IKEA tyrimas: namuose vaikams skiriama daugiau erdvės, tačiau trūksta žinių apie saugumą

Gamintojo nuotr.

IKEA tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti. Lietuviai savo atžaloms taip pat skiria daugiau namų ploto negu patys sau, tačiau pripažįsta, kad vis dar trūksta žinių apie vaikų saugumą namuose bei priemonių vaikų buičiai palengvinti.

Kasmet švedų baldų ir namų prekių gamintoja IKEA atlieka sociologinius etnografinius tyrimus, kurių metu tyrėjai lankosi skirtingų miestų gyventojų namuose ir analizuoja žmonių gyvenimo sąlygas bei poreikius. Komentuodama tyrimo rezultatus IKEA patogių namų dizainerė Vaiva Klezienė sako, jog visus respondentus vienija ta pati problema - kur sutalpinti daiktus.

„Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis buto dydis Lietuvos miestuose yra šiek tiek daugiau nei 61 kv. m. Nedidelis gyvenamasis plotas, greičiausiai, ir yra viena iš priežasčių, kodėl visus be išimties respondentus, ir gyvenančius po vieną, ir su šeima, vienija ta pati problema – kur sutalpinti daiktus. Vaikus auginantys tėvai sprendžia ir papildomus klausimus – kur vidutinio dydžio bute sudėti žaislus, besikeičiančių sezonų rūbus bei batus, taip pat vaikiškus vežimėlius ar dviračius“, - pasakoja V. Klezienė. Pasak interjero dizainerės, paklausti apie svajones vieni namuose gyvenantys asmenys minėjo erdvias virtuves, o tėvams labiausiai trūksta drabužinių, daugiafunkcių baldų, sandėliukų bei erdvių balkonų.
 

Lentynos vaikų akių lygyje IKEA

 

Namuose – daugiau erdvės vaikams negu tėvams

Pasak V. Klezienės, tyrime dalyvavusių respondentų namuose vaikams buvo skiriama daugiau namų erdvės negu tėvams.

„Iš tyrimo rezultatų matyti, kad tėvai namuose vaikams skiria daugiau erdvės: vaikų ir kambariai didesni (respondentų namuose vaikams skirti kambariai buvo iki 15 kv. m, o suaugusiųjų erdvės - iki 13 kv. m), ir kiekvienas vaikas turi savo stalą, darbelių ar mokymosi vietą. O suaugusieji ramią darbo vietą įvardijo labiau kaip svajonę negu realybę“, - komentuoja patogių namų dizainerė.

Tyrimas taip pat parodė, jog nors namuose vaikams ir skiriama nemažai vietos, tačiau tėvams dar trūksta žinių, kaip užtikrinti vaikų saugumą bei palengvinti jų buitį.

„Iš patirties ir respondentų atsakymų galiu teigti, jog daugiausia abejonių ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams kelia visai šeimai skirtos namų erdvės. Jeigu vaikų kambariuose baldų dydžiai, aukščiai yra pritaikyti mažiesiems, tai jau koridoriuje prasideda nepatogumai: kaip vaikams pasiekti viršutinius rūbus ir avalynę, virtuvėje – kaip pasiekti spinteles ar patogiai prisėsti prie stalo“, - pasakoja V. Klezienė.
 

Kabliukai vaikams IKEA

 

10 svarbiausių principų saugiems ir patogiems namams

Pasak specialistų, norint įrengti namus, saugius ir patogius vaikams, didelių investicijų nereikia.

„Planuojant namų erdves vaikams investicijų nereikia daug, reikalingi minimalūs, elementarūs sprendimai. Kartais geriau ne pirkti ir pridėti, o kaip tik išimti ir sumažinti“, - sako V. Klezienė bei vardija svarbiausius principus ir sprendimus, kurie padidins namų saugumą ir patogumą ikimokyklinio amžiaus vaikams.

  1. Įrengiant namus – žvelkite iš vaikų perspektyvos. Tai reiškia, kad jiems reikalingos lentynos, kabliukai, baldai turi būti lengvai pasiekiami ir jų akių lygyje. Jeigu reikia, šalia turi būti laipteliai – taburetės, kurios padės pasiekti aukštesnius paviršius. Žemiau vaikams pritvirtinti kabliukai ypač pravers koridoriuje viršutiniams rūbams pakabinti, vonioje – rankšluosčiams ir kt.
  2. Vaikų kambario įrengimui rekomenduojame naudoti tik vaikams skirtus baldus, kilimus, tekstilę. Vaikams kuriami baldai, žaislai išbandomi ir sertifikuojami laikantis specifinių reikalavimų ir atsižvelgiant į galimą vaikų elgesį, pavyzdžiui, IKEA žaislai turi atlaikyti tempimo testus, kad lengvai neplyštų, baldai dažomi tik saugiais dažais.
  3. Įrengiant kambarius, baldus reikėtų surinkti ir naudoti tik pagal instrukciją. Baldus sustačius reikėtų įvertinti, ar jie nekelia pavojaus vaikams. Pavyzdžiui, IKEA dizaineriai, įrengę kambarį, jo saugumą vaikams tikrina vertindami, ar vaikai nuo baldų nenukris, neįstrigs, neužsivers jų ant savęs. Visa tai, ką galima, patartina papildomai pritvirtinti prie sienos.
  4. Rekomenduojame nestatyti baldų prie langų, ypač vaikų kambaryje, o jeigu vis dėl to baldas palei langą stovi, langų mechanizmai turėtų būti su užraktais, kad mažieji negalėtų jų atsidaryti.
  5. Žaliuzės, roletai turėtų būti be reguliavimo virvelių, bent jau vaikų kambaryje. Paprastai užuolaidos vaikų kambariuose yra saugesnis pasirinkimas.
  6. Patartina vengti namuose auginti nuodingus augalus, o vaikų kambaryje gyvų augalų iš vis nepatariama laikyti, kad vaikams nekiltų pagundos jų paragauti.
  7. Vaikams skirti šviestuvai turėtų būti iš saugių, nedūžtančių medžiagų, pavyzdžiui, plastikiniai, popieriniai, metaliniai, todėl netiks stalinės lempos su stikliniais gaubtais. Elektros laidai, lizdai, visuose namuose turėtų būti tvarkingi, izoliuoti ir kiek įmanoma paslėpti.
  8. Virtuvėje reikėtų rinktis buitinę techniką su specialiais užraktais, kad vaikai patys  negalėtų atverti orkaitės ar įjungti kaitlentės. Papildomam saugumui, ypač kol vaikai maži, pravers stalčių, durų, langų, aštrių kampų apsaugos. Indus taip pat patartina rinktis nedūžtančius (plastikinius arba metalinius), skirtus vaikams.
  9. Daiktų laikymo sprendimų reikia ne tik estetikai, bet ir saugumui. Buitinė chemija, vaistai, skalbimo priemonės turėtų būti laikomos tik joms skirtose ir vaikams nepasiekiamose vietose. O visa tai, kas skirta ir naudojama vaikų, turėtų būti lengvai pasiekiama, lengvai sudedama ir laikoma būtent vaikų naudojimui skirtose dėžėse, stalčiuose.
  10. Kambarys bus ne tik saugus bet ir estetiškas, jeigu baldus ir kitus sprendimus rinksitės iš vienos baldų šeimos. Svarbiausias principas, kad baldai, daiktai būtų gaminti vaikams bei atitinkamai sertifikuoti.

Komentarai

Interjeras

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaikai pradeda sapnuoti dar prieš gimimą.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai