Animaciniai filmukai: leisti negalima drausti (I dalis)

Animaciniai filmukai – svarbi vaikų gyvenimo dalis. Jie gali arba būti naudingi, arba pridaryti žalos. Ką daryti, kad animacija nekenktų?

Animacijos bruožai

Animacijos pasaulis užburia tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Kodėl?

Specialistai išskiria kelias animaciniams filmukams būdingas ypatybes:

  • Multiprodukcijos ryškumas ir vaizdingumas. Filmukų kūrėjai pasitelkia begalę įvairių priemonių, kad sukurtų didelį ir ryškų pasaulį, kuriame gyvena įdomūs personažai.
  • Lakoniškumas. Viskas labai dinamiška, todėl vaikas nepraranda susidomėjimo ir gali suprasti net ir nelabai paprastą siužetinę liniją.
  • Fantazijos ir realybės sampyna. Juk smagu savo akimis (nesvarbu, kad tik ekrane) pamatyti tai, ko kasdieniame gyvenime nenutinka.
  • Gėrio ir blogio kova, laiminga pabaiga. Vaikui tai labai svarbu. Paprastai teigiami ir neigiami veikėjai labai skiriasi, jie turi savų užsibrėžtų tikslų, kurie vaikui yra suprantami.
  • Animizmas. Trumpai tariant – tai sugyvinimas ir sudvasinimas. Gyvūnai, augalai ir net daiktai dažnai apdovanojami protu, gebėjimu bendrauti ir kitomis žmonėms būdingomis savybėmis.

Kaip veikia animacija?

Tai, kad ji daro įtaką vaiko psichikai ir sąmonei, abejonių nekelia. Tačiau kaip visa tai vyksta?

Specialistai išskiria tris pagrindines poveikio priemones. Pirmiausia – „užkratas“. Šiame procese svarbų vaidmenį vaidina vaiko emocijos. Jis pasineria į tai, kas vyksta ekrane, ima jaudintis dėl veikėjų, „užsikrečia“ jų jausmais ir emocijomis.

Antroji priemonė – įtaiga. Vaikui, žiūrinčiam filmuką, gali būti įteigta baimė, vienatvės jausmas, panika ar agresija. Žinoma, nereikia visos animacijos vertinti negatyviai, juk poveikis gali būti visiškai priešingas – mes ir po kelis kartus galime peržiūrėti mums patikusį filmuką, nes jis sukelia ramybės, džiaugsmo, optimizmo, skatina kurti.

2 psl. »

Komentarai (6)

ale to ode 2011-12-09 02:49
patikek manim kaip daro itaka multikai... seimoje santarve, yra taisykles, kuriu laikosi visi seimos nariai ir t,t taciau po kokio tom and jerry buna siaubunas... ir po senosios animacijos,, jei buna gerio ir blogio kova,, jis visad renkasi blogi...
Odė 2011-12-01 13:47
Na nežinau, man regis per jautriai reaguojame šia tema. Jei vaikas namuose matys tinkamą pavyzdį, jokie filmukai nepadarys jam neigiamos įtakos
Lina 2011-11-30 17:03
Mums taip pat artimesnė rusų animacija.
Lina 2011-11-30 17:02
Japonų animacija (anime) šiaip jau nelabai tinka mūsų vaikams. Greičiau paaugliams ir suaugusiesiems (taip, taip, tai labai svarbi japonų kultūros dalis: net ir suaugusieji Japonijoje važiuodami metro mielai varto storas komiksų knygas). Galima tai laikyti tarpkultūriniais skirtumais, o galima ir dvisluoksniais ar trisluoksniais kūriniais - juk animacijoje, kaip ir vaikiškoje literatūroje, turi būti kažkas, ką suprastų ir kas sudomintų tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.
Visai 2011-11-30 15:46
Sutinku su tavim, Rima. Man kraupu žiūrėti tuos visus kiniškus filmukus, kur visi visą laiką kovoja su priešais. Iš vienos pusės gal ir norėta parodyti gėrio ir blogio kovą (ir kad gėris vsiada nugali), bet vaikai kur kas labiau įsidėmi muštynes ir bando tą patį atkartoti realybėje, nei suvokia pačios kovos prasmę
Rima 2011-11-30 15:42
Šiuolaikiniai animaciniai filmukai - nieko gero. senoji geroji animacija - visai kas kita.

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai