Kaip atpratinti vaiką nuo krūties?

Apie daugumą mamyčių, ilgai ir sėkmingai maitinančių mažylius krūtimi, kiti pavydžiai sako: “Tai pasisekė!”. Tačiau ar tikrai reikia pavydėti, jei vaikutis jau pakankamai didelis, o vis dar nevalgo įprasto maistuko? Galbūt ir nieko baisaus, jei mamytė pati to pageidauja, o pienukas neišsenka, tačiau pasitaiko ir taip, kad mažylis tiesiog atsisako atsitraukti nuo mamos krūties. Apie tai šiandien ir norime pakalbėti.

PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) priimtoje Konvencijoje dėl vaikų teisių teigiama, kad kūdikiai turi būti maitinami motinos pienu iki keturių mėnesių, o šią teisę išsaugo iki dvejų metukų. Anot pediatrų, vaiką maitinti krūtimi reikėtų iki 1,5-2 metukų.

Visos mes puikiai žinome, kaip greitai ir nepastebimai bėga laikas, o mažylis, kuris dar vakar buvo visai bejėgis, su kiekviena diena tampa savarankiškesnis, o tuo pačiu ir labiau atitrūkta nuo mamos. Štai tuomet dažniausiai ir ateina pirmosios mintys, kaip vis dėl to teisingai nutraukti maitinimą krūtimi.

Kad pokyčiai nepakenktų nei tau, nei vaikučiui, turėtum žinoti, kokiame etape yra tavo žindymas. Galima išskirti tris stadijas:

  • Pirmasis etapas prasideda dar iki gimdymo, kuomet hormonai jau ima ruošti pieno liaukas pienelio išskyrimui. Stadija trunka iki 2-3 mėnesių po kūdikio gimimo (šiame etape pienelio gali būti per daug, taigi jį reikės nusitraukti). Periodiškai gali būti juntami krūtų patinimai ir skausmai.
  • Antrojo etapo metu krūtys jau prisitaikė prie vaikučio poreikių. Krūtys jau neturėtų tinti ir skaudėti, nes pieno liaukos išskiria tiek pieno, kiek būtina mažyliui (pieno pertekliaus praktiškai nebūna. Priešingai, pienelio gali trūkti, taigi teks vaikutį primaitinti kitaip).
  • Trečiasis etapas prasideda vaikučiui sulaukus 1,5-2 metukų. Tavo pieno sudėtis pasikeičia ir jis vis labiau primena priešpienį. Tokiu būdu tavo organizmas ruošia vaiką atskyrimui nuo krūties. Būtent ši stadija yra tinkamiausias perėjimui prie kitokio maitinimo.

Kartais pasitaiko, kad mažylis pats atsisako motinos krūties, tačiau dažniausiai mamytėms tenka pasukti galvą, norint atpratinti savo vaikutį. Liaudyje egzistuoja daugybė metodų, tačiau kai kurie iš jų ne tik neefektyvūs, bet dar ir gali būti kenksmingi.  Štai populiariausi iš jų:

  • Spenelių patepimas kuo nors karčiu gali būti gana efektyvi priemonė, tačiau nereikėtų pamiršti pagalvoti apie tai, kokį poveikį tai padarys vaikui. Ir kalbame ne tik apie fizinį, bet ir apie emocinį sukrėtimą. Juk maitinimasis krūtimi jam yra ne tik būdas pasisotinti, bet ir galimybė nusiraminti ir tiesiog prisiglausti prie artimiausio žmogaus.
  • Spenelių patepimas žaluma taip pat efektyvus, bet tikrai ne pats geriausias metodas.
  • Dar vienas dažnai naudojamas būdas – tiesiog “išnykti” maitinimo metu. Kai mažylis praalksta, mama tiesiog išeina, o vaikutį pamaitina kuris nors kitas šeimos narys. Šiuo atveju sukrėtimas vaikui bus tikrai milžiniškas.

Mes siūlome pasitelkti ne tokius agresyvius metodus, kurie padės atpratinti vaiką nuo krūties palaipsniui:

  • Visų pirma nesitikėk, kad vaiko maitinimosi įpročius galima kardinaliai pakeisti per vieną dieną. Tam tikrai prireiks laiko. Viską daryk palaipsniui: iš pradžių pasiūlyk vaikučiui šiek tiek kitokio maistelio, tuomet po truputėlį trumpink žindymo laiką, o tuomet atsisakyk naktinių maitinimų. Jei vaikas visiškai atsisako valgyti mišinukus ar gerti pienuką iš buteliuko, pabandyk patikėti maitinimą kuriam nors kitam šeimos nariui. Kartais vaikai šalia mamyčių būna labai kaprizingi.
  • Jei mažylis nenori gerti iš buteliuko, pabandyk tiesiog praleisti vieną maitinimą. Alkis turėtų padaryti savo. Tik jokiu būdu nesugalvok marinti vaiko badu tol, kol jis visgi pasiduos.
  • Didžiausios problemos įprastai prasideda naktimis, nes niekas kitas taip nenuramina, kaip prisiglaudimas prie mamos krūties. Na, o prisiglaudus tuo pačiu juk ir pavalgyti galima. Jei jūsų namuose prasideda naktiniai neramumai, paprašyk, kad vaikutį raminti eitų kuris nors kitas šeimos narys. Taip, klausytis plyšaujančio vaiko verksmo tikrai nėra lengva, bet kartais tai vienintelis būdas pakeisti įsigalėjusius įpročius.

Komentarai (8)

Lietuvos studentė 2014-03-14 19:45
O tarp kitko, pateikė keletą atpratinimo nuo krūties būdų, kurie tik padarytų vaikui traumą, o iš esmės nieko konkretaus ir neparašė... Tai lieka neaišku, ką vis dėlto daryti. Kai augo dukra vyras buvo sugalvojęs gerą būdą. Dukra trijų metukų tebemėgdavo naktį atsikelti pienuko, tai jis kokią savaitę pakišdavo vandens buteliuke (kad būtų panašiau į krūtį). Po savaitės mažylė išmiegodavo visą naktį neatsikėlusi. :)
Klaidinantis straipsnis 2014-03-14 19:37
Noriu atkreipti dėmesį, kad straipsnyje pateikiama neteisinga informacija. Pirma, pieno nusitraukti (jei atrodo kad jo per daug prisigamino) tikrai negalima, nes prisigamins dar daugiau. Tokiu atveju reikia dėti šaltus kompresus ir laukti. Antra, kai atrodo, kad pieno mažai negalima iškart pulti prie mišinuko, o kurį laiką palaukti (mat toks jausmas gali būti neteisingas, o pieno užtektinai).
afas 2013-02-25 12:31
Without any investment you can earn $200.00USD/day. Visit http://www.easyworkhome.com/?u=Tomasekas
Shaja 2012-06-28 17:29
Mano drauge no krutines atpratino savo snuneli 1.8 m pasake kad pienukas surugo, t.y pries duodant jam kruti patepdavo speneli medumi ir uzbarstydavo pipiru. Vaikuciui buvo lb neskanu, tai negere surugusio pieno. O palikti vaikuti 5 dienom tam ,kad nutraukti maitinima, nemanau kad gera ideja, ypac jei jis nebuvo taip ilgai pasilikes be mamos. Bereikalingas stresas sakyciau. Viska isspresti galima zaidimo forma.
Edita 2012-06-28 16:37
Sveikos mergynos,as noreciau pasiklaust mano vaikui 2.3metai ir jis iki siol maitinasi krutimi,ir visai nenori atprast nzn.ka daryt ir kaip elgtus,daktare sake geriausiai isvykt maziausiai 5dienom,kad manes nebutu,bet kiti sako kad negerain nzn del to liudna...As pati budama maza zinduka iki 5metu zindau vaiskciodama i darzeli,o atpratino ti tuomkad ismete soske pro langa o as norejau lekt paskui ja,bet neleido,bet pamenu kad sunku buvo,kiek asaru...
Kristina 2012-05-31 19:58
Mano vaikas patinka gerti nuo krūties bet,geria tik šilta piena
Julija 2012-05-10 15:24
Labai jau daug :D manoji dar metukų nesulaukusi pati krūties atsisakė
Nora 2012-05-10 10:56
mano kaimynė sūnui pieno duodavo iki penkerių metų :D

Kūdikių mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai