Jei vaikas muša mamą

Ghislain & Marie David de Lossy/cultura/Corbis nuotr.

Mažųjų kaprizai kartais pasireiškia ne tik kojyčių trepsėjimu ir nesibaigiančiomis ašaromis, bet ir fiziniais veiksmais, pavyzdžiui, mušimusi. Tiesa, bandydami trinktelėti, vaikai dažniausiai siekia ne išreikšti savo pykti, o išmatuoti leidžiamas ribas. Tą patį jie išbando ne tik su mama, bet ir su kitais artimais šeimos nariais. Kiekvienas suaugęs žmogus skirtingai sureaguoja į tokį vaiko elgesį, o mažyliui iš karto pasidaro aišku: prie šito galima daryti bet ką, o štai su šituo reikėtų elgtis atsargiau.

Taigi, ką daryti, jei vaikas ima kumščiuotis?

 

  • Iš karto po sudavimo vaikui būtina pasakyti, kad tau skauda ir tu nenori, kad jis tave muštų. Nevalia pulti rėkti, nes taip tik dar labiau provokuojamas konfliktas, o vaikas suvokia, kad savo veiksmais sugebėjo iššaukti kažkokią tavo reakciją.
  • Jei vaikas po žodžių iš karto padaro tą patį, pasistenk sugauti ir sulaikyti jo ranką. Išlik rami, žiūrėk tiesiai vaikui į akis, savo veido išraiška parodydama, kad jo veiksmai tavęs neišprovokuos, tačiau tu tikrai neketini jam nusileisti.
  • Jei tuo metu vaikas yra ant tavo rankų, po antrojo bandymo trinktelėti turi nuleisti jį ant žemės, dar kartą pakartoti prieš tai sakytus žodžius ir perspėti, kad jei jis nesiliaus – tu su juo nebendrausi.
  • Jei vaikas ima verkti, galima paimti jį atgal ant rankų ir šiek tiek pagailėti. Juk tavo užduotis ne įskaudinti ar pažeminti vaiką, o paaiškinti jam elgesio taisykles. Mažiems vaikams kartais pakanka tokių menkučių auklėjimo priemonių, kaip dėmesio neberodymas.
  • Jei paėmus vaiką ant rankų prasideda kumščiavimasis, vėl nuleisk jį ant žemės, ramiu tonu paaiškindama, kas konkrečiai jo elgesyje tavęs netenkina. Turi pasistengti atrasti tokius žodžius, kurie vaikui leistų suprasti, kad blogas yra jo elgesys, o ne jis pats.
  • Net jei vaikas atrodo supratęs savo klaidą, iš karto ant rankų jo nebeimk. Šiek tiek luktelėk parodydama, kad neketini taip greitai vėl juo pasitikėti. Tik nebūk visiškai abejinga ir nepalik vaiko vieno. Jis turi jausti, kad mama jam atleido, tačiau reikės laiko, kol viskas bus kaip buvę.
  • Jei visa ši situacija vyksta prie kitų šeimos narių ar draugų, aplinkiniai turėtų viską ignoruoti arba rodyti palaikymą mamai. Vaiką labai stipriai paveikia, jei jį supantys žmonės neatkreipia jokio dėmesio. Tai leidžia aiškiai suprasti, kad tokie būdai dėmesio pritraukti nepadės. Lygiai taip pat veiksmingas bendras visų palaikymas, tik ne toks, kuomet visi puola barti vaiką už netinkamą elgesį, o toks, kai visi vieningai ima gailėti mamos, neparodydami jokio gailesčio mažyliui.

2 psl. »

Komentarai (2)

Petras 2019-05-05 06:39
Sveiki. Ka daryti su vaiku jei jis musa ir visaip kolioja mama? Del visokiu smulkmenu. Pvz sveciai atejo o jis zaide su Xbox ir paprase mamos pazaist su juom, bet mamai reikia buti su sveciais. Pradejo must koliotis prie visu. Jam 9 metai. Mama su tevu yra issiskyre nesenai. As draugauju su ja. Mano nuomone atimciau viska ir uzdaryciau kambary, kol suprastu ka padare.
........ 2012-05-12 09:35
Na kam reikia mama mušti kad ji suaaugusi žmogus.
o,vaikas dar tik maža.....

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai