Edipo ir Elektros kompleksas

Anot mitologijos, incestas, arba kitais žodžiais tariant – kraujomaiša, buvo priimtina tik tarp dievų ir faraonų, kuriems buvo leidžiama tuoktis su savo seserimis. O štai tarp paprastų mirtingųjų intymūs santykiais šeimos rate buvo tabu jau nuo senovės. Deja, istoriniai faktai teigia, kad tokių “nesusipratimų” pasitaikydavo ne taip ir retai, ypatingai aukštuomenėje.

Gana dažnai 3-5 metų berniukų tėvai iš savo sūnų gali išgirsti juoką sukeliančius pamąstymus apie ateitį: “Kai aš užaugsiu, vesiu mamytę ir ji galės pagimdyti man broliuką”. Tuo tarpu mažos mergytės taip pat nevengia pasvajoti apie idealią šeimą kartu su tėveliu. Toks elgesys niekieno nestebina ir yra gana įprastas mažiems vaikams. Anot Freudo, taip pasireiškia Edipo kompleksas, būdingas visiems tokio amžiaus vaikams. Edipo kompleksas – tai konfliktas tarp instinktyvaus vaiko noro būti su vienu iš tėvų (mergaitėms – su tėvu, berniukams – su mama) ir draudimo šį norą realizuoti.

Pirmą kartą apie vaikų seksualumą psichoanalizės pradininkas Freudas prabilo dar 1905 metais. Jo pastebėjimai visuomenėje sukėlė tikrą pasipiktinimo bangą ir buvo priimti kaip didžiausias įžeidimas patiems tikriausiems ir nuoširdžiausiems jausmams. Ir tik po daugelio metų Freudo iškelta teorija susilaukė pelnyto pripažinimo.

Kaip vystosi Edipo kompleksas

Mažas vaikas gyvena savo mažame pasaulyje, kuriame nėra aiškaus realybės suvokimo. Vaikas, kuris, savaime suprantama, save laiko labai savarankišku ir suaugusiu, iš tiesų visapusiškai priklauso nuo tėvų, kurie įgyvendina jo poreikius (maistas, šiluma, komfortas) ir norus. Augdamas jis vis labiau pažįsta pasaulį, įgauna naujos patirties ir įgūdžių, darosi savarankiškesnis, todėl palaipsniui labiau pritampa šiame “didžiajame” pasaulyje. Laikui bėgant jis pradeda suprasti, kad mama – tai žmogus, kuris suteikia šilumą, meilę ir palaikymą. Kitaip tariant, mama tampa kažkuo ypatingu – sąmoningai suvokiamu išskirtiniu žmogumi. Tačiau tuo pačiu jis suvokia, kad šalia yra ir dar vienas žmogus, vadinamas “tėčiu”. Pasirodo, kad tam tėčiui taip pat reikia jo mamos ir kas baisiausia, tėtis mamą gali pasiimti, nes jis didelis ir stiprus. Kol tėtis darbe – mama visu šimtu procentų priklauso tik vaikui, o vos tik tėtis grįžta... kažkodėl pasiima dalį to švelnumo ir meilės, kuri iki šiol priklausė tik mažyliui. Negana to, jam ir miegoti leidžiama kartu su mama... Taip gimsta pirmasis pavydas.

2 psl. »

Komentarai (3)

Austėja 2012-05-25 14:43
ir vėl tas Froidas... dieve mano, psichologija jau seniai pažengusi į priekį. Jo metodai ir teorijos jau seniai paneigti.
vaidote 2012-05-25 09:55
labai jau savotiska teorija. Nors, tu pavydo apraisku vienam is tevu tikrai kartais galima pastebeti
lininė 2012-05-25 09:15
Tas Froidas ne be reikalo daugybės kritikos susilaukė. Nelabai jis mūsų dienom aktualus, išėjo iš mados :)

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai