Kad nekaltas peršalimas nevirstų rimta liga

Jei rimtesnių ligų kai kuriems pavyksta išvengti, peršalimas metų eigoje dažniausiai neaplenkia nė vieno iš mūsų.

Kaip pastebėti pavojingą ribą tarp paprasto peršalimo ir rimtos ligos, kalbamės su rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininke Šarūne Borkerte.

Peršalimas – kas tai? Kuo pavojingas šis susirgimas?

Tai yra viršutinių kvėpavimo takų liga, kurią gali sukelti bakterijos arba virusai. Peršalimas dažniau kamuoja rudenį, pavasarį, kai nepastovus oras. Būtent šią savaitę jau pajutome peršalimo ligų suintensyvėjimą. Pavojingas ne tiek pats peršalimas, kiek jo sukeliamų ligų komplikacijos. Prasidėjęs čiaudulys, sloga, kosulys gali komplikuotis į pūlingą anginą, kvėpavimo takų sutrikimus – bronchitą ar plaučių uždegimą.

Kaip elgtis pajutus pirmuosius peršalimo simptomus ir kokie tie simptomai?

Pirmiausia peršalimą išduoda čiaudulys, sloga, paburkusi nosies gleivinė, sunku per nosį kvėpuoti, atsiranda gerklės skausmas arba gerklinis kosulys – be sekreto, be karkalų. Tada dažniausiai žmonės ir ateina į vaistinę bei prašo patarimo. Tuomet išsiaiškiname, kokie simptomai ir kokiu metu jie atsiranda: ar yra kosulys, ar jis atsiranda dienos metu, nesvarbu, ar pavalgius, ar ne, nes galime įtarti ir gretutines ligas, pavyzdžiui, įvairius skrandžio uždegimus. Jei kosulys kankina ne tik naktį, bet ir dieną, žmogus sloguoja, čiaudi, jam skauda galvą ir yra kelios dalys temperatūros, tuomet galime įtarti, kad tai – peršalimas.

Tokiu atveju, žmogui patariame gerti daug skysčių, arbatų nuo peršalimo arba kito šilto gėrimo, taip pat vartoti čiulpiamų pastilių ar purškalą gerklei – kas patogiau. Jei užgulusi nosis, rekomenduojame jūros vandeniu praplauti nosies gleivinę, kad neužsistovėtų bakterijos: jei stipresnė sloga – stipresnį, hipertoninį, jeigu lengvesnė sloga – paprastą, izotoninį jūros vandenį. Jei žmogui labai sunku kvėpuoti, siūlome nosies lašus, kuriuos vartoti galima ne ilgiau nei dešimt dienų.

Kaip žinoti, kada komplikacijos tampa pavojingomis – kada būtina kreiptis į specialistus, o ne bandyti gydytis pačiam?

Jei tris paras laikosi didesnė nei 38 laipsnių temperatūra ir su ja nebesusitvarkome, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 

Komentarai

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai