SOS: vaikas nenori mokytis!

Vieni vaikai mokosi lengvai ir noriai, jų nereikia raginti. Kitų priprašyti neina nei gražiuoju, nei piktuoju... Kodėl taip nutinka ir ką reikėtų daryti?

Priežastys, dėl kurių vaikui gali būti atgrasu ir sunku ruošti namų darbus, mokytis apskritai

Vienos priežasties išskirti negalima – paprastai nenorą mokytis lemia iš karto keli veiksniai. Pavyzdžiui:

 

  • Psichologinės problemos (pavyzdžiui, kai mokykloje iš kitų vaikų patiriamos patyčios, nėra kontakto su mokytojais. Vaikai nori ne formalaus, o šilto kontakto – kad mokytojai jais domėtųsi. Kartais skundžiasi, kad mokytojai jų nemėgsta).
  • Įvairūs psichikos sutrikimai: vaikas gali sirgti depresija, justi nerimą ir pan.
  • Bendrosios sveikatos problemos: vaikas gali nenorėti mokytis jausdamas nuovargį, jeigu yra vangus, serga lėtinėmis, infekcinėmis, endokrininėmis ligomis. Vangumo, sumažėjusios energijos požymiai ypač būdingi sutrikus skydliaukei, ankstyvojoje diabeto stadijoje.
  • Už vaiko sugebėjimus didesni mokyklos keliami reikalavimai. Negebėdamas arba nespėdamas įvykdyti aukštų reikalavimų ir už tai pelnydamas tėvų bausmes, užsitraukdamas pedagogų nepasitenkinimą, vaikas taip pat nenorės mokytis. Taip atsitiks ir tada, kai jis, be bendrojo lavinimo mokyklos, lankydamas ir muzikos mokyklą, būrelius ir pan., nespės atlikti visų užduočių ir taip pat bus baudžiamas arba peikiamas.
  • Norą mokytis atima ir per dideli tėvų reikalavimai, gero žodžio už pastangas stoka.


Kaip savo nenorą mokytis teisina vaikai

„Mokytis sunku“. Bent jau nelengva – ir tai yra tikra tiesa. Vaikai gauna per daug informacijos, tačiau vargu ar kas artimiausiu metu pasikeis. Kita vertus, programos sudaromos taip, kad vidutinių gabumų „statistiniam mokiniui“ nebūtų neįkandamos.

Daugiausia problemų kyla praleidus kokią nors temą arba nedarant namų darbų. Aptarkite situaciją su vaiku: gal jis iš tiesų kažko negirdėjo (sirgo, ko nors nesuprato) ir todėl dabar nebegali pasivyti bendraklasių?

Kai dalykas tampa nesuprantamas, jis ima atrodyti ir nuobodus. Jeigu vaikui nesiseka, natūralu, kad jis ima blogiau save vertinti. Apsauginė jo reakcija pasireikš kaip neapykanta kurioms nors konkrečioms pamokoms, todėl nereikia stebėtis, jeigu vaikas ims jų vengti, stengsis išsisukti visais įmanomais būdais.

Tokiu atveju vertėtų apsvarstyti galimybę pasinaudoti korepetitorių paslaugomis. Jeigu to padaryti neleidžia finansinės galimybės, skirkite atžalai daugiau laiko: kartu ruoškite pamokas, pasiaiškinkite sudėtingesnes temas.
 
„Mokytis nuobodu“. Taip, vienuolikos metų vaikui mokslai dažniausiai didelio susidomėjimo nekelia. Esmė ta, kad medžiaga būna dėstoma tikrai nuobodžiai (gal ir ne visada, bet labai dažnai), be jokio kūrybiškumo. Kitaip tariant, tai – sausa teorija, kurią reikia iškalti. Daug kas priklauso nuo mokytojų. Jeigu jie nesugeba sudominti, tuo tenka užsiimti tėveliams.

Ką galima padaryti: aptarkite su vaiku jo pomėgius. Gal atėjo laikas peržiūrėti prioritetus? Juk išmokti ir įsisavinti viską yra nerealu.

Kita vertus, gali būti ir taip, kad „neįdomu absoliučiai viskas“. Tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį, kuo vaikas užsiima už mokyklos ribų, kokios jo pramogos. Gal kai kurių geriau atsisakyti?

„O kam iš viso mokytis?“ Dažnai vaikai ir jų tėvai tiesiog nemato, kur ir kaip pritaikyti įgytas žinias – atrodo, kad jos visiškai nereikalingos ir neaktualios, per daug nutolusios nuo realybės. Tačiau nereikia pamiršti, kad tikslieji mokslai gana neblogai supažindina su mus supančiu pasauliu. Na, o būti raštingam ir išsilavinusiam dar niekam nepakenkė.

Kai kurių dalykų net ir nereikia įsiminti visam gyvenimui (pavyzdžiui, kaip vyksta cheminės reakcijos, arba kuo vardu buvo kurios nors knygos antraeilis veikėjas) – jie moko analizuoti, mąstyti, rasti nestandartinį sprendimą, įveikti sunkumus, apibendrinti ir daryti išvadas

Tokio požiūrio priežasčių gali būti daug – gal klasėje tvyro nemaloni atmosfera, kyla konfliktų su pedagogais, o gal tiesiog paniškai bijoma išeiti prie lentos. Rodykite dėmesį vaikui, nepamirškite paklausti, kaip praėjo diena, įsiklausyk į tai, ką jis pasakoja – tai padės laiku išsiaiškinti problemą ir ją išspręsti.

„Mokytis per daug paprasta“. Kad ir kaip keistai tai skamba, neretai būtent ši problema lemia tai, kad vaikas nemėgsta kurių nors pamokų. Įsivaizduokite, kad geras treneris, ruošęs čempionus, priverstas mokyti plaukti mažus vaikus. Jam bus nuobodu. Lygiai taip pat dingsta noras ruošti pamokas, atsiranda nuostata, kad galima ir nesimokyti, nes viskas aišku ir taip.

Blogai ne tik tai, kad prarandamas susidomėjimas vienu ar kitu dalyku, bet ir tai, kad nepajuntama, kaip greitai viskas apvirsta aukštyn kojom (anksčiau ar vėliau vaikas ima su siaubu suvokti, kad nieko nebesupranta).

Tokiu atveju reikia būti labai atidiems, nepraleisti to momento, kai viskas sekasi gerai, tačiau susidomėjimas dar niekur nedingo. Gal metas išbandyti savo jėgas olimpiadoje arba pakeisti mokyklą?
 
Patarimai tėvams ir mažos gudrybės

 

  • Niekada nerodykite savo nepasitenkinimo pablogėjusiais pažymiais. Tai tikrai nepadės – gali tik pakenkti.
  • Nelipinkite vaikui etiketės. Nesėkmės ir taip nemalonios, o jeigu dar ir mama nuolat bara, kad vaikas „nemokša“, „negabus“, „tinginys“ ir panašiai, užduotis tampa beveik neįmanoma. Jis atsiriboja nuo tėvų, pyksta ant mokytojų ir liaujasi bandęs ką nors pakeisti.
  • Neperlenkite lazdos. Perdėtas griežtumas toks pat žalingas, kaip visiška laisvė. Reikalaudami iš vaiko, kad mokytųsi vien dešimtukais, užkraunate jam nepakeliamą psichologinę naštą. Prieš keldami tokį uždavinį, iškelkite sau klausimą: o jūs ar sugebėtumėte?
  • Kritikuokite ne vaiką, o jo poelgius. Sakykite: „Man nepatinka...“, „Aš manau...“ Persistengti su pagyrom taip pat nereikia. Frazė „Tu toks puikus berniukas, bet va, tingi“ yra gana pavojinga. Nors daugeliui tėvelių atrodo, kad ji turėtų paskatinti imtis veiksmų, atžala gali interpretuoti ją savaip: „Kam man mokytis, jeigu aš ir taip geras?“
  • Atminkite: tėvų dalyvavimas ugdymo procese yra būtinas. Mokymasis – ne tik vaiko reikalas, bet ir jūsų pareiga. Vaiko mokslais derėtų pasidomėti nuolat. Tik tada galite būti tikri, kad laiku pastebėsite atsiradusias spragas.
  • Jei įtariate, kad vaikas neišmoko piktybiškai, nedelsdami ieškokite priežasčių. Pasikalbėkite su klasės auklėtoja. Gal vaikas nepritampa klasėje, nesutaria su mokytojais ir pan. Pagalvokite ir apie tai, ar jūsų pačių šeimoje viskas yra gerai.
  • Nereikalaukite iš vaiko daugiau, negu jis gali. Antraip noras mokytis dings iš viso. Pirmūnais gali mokytis ne visi. Ir apskritai – ne dešimtukai lemia gyvenimo sėkmę...
  • Mokslininkų nustatytas faktas: vaikams daug lengviau įsiminti informaciją, jeigu ji pateikta vaizdiniais. Tai galima pritaikyti mokantis lietuvių kalbos taisykles, literatūros kūrinius, užsienio kalbas ar net matematikos formules. Tiesiog paskatinkite vaiką piešti ar pieškite drauge su juo situacinius paveiksliukus, kuriuose galima pritaikyti išmokti reikiamus žodžius ar taisykles.
  • Pasitelkite žaidimus – taip galima labai nesunkiai ir veiksmingai išmokyti vaiką įvairių nuobodžių dalykų (pavyzdžiui, daugybos lentelės, linksnių ir t.t.). Viskas, ko reiki – tai fantazija. Tada net pats sudėtingiausias mokslas gali tapti pačiu įdomiausiu dalyku.
  • Bet kokia pagyra turi būti pelnyta, o bet kuri (nors ir mažytė) pastanga pastebėta ir įvertinta.
  • Dažnai tėveliai už gerus pažymius žada kokį nors atlygį. Kartais tai tikrai padeda, tačiau toks metodas yra gana rizikingas. Dingsta vidinė motyvacija, jos vietą užima materializmas. Tėveliai pasijunta įkaitais, nes vaikas ima manipuliuoti: „O ką aš gausiu už tai, kad...?“ Vis dėlto tai nereiškia, kad skatinti nereikia. Galima ką nors įteikti už sėkmingus mokslo metus. Nesiderėkite: iš karto suderinkite sąlygas ir jų laikykitės, ir viskas eis kaip per sviestą!


Ir pabaigai – tiesiog pamąstymui... Didysis japonų pedagogas Sh. Suzuki yra pasakęs: „Nėra netalentingų vaikų. Kiekviename jų iš prigimties glūdi genijus. Tik nemokykite vaikų mokytis, o skatinkite jų pažinimo džiaugsmą”.

Komentarai

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Naujagimis vaikas gali matyti žalią ir raudoną spalvas, tačiau nemato mėlynos.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai