Pasakykite persivalgymui NE!

Tikriausiai sutiksite: išsivysčiusiose šalyse šiais laikais daug didesnė problema yra ne maisto trūkumas, o jo perteklius. Mes reguliariai persivalgome ir dažniausiai to net nesuvokiame. Kova su nereikalingais kilogramais tęsis amžinai, jeigu nepakeisime kai kurių savo įpročių ir neatkreipsime dėmesio į dažniausiai daromas klaidas.

Dažniausios klaidos
 
Įprotis šlamšti kiekviena pasitaikiusia proga. Nuovargis, nuobodulys, troškulys ir vos juntamas alkis dar nereiškia, kad jums tikrai būtina užkąsti. Užkandžiai turėtų gelbėti tik tada, kai išties labai norite valgyti, tačiau neturite galimybės pasistiprinti. Deja, situacija tokia, kad daugelis iš mūsų įprato kramtyti traškučius, spragėsius, riešutus ir vaisius net tada, kai nejaučia alkio, todėl nenuostabu, kad papildomi kilogramai ne tik niekur nedingsta, bet dar ir kaupiasi.

Jeigu tai – jūsų atvejis, slėpkite panašius užkandžius kuo toliau. Nereikia valgyti ir tada, kai jaučiatės susierzinę ar nusiminę. Darykite pertraukėles, kad nepervargtumėte, ieškokite įdomios veiklos, gerkite pakankamai vandens ir stenkitės per dieną daugiau judėti.

Pomėgis išgerti. Nustatyta, kad tie, kurie per dieną išgeria vos stiklinę vyno, yra linkę suvartoti daug daugiau maisto. Ypač išgėrus traukia „kalorijų bombos“, t.y. mėsainiai ir saldumynai. Kuo daugiau alkoholio suvartojama, tuo daugiau maisto vėliau suvalgoma. Tie, kurie vieną dieną išgeria kelis butelius alaus, persivalgo dar ir sekančią dieną.
Teigiama, kad taip nutinka dėl to, kad alkoholis paveikia mūsų savikontrolę. Mums sunkiau save riboti, todėl ir persivalgome.

Sumažinto riebumo ir dietiniai produktai. Neriebūs padažai, aliejų pakaitai, desertai ir kiti panašūs produktai pasižymi daug mažesne maistine verte, negu įprasti. Tyrimai rodo, kad jais piktnaudžiaujantys žmonės suvalgo nuo 28 iki 50 % daugiau maisto, nei tie, kurie valgo įprastus produktus.

Atminkite: jums visai nebūtina išbraukti iš savo meniu sviesto, aliejaus ar „normalaus“ riebaus sūrio – svarbu tik nepersivalgyti. Ypač venkite daug cukraus turinčių produktų (pavyzdžiui, sumažinto riebumo sausainių), nes jie kelia didžiausią grėsmę jūsų figūrai.

Įprotis ištuštinti lėkštę. Pats savaime įprotis nėra blogas, tačiau yra vienas „bet“. Baimindamiesi, kad nesuvalgytą maistą reikės išmesti, jūs būtinai suvalgysite daugiau, negu jums reikia. Įpraskite į lėkštę dėtis mažesnes porcijas, ilgiau kramtykite, o likučius atidėkite kitam kartui.

Jeigu lėkštes tuštinsite nuolat ir nekreipsite dėmesio nei į porcijos dydį, nei į savo poreikius, ir valgysite tik todėl, kad nesuvalgė vyras, žmona ar vaikai, neišvengsite persivalgymo.

Užstalės ir pasisėdėjimai. Šeimos ir draugų susibūrimai, žinoma, nėra blogai. Blogai tai, kad stalai nukrauti alkoholiu ir labai kaloringu maistu. Stenkitės apriboti išgeriamo alkoholio kiekį (jei negalite jo atsisakyti visiškai), o kitą dieną po tokio pasisėdėjimo valgykite daugiau žalių daržovių, gerkite daugiau vandens ir nepamirškite pajudėti gryname ore.

Pusryčių, pietų arba vakarienės atsisakymas. Paprastai žmonės, kantriai kentę be maisto visą dieną, dėl stipraus alkio prisėdę prie stalo nesugeba savęs kontroliuoti ir dažniausiai persivalgo. Toks mitybos būdas turi ir kitų trūkumų – pavyzdžiui, sutrikęs virškinimas ir mieguistumas.

Valgykite tada, kai išalkstate, tačiau nelaukite, kol būsite alkani tiek, kad galėtumėte praryti arklį.

Valgymas kaip kovos su stresu būdas. Maistas – tai malonumas, ir juo mes stengiamės užglaistyti savo bėdas. Jeigu pastebėjote, kad pradėjote dažnai valgyti tam, kad pasikeltumėte nuotaiką, giliai įkvėpkite ir apmąstykite, kas neduoda jums ramybės. Kad ir kokios būtų blogos jūsų nuotaikos priežastys, valgymas jų išspręsti nepadės, todėl turite išmokti su stresu kovoti kitaip, nekenkdami savo figūrai ir sveikatai.
 
Kaip išvengti persivalgymo?
 
Paprasčiausias būdas yra laikytis mitybos režimo. Būtinai valgykite pusryčius, neatsisakykite vakarienės. Į racioną reikėtų įtraukti daugiau daržovių, ypač termiškai neapdorotų. Jos sočios, tačiau neapsunkina skrandžio ir ilgam suteikia sotumo.
 
Valgymo procesui būtina skirti pakankamai laiko. Jei valgome skubėdami, nesukramtome, ryjame dideliais kąsniais, mes apsunkiname savo organizmą, be to, dažniausiai persivalgome, nes per tiek laiko smegenys negali taip greitai aktyvuoti sotumo pojūčio.
 
Stenkitės gerai pailsėti, kadangi persivalgymą skatina ir miego trūkumas (ypač antroje dienos pusėje, kai ima trūkti energijos).
 
Dažniausiai persivalgoma cukraus, miltinių ir riebių patiekalų. Nuolatinis kalorijų perviršis racione silpnina imunitetą, žmogus jaučiasi apsunkęs, mieguistas, tai galiausiai priveda prie nutukimo, padidėjusio cholesterolio lygio kraujyje ir aukšto kraujospūdžio, II tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, virškinamo trakto negalavimų.
 
Vakarienei patartina rinktis porciją šviežių, termiškai neapdorotų daržovių, o prie jų – lengvai termiškai apdorotų daržovių, pupelių, lęšių, rauginto pieno produktų, pavyzdžiui, varškės su žalumynais ar termiškai apdorotos žuvies. Maisto kiekis vakarienės metu neturi būti didelis. Idealiu atveju – vakarinė maisto porcija turėtų būti du kartus mažesnė nei per pietus.

Komentarai

Dietos

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai