5 draudžiami dalykai vaikų auklėjime

Vaikų auklėjime negali būti griežtų taisyklių – juk kiekvienas mažylis yra individualus. Tačiau yra taktikų, kurių naudoti nerekomenduojama nė vienam, nes jos pridaro daugiau žalos, negu duoda naudos.
 
Klaidų išvengti neįmanoma, tačiau viena – kai klaidos retos, o visai kas kita – kai jos tampa kasdienybe. Tai naikina tėvų autoritetą vaikų akyse, mažina pasitikėjimą ir pridaro daug kitų blogybių. Nerimas, agresija, motyvacijos mokytis trūkumas – negatyvių padarinių sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti. Štai keli metodai, kurių turėtumėte vengti.
 
Vaiko žeminimas
 
Apmaudu, tačiau mažesnių ir silpnesnių žeminimas – plačiai paplitęs reiškinys. Turbūt mažai ką nustebintų mama, tempianti sūnų už ausies per visą aikštę, arba tėvas, priešais daugybę nepažįstamų žmonių skaitantis moralą dukrai už nepaklusnumą. Atsitiktiniai liudininkai tik gūžteli pečiais. „Auklėja...“ – pagalvoja jie. O ką galvoja vaikas? Griūva visas jo pasaulis. Dar blogiau, kai nesėkmės ir prasikaltimai lyg ir lieka praeityje, o tėvų pažeminimai tampa gyvenimo fonu.
 
Kodėl tai blogai? Augančio asmens psichikos formavimuisi būtinas sąlytis su žmonėmis, ir pirmiausia – su artimaisiais. Nuo to, kaip į vaiką žiūri mama, tėtis ir kiti brangūs žmonės, priklausys, ar vaikas jausis saugus, ar ne. Antruoju atveju nerimas ir apsaugos poreikis įleidžia charakteryje šaknis, ir po truputį nusėda gilesniuose sluoksniuose.
 
Išvada: negalima žeminti vaiko žiauriomis bausmėmis, grubiai demonstruoti savo jėgos ir bet kokio kitokio pranašumo. Negalima žeminti vaiko ir žeidžiančiu žodžiu (vadinti kvailiu, nevėkšla, atgrubnagiu, parazitu ir t.t.), pertraukinėti kas pusę žodžio, priekaištauti, kaltinti ir t.t. Kategoriškai draudžiami pažeminimai viešumoje – tai vaiko širdyje palieka dar gilesnius randus.

2 psl. »

Komentarai

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai