Taika ir ramybė šeimoje: 19 neįprastų gudrybių ir idėjų

Patyrusios mamos ir tėčiai noriai dalinasi patarimais, kaip sumažinti stresą šeimoje, kad laimingi būtų ne tik mažiausi jos nariai, bet ir suaugusieji. Štai 19 gudrybių ir idėjų.
 

  1. Jeigu vaikas parpuolė, pirmiausiai jo paklauskite: „Tau skauda ar tu išsigandai?“ Labai dažnai vaikai ne tiek kenčia skausmą, kiek yra sutrikę ar išsigandę. Jeigu yra būtent taip, papasakokite atžalai istoriją, kaip kartą jūs (tėtis, teta, senelė) vaikystėje taip pat pargriuvote. Mažyliai tiesiog dievina tokias istorijas – jos padeda jaustis stipresniems ir drąsesniems.
  2. Jeigu su visa šeima skrendate lėktuvu, tėveliams patartina sėdėti skirtingose eilėse. Tegul vienas sėdi kartu su vaikais, o po dviejų valandų pasikeičia su kitu. Tai – patikrintas būdas palengvinti kelionę visiems.
  3. Jeigu norite patraukti vaikų dėmesį prie stalo (arba kur nors kitur), pradėkite sakinį fraze: „Ar aš jums kada pasakojau istoriją apie…“
  4. Išmokite piešti paprastus gyvūnėlius (pavyzdžiui, varlę, paukštuką ar šuniuką), arba daiktus (lėktuvėlius, lėles ir pan.). Vaikai jūsų būtinai jūsų nuolat prašinės ką nors nupiešti vėl ir vėl.
  5. Sekundometras – bene pati geriausia motyvacinė priemonė, kai reikia, kad vaikas užsirištų batus, suvalgytų tai, kas liko lėkštėj ir padarytų daugybę kitų dalykų greičiau.
  6. Užuot kaskart susiruošę išeiti į lauką kartoję litaniją „Apsivilk striukytę, lauke šalta, prašau, nagi, aš tau pasakiau“, žodžius „apsivilk striukę“ pakeiskite į „ištiesk rankas“, ir tiesiog aprenkite vaiką.
  7. Sugalvokite „saldainių“ arba „spurgų dieną“. Užuot nuolat kartoję vaikui, kad saldumynai kenkia, priminkite: „saldainius mes valgome trečiadieniais“. Ritualas padarys šią dieną ypatingą – vaikai jos lauks ir iš anksto džiaugsis, be to, ugdys tokią svarbią charakterio savybę, kaip kantrybė.
  8. Ikimokyklinukui prieš kelionę leiskite išsirinkti ir susipakuoti kokią nors knygą – mokykite jį patį susirasti veiklos. Pagal dydį ir turinį geriausiai tinka paveiksliukų knygos, kuriose reikia surasti veikėją arba daiktą, įsiliejusį tarp daugybės kitų.
  9. Vaikai paprastai ne prieš atsigerti ar nueiti ant puoduko, net jeigu ir sako „ne“. Jeigu pastatysite ant stalo stiklinę, vaikas gana greitai išties į ją rankas.
  10. Neužtenka būti su vaiku vien fiziškai. Kai grįžtate namo, pasistenkite atidėti į šalį telefoną ir tiesiog pabūkite su vaiku (10 minučių ar valandą – priklauso nuo galimybių). Net jeigu diena buvo bjauri, o jūsų nuotaika – niekam tikusi, pamirškite savo rūpesčius ir pabendraukite su mažyliu, o tik po to eikite gaminti ar tvarkytis. Kad ir kaip ironiškai tai skambėtų, vaikai kartais būna per daug užsiėmę, kad leistų su jumis laiką (ruošia namų darbus arba žaidžia) – jiems tereikia žinoti, kad esate šalia ir pasiruošė pabendrauti.
  11. Galite pažaisti: pavyzdžiui, kiekvieną šeštadienį eiti į parduotuvę ar turgų ir pasiūlyti vaikui išrinkti dvi naujas daržoves. Paprastai vaikams ši idėja labai patinka. Grįžę namo, kartu nuspręskite, ką iš jų gaminsite, paieškokite receptų (pavyzdžiui, iš špinatų galima pasidaryti traškučių ar žaliųjų kokteilių). Tai – puikus būdas supažindinti atžalą su naujais produktais.
  12. Dantukų valymas daugeliui vaikų yra pats neįdomiausias užsiėmimas. Pasiūlykite sūneliui ar dukrytei išsirinkti patinkančią dainą ir sudainuoti ją, kol atžala valosi dantis. Viena vertus, vaikui nebus nuobodu (jis žinos žodžius), kita vertus – daina pasitarnaus kaip laikmatis, ir mažylis orientuosis, kiek laiko liko.
  13. Lengvai sunerimstančiam mažyliui bus lengviau kovoti su nerimu, jeigu kiekvieną rytą trumpai papasakosite, kokie šios dienos planai. Pavyzdžiui, jeigu artėja sudėtinga keturmečiui situacija, duokite vaikui laiko, kad jis pasiruoštų ir nusiteiktų: „Vakare mes eisim į šventę. Ten bus daug jaunesnių už tave vaikučių. Būk jiems pakantesnis, gerai?“
  14. Mažiems vaikams nelabai patinka tvarkytis savo kambaryje, tačiau juos traukia kiti darbai: pavyzdžiui, išnešti  šiukšles, ištraukti iš indaplovės indus ar išsiurbti kilimą. Reikia tik išsiaiškinti, kas patinka būtent jūsų vaikui. Iš pradžių patikėkite mažyliui paprastesnes užduotis – ištraukti iš skalbyklės drabužius, suporuoti kojines pagal spalvas ir pan. Jeigu gi darbų nėra, o jums žūtbūt reikia 20 minučių sau, sugalvokite kokią nors užduotį (bet pasakyti ją reikia rimtai): „Man labai reikia, kad riešutukus iš pakelio perdėtum į dubenėlį“, ir pan.
  15. Jeigu mažylis pasivaikščiojimo metu pradėjo ožiuotis, pasiūlykite jam eiti kaip nors kitaip (pavyzdžiui, pašokinėti kaip varlytei, pakrypuoti kaip pingvinui, marširuoti kaip kareiviui ir t.t.).
  16. Gera mintis – pakviesti į vaiko gimtadienį tiek žmonių, kiek metų sueina jūsų atžalai. Tada ji nepervargs.
  17. Pietų pertraukos metu galite be įspėjimo užeiti į mokyklą ir papietauti kartu su vaiku.
  18. Jeigu su sūneliu ar dukryte einate į vaikų žaidimų aikštelę, paimkite su savimi bent du žaisliukus - naujiems draugams. Paprastai vaikai iš pradžių žaidžia šalia, o tik po to pradeda žaisti kartu.
  19. Išeidami visada sakykite vaikui „Iki pasimatymo“. Tai svarbu, net jeigu išsiskyrimas baigiasi ašaromis.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai