10 dalykų, kurių negalima tėveliams (II dalis, pabaiga)

Universalių taisyklių, kaip auklėti vaikučius, nėra – juk kiekvienas mažylis individualus, ir viskas priklauso nuo situacijos. Tačiau kai kurie dalykai tėveliams tiesiog kategoriškai draudžiami.

Nenuolaidžiaukite. Vaikai labai greitai pajunta, kad peržengus ribą tėvai bijo pasirodyti per griežti, bijo pasakyti „ne“. Jie įpranta manyti, kad visos taisyklės yra „guminės“ – tereikia palaukti, ir tėveliai nusileis. Gal tai ir suveiks šeimoje, tačiau už jos ribų vaiko lauks didelis nusivylimas. Nuolaidžiauti vaikui – tai tas pats, kas atimti iš jo galimybę įgyti sugebėjimą prisitaikyti prie gyvenimo.

Būkite nuoseklūs ir pastovūs. Šeštadienį mama geros nuotaikos ir leidžia sūneliui arba dukrytei pažeisti vieną kitą nusistovėjusią taisyklę, tačiau pirmadienį, kai atžala bando tuo pasinaudoti, ji pyksta. Įsivaizduokite save vaiko kailyje: kaip jūs išmoktumėte vairuoti automobilį, jeigu vienomis savaitės dienomis raudonas signalas reikštų viena, o kitomis – kita? Vaikams būtinas pastovumas, jie turi tiksliai žinoti, ko iš jų tikimasi. Taisyklių laužymas ir netvarka tik dar labiau viską apsunkina.

Nereikalaukite iš vaiko to, kas ne pagal jo amžių. Jei tikitės, kad dvejų metukų mažylis klausysis taip pat, kaip penkiametis – smarkiai klystate. Jūs reikalautumėte, kad jis elgtųsi kaip brandus vaikas (kitaip tariant, būtų subrendęs ne pagal savo amžių). Tai neigiamai veiktų jo savimonės vystymąsi.

Nemoralizuokite ir nakalbėkite per daug. Kasdien tėvai vaikus užverčia tikra žodžių lavina. Jeigu juos įsirašytumėte ir paklausytumėte – nustebtumėte, ko prikalbate savo atžaloms (išgirstumėte ir grasinimų, ir ilgiausių paskaitų apie moralę, ir t.t.). Vaikas greitai nustoja reaguoti, nes tai – vienintelis būdas apsisaugoti. Kadangi visiškai „atsijungti“ nesugeba, jis ima jausti kaltę, pradeda vystytis jo nevisavertiškumo kompleksas. Visi „moralai“ ima reikšti tokią schemą: „Tai, ką tu padarei, yra blogai. Jeigu tai padarei, esi blogas. Kaip tu taip galėjai po to, ką mama dėl tavęs padarė gera?“

Neatimkite iš vaiko vaikystės. Psichologų teigimu, „išsilavinę“ vaikai (kitaip dar vadinami „mažais suaugusiaisiais“) būna nelaimingi – jie turi slėpti savo „aš“ ir rimtas emocines problemas po kauke. Leiskite jiems tiesiog pabūti savimi.

Komentarai (1)

Tiesa 2013-09-13 16:37
dauguma yra tiesa nes as augau tarkim tokioj seimoj kur man pastoviai tetis sakydavo: greitai eik nes kitaip gausi, ir as visalaika pro teti poto vaiksiodavau issigandusi itraukusi uzpakali ir kuo toliau... :DDD

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai