Ar Lietuvos moterys galės saugiai gimdyti namuose?

2012 m. gegužės 31 d.–birželio 1 d. Hagoje beveik 300 teisininkų, akušerių ir kitų specialistų iš įvairių pasaulio šalių buvo susirinkę į konferenciją „Su gimdymu susijusios žmogaus teisės“. Šiame tarptautiniame renginyje dalyvavusi Lietuvos atstovė teisininkė Elena Kosaitė-Čypienė sako, kad jeigu Lietuvoje nebus sudaromos sąlygos saugiai gimdyti namuose ir natūralaus gimdymo centruose, mūsų šalies, ko gero, laukia ieškiniai Europos žmogaus teisių teismui ir baudos.

Specialistus iš įvairių Europos valstybių, JAV, Kanados ir kitų šalių sutraukusi konferencija apie žmogaus teises ir gimdymą surengta reaguojant į 2010 m. gruodžio 14 d. Europos Žmogaus teisių teismo (EŽTT) sprendimą byloje „Ternovszky prieš Vengriją“. Besilaukianti Vengrijos gyventoja Anna Ternovszky kreipėsi į teismą dėl jos teisės į privatų gyvenimą pažeidimo: Vengrijos teisės aktai nesudarė galimybės moteriai gimdyti namuose, nes akušerėms buvo numatytos sankcijos už pagalbos teikimą tokio gimdymo atveju. EŽTT nusprendė, kad moteris turi teisę pasirinkti gimdymo vietą ir sąlygas, t. y. valstybė turi sudaryti galimybes šeimoms rinktis ir gimdymą namuose.

Teisininkė Elena Kosaitė-Čypienė aiškina tarptautinio teismo sprendimo esmę: „EŽTT gimdančios moters teisę pasirinkti gimdymo sąlygas apibrėžė kaip pamatinę žmogaus teisę. Ji kyla iš Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos garantuojamos teisės į privatų gyvenimą. Privatus gyvenimas apima teisę pasirinkti būti ar nebūti tėvais bei laisvę pasirinkti tapimo tėvais būdą ir aplinkybes. Tarp jų ir galimybę gimdyti ne ligoninėje. Kalbant apie pagalbą gimdymo metu, EŽTT pabrėžė, kad valstybė privalo užtikrinti ir sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimą gimdyme, kad ir kur jis vyktų.“

2 psl. »

Komentarai (7)

Jolanta J. 2012-09-08 20:52
As uz, aisku jeigu nestumas buvo be komplikaciju ir mamyte pati to nori!!!
Ausrine 2012-06-22 17:25
Labai gerai, kad Lietuvoje bus taikomas sis istatymas. Kalbama apie moters prigimtine teise rinktis kur gimdyti vaika. O siuo laiku pas mus tokio pasirinkimo nera.. Zinoma visada isliks moteru gimdanciu TIK ligonineje, bet kalbama apie pasirinkimo galimybe, kuri turi buti istatymiskai bei mediciniskai prieinama. O del komplikaciju rizikos... Kas Jums garantuoja, kad ligonineje ju nebus? Arba atvirksciai,kad pati gydymo istaiga tu komplikaciju (tycia ar netycia) nesukels?Gydytojai klaidu nedaro?
Kristina 2012-06-22 09:01
Džiaugiuosi, kad įstatymai tobulinami, bus priversta ir Lietuva sužiūrėti savo spragas, juk esame Europos sąjungoje ir mūsų moterims ptiklauso tos pačios teisės. Ką jau kalbėti apie gimdymą namuose, jei pas mus dar dažnu atveju ir gimdymo būdo neleidžiama pasirinkti ligoninėse. Bet tai pasikeis, jei ne mums, bent mūsų dukroms.
Jolanta 2012-06-21 14:13
Ir ačiū Dievui, kad neleidžiama gimdyt namuose. Moterys ir vaikučiai miršta ir ligoninėje, o ką kalbėt, jei kokie nesklandumai namie (dalis šiandien gimdančių pačios gimė su gydytojų pagalba ir inkubatoriais). Gimdydamos namuose moterys neatsakingai rizikuoja ne tik savo, bet ir vaikučio gyvybe. Norim grįžti šimtmečiu atgal? Paklauskite senelių ir prosenelių, kiek gimdyvių ir vaikučių kaime mirdavo.
Mama 2012-06-20 22:49
Lietuvoje greitosios laiku neįmanoma išsikviesti, o jūs norit, kad dar skirtų priežiūrą namuose? Nejuokaukit. Juk pagal visas taisykles gimdymo namuose metu prie durų privalo budėti greitosios automobilis. Pas mus tai įgyvendinti be šansų
Maja 2012-06-20 18:19
kol to sulauksim, aš ir pasent spėsiu. Bet būtų šaunu, jei iš tiesų būtų galima tikėtis profesionalios pagalbos namų aplinkoje
Renata 2012-06-20 14:20
Skubėkit prisiteisti, kol galit :D

Gimdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai