Jei per metus nepavyko pastoti – laikas kreiptis į medikus

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, išsivysčiusiose šalyse ketvirtadalis porų susiduria su vaisingumo problemomis. Lietuvoje yra apie 50 tūkst. nevaisingų šeimų ir kasmet jų vis daugėja.
 
Pagalbinio apvaisinimo pradininkė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro (MDGC) gydytoja Gražina Bogdanskienė teigia, kad toli gražu ne visoms nevaisingoms šeimoms reikia pagalbinio apvaisinimo procedūros. Dažnu atveju užtenka laparoskopinės operacijos arba medikamentinio gydymo, kai pašalinamos nevaisingumo priežastys ir pora gali natūraliai susilaukti vaikelio.
 
– Jei moteriai nepavyksta greitai pastoti, dažnai pora jaučiasi nevisavertė, ypač moteris, nes, kaip žinoma, motinystės instinktas yra išreikštas stipriau. Ko reikėtų imtis? Juk daugeliu atvejų nevaisingumas yra išgydomas.
 
– Pora laikoma nevaisinga, jeigu moteris, nenaudodama kontraceptinių priemonių, esant reguliariems 2–3 lytiniams santykiams per savaitę (labai dažnai mylintis sperma nespėja subręsti), nepastoja per vienerius metus. Jeigu partneriai yra vyresni arba patiria antrinį nevaisingumą (t. y. jau turi vaikų, bet nepavyksta susilaukti dar vieno), į gydytojus gali kreiptis ir anksčiau. Laikas čia nėra mūsų sąjungininkas, nes lytinės ląstelės taip pat sensta. Dažnai girdime kalbant apie moterų biologinį laikrodį, bet spermos kokybė bėgant metams irgi blogėja, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja Gražina Bogdanskienė.
 
Poros, kurioms kyla abejonių dėl vaisingumo, pirmiausia turi išsitirti. Diagnostinius tyrimus reikia atlikti abiem partneriams, nes nevaisingumo priežastys priklauso ir nuo moters, ir nuo vyro – po 40 proc., dar apie 10 proc. lemia dėl abiejų partnerių kylančios priežastys. Paprastai ištiriama lytinių organų anatomija, įvertinama kiaušidžių būklė, atliekamos echoskopijos, dubens rentgeno nuotraukos, skiriami spermos tyrimai, ištiriamas įvairių hormonų kiekis moters kraujyje. Tam tikrais atvejais laparoskopiniu būdu reikia apžiūrėti genitalijas iš vidaus, įsitikinti, kad kiaušintakiai pralaidūs, jų peristaltika normali, įvertinti kiaušidžių apvalkalo storį ir kt. Labai svarbu nuodugniai ištirti moters skydliaukės veiklą, todėl dažnai pacientės siunčiamos pas endokrinologą pasikonsultuoti. Kartais užtenka vaistais pakoreguoti skydliaukės hormonų gamybą, ir šeima gali lauktis kūdikio.

2 psl. »
Šaltinis: tv3.lt

Komentarai (2)

eureka 2018-10-09 17:34
tikrai nesmagu girdet kai yra poru kurios negali del kazkokiu priezasciu pastoti...esu is tu velyvuju nestukiu,kuriai jau per 40..ir kai pastojau gan greit nors ir nebuvo tu santykiu daznu,bet po geru metu ir va isryskejo dvi juosteles netycia...buvo sokas paciai nors neplanavom,bet apsipratom ir dziaugiames retkarciais besibaimindami del ateities kaip bus...bukit stiprios ir istvermingos ir svarbiausia tikekit,tikiuosi visoms pavyks nesvarbu kokiu budu pastoti ir dziaugtis..
Ingrida 2017-06-11 22:49
As jau 4metus nepastoiju.šeis metais bus 5metai neina pasatoijt.

Nėštumo planavimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai