Auklėjimo metodai: ar galima mušti vaiką?

Vladimir Godnik/moodboard/Corbis nuotr.

Yra daugybė straipsnių, kuriuose nagrinėjama fizinių bausmių vaikams tema: reikia bausti ar ne, dažnai ar tik retkarčiais, kokiais atvejais? O kokią įtaką fizinė bausmė padaro vaikui? Vieningo atsakymo nėra iki šiol. Greičiausiai jo niekada ir nebus.

Dar 2001 metais Berklio universiteto mokslininkai paskelbė savo teoriją, kurioje teigiama, kad vaikai, kuriems tėvai retkarčiais pliaukšteli, gali išaugti visiškai subalansuotais žmonėmis, o toks fizinės bausmės metodas yra visiškai nežalingas ir nekenkia emocinei vaiko būsenai. Tyrimo rezultatuose taip pat nurodoma, kad tik 4-7% tėvų, norėdami nubausti ar pamokyti vaiką, naudoja sunkų fizinį smurtą. Jokių abejonių, kad tokiais atvejais ateityje vaikui gali iškilti įvairiausių psichologinių problemų.

Tačiau egzistuoja ir priešinga nuomonė: plekštelėjimas diržu ar ranka yra visiškai neveiksminga auklėjimo priemonė, kuri gali smarkiai pakenkti, jeigu tėvai tokiais metodais naudojasi tam, kad uždraustų vaikui kažką daryti. Tokie fiziniai veiksmai gali sugriauti vaiko pasitikėjimą tėvais, juk gavus su diržiuku vaikui tikrai nelengva suprasti, kad tėvai jį myli, supranta ir juo rūpinasi.

Vaikai, kuriems nuolatos taikomos fizinės bausmės, labai greitai įsisavina, kad problemų sprendimas smurto pagalba yra normalus reiškinys. Vaikai yra kur kas labiau užsispyrę, nei būtų galima tikėtis, todėl neretai patirdami fizinį skausmą jie dar labiau priešinasi ir net neketina paklusti. Kol vaikas mažas, tas pasipriešinimas yra paprasčiausi kaprizai, tačiau vėliau ateis sąmoningo atsiskyrimo laikas, kai vaikas paprasčiausiai atsitvers nuo tėvų. Ir vargu, ar tuomet bus metas kažką keisti.

Daugelis tėvų stebisi: „Jeigu aš jo nenubausiu, kai jis blogai pasielgia, kaip jis supras, koks elgesys turi būti tinkamas?“ Visų pirma tokiems tėveliams reikėtų suvokti vieną dalyką: savo vaiko visu šimtu procentų sukontroliuoti neįmanoma. O jei jau atsidūrėte nepriimtinoje situacijoje, kodėl pamirštate, kad kalbos dovana jums duota ne tam, kad tylėtumėte. Viskas labai paprasta: nuolatos skubėdami neturime nei laiko, nei kantrybės tinkamai auginti ir ugdyti vaikus. Juk pakelti ranką yra kur kas lengviau nei ilgai ir nuobodžiais vaikui aiškinti, kaip negalima elgtis ir kodėl jam kažkas draudžiama.

2 psl. »

Komentarai (18)

frenkas 2016-07-13 20:04
4.5 tukstancio iki Kristaus ir jau du tukstanciai po buvo naudojamos fizines bausmes seimose, bet ir valstybes valdyme. Siandien smurtas dar vartojamas valstybes valdyme. Tai kodel jo negalima vartoti seimoje?
frenkas 2016-07-13 19:55
Pirmas sunus gavo berzines koses daugiausia. As ji mylejau ir myliu. Net ir tada kai lupau tikedamas kad dirzas jam pades pakeisti jo uzkietejusia sirdi.
Antanas 2016-07-11 15:13
Sudaviau pora kartu vaikui dirzu ir pats saves nekenciu. Labai gailiuosi del to. geriu vaistus nuo nervu ne po dvi tabletes o po sesias nebezinau kaip susitvarkyt su dukra. kai kalbu ramiai ji net negirdi, nesiklauso, nei manes nei mamos.
Pats buvau vaikas kazkada, esu nuo tevo ragaves dirzo daug labai daug kai visas kunas buvo melinas. Nenoriu kad mano dukra turetu tokiu prisiminimu. Sunku valdytis kai visa valanda prasai graziai nepakeltu tonu susirinkt zaislus. Kad eitu valgyt, kad nesispjaudytu ir taip toliau. Kai jos prasom ko nors ji daro viska atvirksciai.
Dieve duok stiprybes.
Onele 2015-11-24 23:09
As niekada vaiku nemusus, as su vaikais graziai kalbu jiems kad negalima. Nes as vaikus labai myliu.
Aiste 2015-10-13 16:51
Ir tai normalu must savo vaika?
auguste 2015-09-04 21:36
siandienman tetis isksr se nuogus pakali su rykste patikekit taip iskarse patikekit pakikekit taip iskarse kab tai kailis paraudonako sake kad net paraudonavo
paulina 2015-09-04 21:24
as turiu droli mes siandien abudu gavome is rykstes norit pasakysiu kaip taip i vyko papasokosiu tai ivyko mes netysia lakia slapstemes nuo tevu ir tevai sako nudar pamatysim kodar gyvenime nemate tetis nuejo pasivaiksioti ir pririn ko tokiu zabu kad taip gerai is karsti kar net kailis paraudonuotu ir mes dar begiojom nuo tevu tetis parejo nu sako atei nat sia ir nusimaukit kel nes nusimovem nuvede i kampa ir iskose kaile isperse kokias 2 bet kaip buvo skaudu sake taip bus ir ritoj ir poryt po
Sonata 2015-05-27 16:21
Turiu sunu 10 m, kuris zino, kad uz bausme gaus dirzo.Kai tik prasikalsta pats atsinesa dirza, nusimauna kelnes, triusikus ir atsigula.O tada isperiu jam gerai nuoga uzpakali nuo 10 iki 30 kirciu priklausomai nuo prasizengimo.Jam skauda jis rekia bet pats kaltas.
....... 2015-01-01 23:35
man per veida su dirzu motina uztrauke kazkada
buvo likus kruvina zyme per zanda visa
atsimenu visam laikui, slykstyne...
vitas 2014-07-15 17:44
Praejusi penktadieni vei gavau dirzo per nuoga uzpakali. Gerai ikrete,siandien dar jauciu,bet buvo uz ka.Todel nepykstu.Aukleja mane seneles drauge.Tik blogai kad triusikus liepia nusimauti.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai