Kaip padėti mažyliui išmokti kalbėti

Tikriausiai visos mamytės laukia pirmųjų vaikučio žodžių lygiai taip pat stipriai, kaip ir pirmosios šypsenos, atpažinus pažįstamą veidą, pirmojo savarankiško atsisėdimo, pirmųjų žingsnių ir t.t. Kada gi mažylis turėtų prabilti?

Žinoma, neverta net sakyti, kad kiekvienas vaikas vystosi savu tempu, taigi konkretaus laiko, kada gi jis prabils – negali būti, ir jei tavo mažylis dar tik guguoja, o tokio paties amžiaus kaimynės vaikas jau taria aiškius pirmuosius žodžius – nereikėtų labai pergyventi. Juk labai daug priklauso nuo vaiko temperamento ir natūros. Aktyvūs vaikai, kaip taisyklė, pradeda kalbėti kiek vėliau nei ramūs bendraamžiai. Jie paprasčiausiai labiau susikoncentravę į jutiminį pasaulio pažinimą, o bandymas kalbėti lieka antroje vietoje.

Dėl tos pačios priežasties mergaitės pradeda kalbėti anksčiau nei berniukai, juk įprasta, kad pastarieji nuo mažens smalsesni ir judresni. Tam, kada vaikas pradės kalbėti, įtakos turi ir paveldimumas, tačiau teigti, kad 2-3 metų vaikas vis dar tyli ir dėl to kalti genai – nereikėtų. Tokiais atvejais priežastis nustatyti turėtų specialistas.

Gydytojų pagalba reikalinga tais atvejais, kuomet dvimetis vaikas sugeba ištarti tik lengvus dviskiemenius žodelius ( ma-ma, lia- lia), nesugeba suformuluoti pačių paprasčiausių frazių, negali parodyti atpažįstamų objektų pieštinėse kortelėse. Norint nustatyti kalbos sutrikimo priežastis, pirmiausia patariama kreiptis į logopedą, o esant būtinybei ir į kitus specialistus. Juk priežastys gali būti labai įvairios. Per ilgai delsti ir tikėtis, kad viskas susitvarkys savaime – nereikėtų, juk kuo greičiau bus pradėtas gydymas, tuo greičiau pasimatys pirmieji rezultatai.

Būtent specialistas patars, kokia kalbos vystymo metodika bus pati efektyviausia tavo vaikui ir papasakos, kaip skatinti vaiko žodyno formavimąsi. Pradėti vystyti vaiko kalbą būtina dar iki pirmųjų metukų sukakties. Bendraudamas su mama, mažylis mokosi dialogo – iš pradžių tik šypsodamasis, vėliau rodydamas savo pirštukais, o tuomet skleisdamas pačius paprasčiausius garsus. Po pirmųjų gugavimų kūdikis iš karto sulaukia mamos atsako – šypsenos ir sušvelnėjusio, giriančio balso. Taip ateina pirmasis supratimas, kad mamai patinka tai, ką jis padarė, todėl tą patį veiksmą jis bando pakartoti ir kitais kartais. Taip ir gimsta pirmasis dialogas, bandymas susikalbėti. Jei į mažylio gugavimus ar šyspenas niekas nereaguoja – noras stengtis ir tobulėti dingsta savaime, todėl galimi kalbos raidos sutrikimai. Žinoma, jei mažylis nekalba, nereikia pulti kaltinti savęs... Priežastys gali būti visai kitos.

2 psl. »

Komentarai (5)

Ilona 2016-04-19 15:36
mano suneliui 4 metai ir dar tebekalba savo kalba
zita 2013-11-24 19:12
Musu anukas pradejo kalbeti nuo 1.5,dabar jam 2m 8 men.neuzsiciaupia,kalba 2 kalbom Svedu ir gimtaja,aisku svediskai daug geriau,lietuviskai blogai konstruoja sakinius vercia is svedu,juokingai gaunasi,
as 2013-01-22 22:16
o tai KAIP padeti pradeti kalbet ir neparasyta. Straipsnio pavadinimas ne i tema
aiste 2012-08-06 21:08
mano mazajai 2 metukai bet ji nesneka nieko tik savo kalba:)
Urtė 2012-08-02 20:44
išmoks ir pats, niekur tas vaikas nedings :)

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai