10 tėvelių frazių, naikinančių vaikų pasitikėjimą savimi (I dalis)

Niekam nėra paslaptis, kad vaikai labai jautriai reaguoja į žodžius, kuriuos girdi iš suaugusiųjų, todėl įvaryti kompleksą gali net ir viena neatsargi frazė.
 
Žinoma, kiekviena mama nori, kad jos vaikas būtų pirmūnas. Kaip to pasiekti? Atrodytų, viskas paprasta: parodyk į tuos, kurie mokosi geriau. Ką daryti, jeigu viešoje vietoje vaiką ištiko isterijos priepuolis? Pagrasink diržu. Štai tokiais „genialiais“ metodais vis dar naudojasi daugelis tėvelių. O kai iš jų atžalų išauga užguitos ir kompleksuotos asmenybės, stebisi, kaip taip nutiko.
 
„Kai buvau tavo amžiaus, aš mokiausi vienais dešimtukais“
 
Nuo gimimo iki maždaug šešerių metukų amžiaus, mama ir tėtis vaikui –  pats didžiausias autoritetas. Jie kaip dievai, kurie žino viską. Jie formuoja vaiko požiūrį į save ir į vaiką supantį pasaulį. Minėtoje frazėje glūdi kabliukas – ją galima suprasti maždaug taip: „Tu niekada nebūsi toks protingas/geras, kaip aš. Nesvarbu, kad ir kaip stengsiesi.“ Tokiomis sąlygomis auginti vaikai paprastai visą savo gyvenimą siekia šeimai įrodyti, kad jie – „geri“. Ši frazė pavojinga tuo, kad stimuliuoja narciziškąją vaiko psichikos dalį, provokuoja kažko siekti – bet net ne dėl savęs, o dėl mamos ir tėvo, kad tie pamatytų, koks jis geras ir jų vertas. Užaugę tokie vaikai niekada nesidžiaugia savo pasiekimais. Džiaugsmą jie jaučia tik tada, kai tėvai pripažįsta jų sėkmę. Tačiau patys vargu ar ją pripažins.
 
„Tu mano viščiuk (beždžioniuk, paršiuk…)“
 
Tėvai vadina savo atžalas pačiais įvairiausiais pavadinimais. Visa tai vaiką nuasmenina: jo paties tarytum ir nėra – yra tik žaisliukas, su kuriuo galima daryti viską, kas tik šaus į galvą. Maži vaikai išgirstų žodžių dar nevertina kritiškai. Jie aklai tiki ir pasitiki savo tėvais. Pasakysite vaikui „tu kvailas“, o ne „tau reikia pagalbos, eime, pasimokykime“, ir jis tikrai tuo patikės. Pasakykite, kad jis „bailys“, ir jis lipins šią etiketę prie savo vardo ir pavardės. Kai girdite ką nors panašaus, pamąstykite, kaip bendraujate su savo vaikui. Juk vardas – tai vizitinė kortelė, kurią mato pasaulis.
 
Daugelyje šeimų priimta vaiką vadinti vaiką pačiais įdomiausiais, mieliausiais ir juokingiausiais pavadinimais, tačiau nepamirškite, kad vardas vis dėlto turėtų būti pirmoje vietoje. Tai svarbu, kad vėliau atžala jaustųsi harmoninga asmenybė, kad galėtų geriau įsilieti į visuomenę. Jeigu savo sūnelį ar dukrytę vadinsite velniūkščiu (ar kaip nors panašiai), turėkite omenyje, kad tiesiog atplėšite gabalėlį jo arba jos asmenybės.
 
„Žiūrėk, Tomas gavo dešimtuką, o tu – aštuonetą“
 
Vargu ar atsiras tėvų, kurie sakytų tokius žodžius, norėdami blogo savo vaikui. Greičiausiai tokie tėveliai patys susidūrė su tokia pačia patirtimi, ir dabar teisinasi: „Na, čia juk nieko tokio. Aš užaugau, žiūrėkit, kuo tapau, kas iš manęs išėjo.“ Jie „pamiršta“, kaip tai skaudu, kai mama ar tėtis atstumia ir sako tau: „O Petriukas už tave geresnis, jis geriau mokosi.“ Tai  – itin skausminga patirtis, kurią jūsų atžala vėliau perduos ir savo vaikams. To Petriuko vaikas po to ima neapkęsti. Jam labai nemalonu, kai tėvai jį ima lyginti su kitais – ir visai nesvarbu, ar kalbame apie šeimos narius (brolius, seseris, pusbrolius ir pusseseres), ar apie draugus, pažįstamus,  atžalos bendraklasius. Jūs juk nenorite, kad užaugęs vaikas nuolat lygintų save su kitais, ir tuo labiau – ne savo naudai?
 
„Jeigu tu šitaip elgiesi, aš tavęs nemyliu“
 
Arba aš galiu tave mylėti tik tada, kai elgiesi taip, kaip man patinka. Po tokių ir panašių žodžių vaikas ima iš visų jėgų stengtis pateisinti tėvų lūkesčius, būti geras – ir stengiasi taip, kad pamiršta savo paties norus ir troškimus. Jis išmoksta pajusti ir atspėti, ko nori ir tikisi jo tėvai. Kai tai peržengia visas ribas ir pats vaikas tarytum išnyksta – tai jau nėra gerai. Net ir suaugęs jis stengsis kažkam įtikti, manys, kad meilę reikia užsitarnauti pataikaujant, pildant kitų norus ir kaprizus. Jo paties norai jam bus nesvarbūs – reikšmę  turės tik kitų norai.

Komentarai

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai