Ką reikia žinoti apie vaikų fotografavimą

Vaikų fotografija – ypatinga kryptis (juk mažieji yra ne tik didžiausias mūsų turtas, bet ir labai sudėtingos asmenybės). Vaikų nepriversi ir neįkalbėsi ko nors pavaizduoti. Jeigu neišeina susitarti, tenka taikytis. Kiekvienas mažylis turi unikalų charakterį ir išvaizdą, todėl reikia mokėti nufotografuoti ne tik žmogų šventės fone, bet ir kasdienes emocijas, pasiekimus, įamžinti vaiko augimą ir tapsmą suaugusiu žmogumi. Tik atrodo, kad svetimi mažyliai auga greičiau už savus...

Daugelis tėvelių įsivaizduoja, kad fotografas, įamžinęs jų vestuvių akimirkas, taps ir šeimos fotografu, o po to skundžiasi, kad vaikas bijo fotoaparato, kad pasamdytas asmuo fotografuoja jį kaip suaugusieji (o juk mažylių fotografavimo taisyklės skiriasi).

Jeigu kada teks fotografuoti svetimus ar savus vaikus, turėtum žinoti kelis labai svarbius dalykus. Ne kiekvienam suprantama, kad vaikų fotografija yra visiškai atskira kryptis, ir kad ji gali šakotis į dar smulkesnes. Štai kaip atsižvelgiant į vaikų amžių ir ypatybes galima suskirstyti jų fotografiją.

  • Patys mažiausi (nuo gimimo iki 5 mėnesių). Tokius vaikučius reikėtų fotografuoti namuose arba gryname ore. Jų akytėms kenkia blykstė. Reikia atsižvelgti ir į tai, kad kūdikėliai dažniausiai miega arba guli, todėl fotografuoti juos reikėtų kartu su tėveliais arba miegančius.
  • 5 mėnesių – 2 metukų amžiaus vaikai. Jie jau sąmoningai kažką daro, reiškia emocijas, šliaužioja arba netvirtai vaikšto. Jų dėmesį patraukti yra sudėtingiausia. Jie aktyvūs, tačiau visiškai nesupranta, ko iš jų norima.
  • 2–4 metukų amžiaus vaikai. Tai yra pats palankiausias metas fotografijai. Vaikai ką nors vaizduoja, reiškia savo nuomonę. Dažniausiai jie sako „Aš pats!“, viską daro atvirkščiai, negu jų prašoma, tyčia. Jeigu nori kažko pasiekti, tenka pagudrauti ir pačiai sakyti atvirkščiai: „Nesisėsk ant to lagamino, tu nenori“. – „Ne. Noriu! Sėsiu“. Vaikai dar neturi kompleksų, savęs neriboja. Jie piešia, bendrauja, prisigalvoja įvairių istorijų, rodo, ką moka, kuo domisi. Reikia iš anksto nusiteikti, kad teks daug judėti ir šnekėtis, kartu sėdėti ant žemės, žiūrėti į akis ir stengti pelnyti pasitikėjimą.
  • Ikimokyklinio amžiaus vaikai (4–7 metai). Jie jau pradeda drovėtis arba atvirkščiai – tampa nekontroliuojami, tačiau vis dar nuoširdūs.
  • Mokyklinukai ir paaugliai. Dažniausiai tai – pati sudėtingiausia grupė. Vaikai gali būti užsisklendę, drovūs. Jeigu kontaktas vis dėlto užmezgamas, jie mielai ima vaidinti suaugusiuosius: mergaitės nori apsiauti aukštakulnius, berniukai apsivelka švarką, nori greičiau užaugti. Jie labai priklausomi nuo aplinkinių nuomones, negali pakęsti, kai su jais elgiamasi kaip su mažais vaikais, todėl ir kalbėtis turi kaip su suaugusiaisiais.

Kitaip nei mes, vaikai greitai pavargsta. Suaugusieji gali pakentėti, kol rezultatu būna visiškai patenkinti, tačiau vaikučius fotografuoti reikia intensyviai, greitai keisti dekoracijas. Dažniausiai jie nemėgsta persirenginėti, tačiau mielai keičia aksesuarus, renkasi tokius, kurie prie kostiumo visiškai nedera. Dėl šių priežasčių nėra griežtų vaikų fotografavimo taisyklių. Galima tik šį bei tą patarti.

  • Stenkis būti su vaiku toje pačioje erdvėje, fotografuok jį jo akių lygyje. Nepatingėk atsiklaupti, atsisėsti ant grindų ar atsigulti ant nugaros, jeigu mažylis sėdi ant žemės. Juk nori įamžinti ne jo pakaušį, o veidą!
  • Bendrauk su vaiku. Jeigu jis dar visai mažas – kalbėk švelnius ir malonius žodžius, kviesk vardu. Jeigu jis vyresnis – pasistenk rasti jam įdomią temą, paklausinėk apie mėgstamus animacinius filmukus, paprašyk pavaizduoti kurį nors herojų. Vaikai mėgsta vaizduoti suaugusiuosius (pavyzdžiui, kaip mama kalba su draugėmis telefonu).
  • Išmok girdėti vaiką. Jeigu jis ožiuojasi, nesistenk jo nuraminti – tiesiog paklausk, ko jis nori, ir jis tau atsakys. Dažnai tėčiai šūkteli vaikui, sakydami, kad už neklusnumą laukia bausmė, arba atvirkščiai – bando papirkti skanumynais. Vaikai ima elgtis priešingai – užsisklendžia arba puola į isteriką. Vaikas gali būti paprasčiausiai alkanas arba pavargęs, todėl būtų ne pro šalį ruošiantis fotografuoti su savimi turėti ir sausainių, bandelių ar obuolių, kad mažylis galėtų užkąsti.
  • Jeigu vaikas spyriojasi ir neklauso, nėra prasmės stengtis jį priversti ką nors daryti. Geriau fotografavimą atidėti kitai dienai.
  • Įsitrauk į žaidimą. Kartu pieškite, leisk, kad vaikas tave pavaišintų sausainiais ar obuoliuku, kartu pūskite muilo burbulus. Mažiesiems patinka būti proceso dalimi.
  • Jeigu vaikas turi kokių nors pomėgių, tai būtina išnaudoti. Gal tavo dukrytė labai mėgsta daryti lėlytėms šukuosenas? O gal sūnelis lanko šokius?  Paprašyk, kad vaikas parodytų, ką jis sugeba.
  • Svarbiausia, kad fotosesija primintų žaidimą ir būtų smagi.

Komentarai (5)

Mama 2012-01-18 21:51
maniske kaip buvo mazyte labai bijojo blykstes :)
Giedre 2012-01-18 21:34
Na man tai visai patiko patarimai :)
pompa 2012-01-18 21:33
tu matai, net ir tokiems dalykams siais laikais reikia ziniu
Gundė 2012-01-18 17:26
Taip, sugauti gražų kadrą, kai vaikai judrūs, labai sunku
Migla 2012-01-18 14:53
Labai įdomu :) kol laukiam šeimos pagausėjimo, dar gal nelabai aktualu, bet kiek čia beliko...

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai