Čiulptukai: privalumai ir trūkumai

Vienas iš kebliausių klausimų tėveliams – duoti vaikui čiulptuką ar ne. Kokie gi gali būti šio aršių diskusijų objekto privalumai ir trūkumai?

Čiulpimo refleksą turi visi vaikučiai. Šis poreikis patenkinamas skirtingais būdais, pavyzdžiui, čiulpiant rankučių ir kojyčių pirštukus, maitinantis mamos pienu. Kai ima dygti dantukai, poreikis žįsti tik dar labiau sustiprėja.

Pats geriausias būdas jį patenkinti – maitinimas krūtimi. Jeigu mama tai daro tada, kada reikia, be čiulptuko galima ir apsieiti, tačiau kiekvienas atvejis individualus. Yra vaikučių, kurių skrandukas labai mažas, ir yra mamyčių, kurios turi labai daug pieno, tad mažylis greitai pavalgo, bet nespėja patenkinti savo žindimo poreikio ir nusiraminti, užmigti prie krūtinės.

Ką reikia žinoti:

  • Jeigu ketinate pirkti čiulptuką, svarbu, kad vaikučio amžius atitiktų nurodytą ant pakuotės.
  • Nereikėtų čiulptuko duoti kaip universalios raminamosios priemonės. Daug svarbiau atkreipti dėmesį į tikruosius vaiko poreikius, o ne „užkišti“ verksmą čiulptuku. Geriausia naudoti tik tada, jei diskomfortas (bet ne liguista būsena) išlieka, o niekas kitas daugiau nepadeda (nei krūtinė, nei nešiojimas ant rankų, nei glostymas ir t.t.). Pageidautina, kad duotumėte tik neilgam.
  • Čiulpino reflekso patenkinimas nukreipia dėmesį nuo nemalonių pojūčių ir... pasaulio pažinimo, todėl čiulptukais patartina naudotis kaip galima rečiau.
  • Kartais geltonos spalvos lateksiniai čiulptukai sukelia alergines reakcijas. Jeigu šių reakcijų gydymas neduoda rezultatų, pamėginkite pakeisti čiulptuką.
  • Geriausia čiulptuką pirkti vaistinėje arba specializuotoje parduotuvėje, pageidautina – po konsultacijos su pediatru (jis padės išsirinkti tinkamiausią formą).
  • Jei mažylį norite atpratinti nuo čiulptuko, pastarąjį galite „padovanoti paukštukui“, patrumpinti, kad taptų ne toks patogus, arba pakeisti kitu, nepatogesniu, o įprastą paslėpti.
  • Vis dėlto tenka pripažinti, kad čiulptukai ramina ir padeda prislopinti skausmą, o tai naudingiau, negu vartoti vaistus.
  • Čiulptukai padeda apsaugoti mažylius nuo staigios kūdikių mirties sindromo, kadangi ši priemonė neleidžia liežuvėliui uždengti kvėpavimo takų ir labai giliai įmigti (kitaip tariant, netikėto kvėpavimo sustojimo, arba miego apnėjos, atveju vaikutis gali nubusti, ir tai išgelbsti jo gyvybę). Dėl šių priežasčių miegas ant nugaros tampa saugesnis.
  • Šiuolaikiniai čiulptukai su įgaubtu viršumi (žinoma, išrinkti po konsultacijų su pediatru arba vaikų stomatologu) padeda vystyti apatinį žandikaulį (jeigu jis nepilnai išsivystęs) ir gerina sąkandį.
  • Kol nesusireguliavo laktacija ir mažylis neišmoko tinkamai apžioti krūties, čiulptuko geriau neduoti. Paprastai tai trunka 3–4 savaites.
  • Kartais dėl tam tikrų priežasčių mamytės negali maitinti atžalos krūtimi, tad tenka naudoti mišinukus. Šiuo atveju svarbu žinoti, kad vaikučiui čiulptukas yra daug reikalingesnis, kadangi mažyliui valgymo metu neužtenka laiko patenkinti žindimo refleksą. Yra manančių, kad ateityje tokie nepatenkinti poreikiai gali turėti nepageidaujamų pasekmių – pavyzdžiui, tapti pomėgio truktelėti iš butelio kakliuko ar rūkymo priežastimi.

Komentarai

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai