10 tėvelių frazių, naikinančių vaikų pasitikėjimą savimi (II dalis, pabaiga)

Kokių žodžių nereikėtų sakyti vaikui, jeigu norite, kad jis užaugtų pasitikintis savimi?

„Nedaryk man gėdos (man dėl tavęs gėda)“

Kitais žodžiais tariant, tėvai leidžia suprasti, kad atžalos yra jų gėda. Vaikai, kurie dažnai girdi tokius žodžius, labai nori, kad visi pamatytų, kokie jie yra iš tikrųjų, tačiau sulaukę pozityvaus dėmesio nežino, ką su juo daryti, kaip reaguoti ir kaip elgtis: jie slepiasi, užsisklendžia savyje ir dažniausiai labai pasimeta. Toks vaikas tarytum neturi jokio pasirinkimo – jis gali būti tik kaip kieno nors gėda. Sakydami ką nors panašaus, atminkite: jūs traumuojate savo atžalos psichiką.

„Tu – visai kaip tavo tėvas (mama)“

Savaime suprantama, mes kalbame tik apie tuos atvejus, kai ši frazė iliustruoja ne pasididžiavimą, o nepasitenkinimą savo antrąja puse, kurį išliejame ant vaiko. Kitaip tariant, suaugusieji nesiaiškina tarpusavio santykių, tačiau per savo atžalą kaip per tarpininką sako vienas kitam pačius nemaloniausius ir šlykščiausius dalykus. Tačiau ar susimąstėte, kad visa tai vaike taip ir pasilieka?

Jeigu mama sako „Tu toks pat užsispyręs, kaip ir tavo tėvas“, išeina, kad tėvas – blogas žmogus, su kuriuo neįmanoma susikalbėti ir gražiai susitarti. O dabar pagalvokite: ar vaikas norės tapti tokiu vyru, kaip tėvas, jeigu tas yra toks blogas ir nesukalbamas? Kai mes išsiliejame ir perkeliame savo blogus santykius ant vaikų, jiems tenka su tuo gyventi visą likusį gyvenimą. Kita vertus, ši frazė gali turėti potekstę, ir vaikas supras, kad visi vyrai blogi, o moterys (mergaitės) – geros. Tėvai manipuliuoja šiais žodžiais tada, kai kovoja tarpusavyje dėl vaiko ir jam reikia pasirinkti, kieno pusę palaikys ir už ką stovės, (t.y. už mamą  ar už tėtį).

„Nesuvalgysi košės – būsi silpnas ir kvailas“

Šią frazę galima performuluoti ir taip, kad ji skambėtų visai nekaltai ir net juokingai: „Jeigu nevalgysi morkų, jos bėgios paskui tave visą naktį“. Jeigu vaikas šių daržovių bijo ir tiesiog neapkenčia, jūs įvarysite tik dar didesnę antipatiją nemėgstamam produktui. Tokios ir panašios frazės yra grynų gryniausia manipuliacija. Labai dažnai vaikas jas girdi iš savo senelių – ypač, jeigu tie vaikystėje ar jaunystėje gyveno nepritekliuje, neturėjo ko valgyti. Tokios frazės nepastebimai keliauja iš lūpų į lūpas, perduodamos iš kartos į kartą. Jos pavojingos tuo, kad ne tik komplikuoja vaiko santykį su maistu, bet ir gali sukelti kitų rimtų problemų – pavyzdžiui, antsvorį ir kt.

„Jeigu blogai elgsiesi, atiduosiu tave dėdei (tetai, baubui ir t.t.)“

Tai – labai konkretus pranešimas, kad vaikas reikalingas tėvams tik tuo atveju, jeigu tai patogu ir naudinga jiems patiems. Kitaip tariant, tai skamba kaip „nebūk savimi: būk toks, kokį mes tave norime matyti“. Užaugę tokie vaikai nežino, ko nori, ir stengiasi visiems įtikti, įsiteikti.

„Na, palauk, grįšim namo – tu man atsiimsi!“

Kalba apie tai, kad tėvai gali su vaiku elgtis taip, kaip nori, neatsižvelgdami į jo jausmus. Akimirksniu mama arba tėtis tampa teisėju ir bausmės vykdytoju – žmogumi, kuris gali nubausti arba suteikti malonę. Užaugę tokie vaikai sunkiai randa bendrą kalbą su vadovybe (valdžią turintis asmuo nesąmoningai sutapatinamas su tėvais, todėl jo bijoma, stengiamasi įtikti ir išvengti bausmės. Kita vertus – vadovai šią baimę labai greitai pajunta ir ima tuo naudotis, engti savo pavaldinį).

„Išeik, kad tavęs nematyčiau ir negirdėčiau!“

Išverskime taip: „Tu sugadinai man gyvenimą – išnyk! Tu neturi egzistuoti!“ Pasekmė: vaikas prieš tėvus nuolat jaučiasi kaltas, kad kliudo jiems gyventi laimingai. Su tokiais žodžiais reikia būti itin atsargiems, kadangi jų naštą vaikas gali nešti visą likusį gyvenimą. Ir apskritai: prieš ką nors sakydami, gerai pagalvokite, ar norėtumėte tokius žodžius išgirsti patys. Daugelis tėvų net negirdi, ką sako savo vaikui – o žodžiai gali būti labai skaudūs. Įrašykite vieną kitą pokalbį su savo vaiku ir paanalizuokite, kaip kreipiatės į  savo atžalą, kokius žodžius naudojate. Greičiausiai tai jums bus labai netikėta ir pateiks ne vieną staigmeną (tikėtina, kad nelabai malonią). Pasidarykite išvadas ir nebekartokite šių klaidų.

Komentarai (2)

Rasa 2015-11-09 00:03
Istikro geda dabar paskaicius nes tikrai esu panaudojusi kelias frazes. Siabas kazkoks
Lera 2015-11-08 22:52
O kaip taip galma sakyti?????

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai