Sužinok, kokia bus tavo mažylio akių spalva

Visiems būsimiesiems tėveliams įdomu, kaip atrodys jų vaikutis. Jie spėlioja, ar gims berniukas, ar mergaitė, kokia bus mažylio akių spalva, į ką jis bus panašesnis – į mamytę ar į tėvelį. Lytį nustatyti padeda šiuolaikinė technika, tyrimai ultragarsu (tiesa, jie ne visada būna tikslūs), na, o akių spalvą – medicinos šaka, vadinama genetika. Šauniausia tai, kad akių spalvą (bent jau apytiksliai) galima nustatyti patiems. O ar žinai, kaip tai padaryti?

Jeigu tavo ir vyro šeimoje visi rudaakiai, o mažylio akutės žydros, nieko baisaus. Dažniausiai tokią spalvą turi visi kūdikiai. Tik apie šeštą mėnesį ji ima keistis, o apie trečiuosius gyvenimo metus „nusistovi“.

Kokia bus tavo mažylio akių spalva? Tai, žinoma, lemia tėvelių genai, tačiau gali „įsikišti“ ir tie, kuriuos vaikutis paveldi iš savo senelių ir prosenelių. Esmė ta, kad akių spalva ir atspalvis yra poligeninio paveldimumo pasekmė ir priklauso nuo pigmento tipo ir kiekio akies rainelėje. Genetiniais tyrimais įrodyta, kad akių rainelės pigmentaciją kontroliuoja šeši skirtingi genai. Jie sąveikauja tarpusavyje pagal tam tikras schemas – būtent tai ir lemia mūsų akių spalvą. Tačiau svarbu pažymėti, kad tamsi spalva paprastai dominuoja.

Pateikiame tau schemą, padėsiančią nustatyti, kokios spalvos gali būti tavo būsimojo mažylio akytės:

  • Jeigu vyro ir tavo akys yra mėlynos – tikimybė, kad mažylis turės tokias pat arba šviesiai pilkas, siekia 99 %. Likęs 1 % reiškia, kad vaikutis gali turėti žalias akis.
  • Jeigu vieno iš jūsų akys yra mėlynos, o kito – žalios, tikimybė paveldėti vieną ar kitą spalvą yra lygi 50 %.
  • Jeigu abiejų tėvelių akys yra žalios, tikimybė, kad tokias turės ir mažylis, siekia 75 %. 24 % - kad bus mėlynos, ir 1 % – kad rudos.
  • Jeigu vieno iš jūsų akys mėlynos, o kito – rudos, vaikas vienodai gali paveldėti ir vieną, ir kitą spalvą. Galimybės yra lygios.
  • Jeigu tavo akys žalios, o vyro – rudos (arba atvirkščiai), 50 % tikimybė, kad mažylis į pasaulį žvelgs rudomis akutėmis, 37,5 % – kad žaliomis, ir 12,5 % – mėlynomis.
  • Jeigu abu esate rudaakiai, 75 % tikimybė, kad vaikutis gims taip pat rudaakis, 18, 5 % – kad žaliaakis, ir 6,5 % – kad mėlynakis.

Šis reiškinys tyrinėtas labai ilgai, genetikai šiuo klausimu nesutarė daugybę metų. Mes pateikiame tik tai, ką turime šiai dienai. Plačiai paplitusi nuomonė, kad akių spalva paveldima taip pat, kaip ir plaukų – kitaip tariant, tamsi dominuoja.

2 psl. »

Komentarai (22)

Ignas 2019-04-15 19:36
Mano akys tamsiai rudos zmonos taip pat tamsiai rudos dukrai jau 15m akys melynos kaip dangus. Deje abejoniu yra.
to anonimas 2016-06-26 09:50
tai gal tavo mama dziedas dare kol tevas dirbo?:D
anonimas 2015-02-01 11:41
mano tėvu akys žydros o mano rudos, ir is giminaičiu niekas neturi rudų.
mama 2014-11-27 00:20
Mano akys pilkos, vyro ryskiai melynos, vaikas gime rudomis akimis. Sulaukiau daug zeidzianciu zodziu, kad vaikas ne to tevo, bet tikiu genetika, zinau, kad vaikas akiu spalva pasiimti gali ir is dedziu, tetu, seneliu ar proseneliu. O ir kol laukiausi visada grozejausi rudaakiais ir svajojau, kad sunus turetu butent tokia akiu spalva
mama 2014-11-27 00:12
Mano akys pilkos, vyro ryskiai melynos, vaikas gime rudomis akimis. Sulaukiau daug zeidzianciu zodziu, kad vaikas ne to t
sima 2014-08-12 19:36
Mano mamos akys mėlynos, o tėčio rudos. Turėčiau būti paveldėjus mėlynas arba rudas akis, bet esu žaliaakė. Kas keisčiausia, kad nei iš tėvo, nei iš mamos pusės giminėje nebuvo niekada žaliaakių.
Ella 2013-04-25 21:06
Tiek zalios, pilkos akys yra melynu akiu vadinama mutacija, kad vaiko akys bus lygiai tokios pat zalio ar pilkos kaip tecio ar mamos tikimybe retai apskaiciuojama. Dazniausiai tikimybes skaiciavimai atliekami tarp rudu ir melynu akiu.
as 2013-04-20 09:57
as rudaake, vyras-zaliaakis. Dukryte-melynake:)
Danielle 2013-04-16 19:22
Mano akių spalva yra žalia, o vyro ruda ir mes turime dukrelę viena akim mėlyną,o kita pilka :)) Keista tiesa?
Satan 2013-04-16 19:15
Na mano mama pilku akiu atstove,o tetis zaliu ir as turiu ryskiai melynas (labiau turquese) akis :)

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai