Ką iš tikrųjų reiškia „miegoti kūdikio miegu“?

Amerikiečių rašytojas Leo Berkas kartą pasakė: „Tie, kurie teigia, kad miega kaip kūdikiai, paprastai neturi vaikų.“ Iš tiesų taip ir yra. Mažylio miegas dažnai būna neramus, neleidžia pailsėti nei jam, nei tėveliams. Moksliniai tyrimai rodo, kad 15 % krūtimi maitinamų kūdikių ir mažų vaikų turi miego sutrikimų (galima sakyti, kad maždaug kas šeštoje šeimoje). Anot statistikos, su šia problema anksčiau ar vėliau tenka susidurti beveik kiekvienam. Dažniausi simptomai – sunku užmigti ir/arba dažni nubudimai naktį.

Labai svarbu pridurti, kad miego trukmė ir kokybė normaliam fiziniam ir psichologiniam vaiko vystymuisi turi milžinišką reikšmę. Vaikų paros ritmo pojūtis dar nėra išvystytas. Iš pradžių vienas miego ir būdravimo ciklas trunka 90 minučių. 2–8 savaitę atsiranda 4 valandų ciklas (jis išlieka stabilus maždaug iki trijų mėnesių). Galiausiai (dideliam tėvelių džiaugsmui) vaikas pradeda miegoti visą naktį. Apie 10 % vaikučių jau po pirmo mėnesio išmiega visa naktį, o dar tiek pat – negali tiek išmiegoti iki pusės metų. Apie antruosius gyvenimo metus nusistovi paros ritmas: būtent tada daugelis vaikučių ima reikalauti iš papildomo dėmesio, nes jiems reikia daugiau laiko, kad užmigtų. Miego trūkumas yra susijęs su jaudrumu, impulsyvumu ir dėmesio trūkumu. Didžioji dauguma miego sutrikimų kyla dėl išorinių priežasčių, pavyzdžiui: maitinimo režimo pokyčių (tarkim, mamytė nustoja maitinti krūtimi), sutrikusio dienos režimo, pakitusio gyvenimo būdo (vaikas pradėjo lankyti darželį arba mokyklą, šeimoje atsirado antras mažylis, teko persikraustyti ir pan.), labai kuklių gyvenimo sąlygų, šeimyninių konfliktų ir daugelio kitų. Jeigu miegoti neina dėl šių priežasčių, miego sutrikimai paprastai būna laikini, o išnyksta pripratus prie naujų sąlygų arba pašalinus priežastį. Vaiko smegenų struktūros, atsakingos už „vidinį laikroduką“ ir reaguojančios į šviesos lygio pokyčius, sparčiai bręsta. Tėvai turėtų padėti atskirti dieną nuo nakties (naktį – blausi šviesa, tylus balsas, minimalus bendravimas; dieną – viskas atvirkščiai).

2 psl. »

Komentarai (5)

Zaika 2011-12-27 16:23
Mano metuku dukra kartais verkia per miegus. Gydytoja liepe pazadinti ir is naujo uzmigdyti
Vaida 2011-12-27 15:59
Manau pirmiausia saldžiam kūdikio miegui reikia sukurti tinkamas sąlygas. Dauguma mano draugių augindamos vaikučius nuolatos šokinėdavo tikrindamos ar tik jie nenusiklojo. Iš tiesų vaikui kambaryje neturi būti per karšta, todel pries miega reiketu siek tiek pravedinti kambari, o antklode rinktis tokia, kuri leidzia kunui kvepuoti. Taip pat labai svarbu dienos metu pabuti gryname ore. Kai vaikai visa diena sedi namuose, tuomet miegas buna kur kas prastesnis.
Leontina 2011-12-27 14:07
Aš visom keturiom už rašytojo mintį. Pati auginu dukrytę. Ramus miegas mums yra neįsivaizduojama prabanga.
Siga 2011-12-27 13:06
Mano jaunėlis broliukas grieždavo. Atsibusti naktį nuo šio garso nėra malonu. Net nupurto pagalvojus.
Lince 2011-12-27 12:02
Ir aš ir mano vaikas griežiame dantimis. Būtent odontologas tą ir nustatė, todėl dabar nakčiai tenka dėtis specialias apsaugas, kad emalis nepasižeistų.

Vaikų sutrikimai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai