Kada reikia sakyti „negalima“

Steve Hix/Somos Images/Corbis nuotr.

Ar kada nors pagalvojai, kokį žodį tavo mažylis girdi netgi dažniau, nei savo vardą? Išduosime tau paslaptį: dažniausiai vaikas girdi stebuklingą žodelį „negalima!”. Šis ne itin malonus, tačiau suaugusiųjų nuomone labai veiksmingas ir būtinas žodis taip giliai įsitvirtinęs jų pasąmonėje, kad išsprūsta dažniau, nei to reikalauja aplinkybės.

Įdomu tai, kad nuolatos naudojamas, jis paprasčiausiai netenka savo galių ir vaikas tiesiog nebereaguoja į atsainų draudimą, tuo labiau, kad šis itin populiarus žodis dažniausiai naudojamas vienas, be jokių paaiškinimų, kodėl vis dėl to kažkas yra draudžiama.

Įsivaizduok paprastą situaciją: tu susiruoši valgyti vakarienę, o kažkas tau staiga garsiai pasako „negalima“. Tau, kaip sąmoningam žmogui, iš karto kyla klausimas „kodėl?“ Tu puikiai žinai, kad valgyti vakarienę nėra nieko blogo, todėl nori išgirsti paaiškinimą. Tačiau vis dėl to pirmą kartą išgirdusi šį draudimą greičiausiai susimąstysi. Jei tai kartosis kiekvienos vakarienės metu, tačiau racionalaus paaiškinimo taip ir nesulauksi, po kelių kartų į tą draudimą tiesiog numosi ranka. Vaiko sąmonėje viskas vyksta lygiai taip pat. Skirtumas tik tas, kad jis pats kol kas nesugeba aiškiai atskirti kas yra gerai, o kas ne, todėl visi jo poelgiai jam atrodo teisingi ir tavo nuolatos kartojamas „negalima“ jam nėra aiškiai suprantamas tol, kol nepaaiškini, kodėl kažką draudi.

Taigi ką daryti: nejaugi leisti vaikui elgtis taip, kaip jis nori? Žinoma, tai nėra išeitis. Todėl visų pirma turime tau gerą žinią: tau nereikės kankinti savo vaiko taikant įvairiausius psichologinius žaidimus. Pakaks to, kad padirbėsi pati su savimi ir išmoksi atskirti „pelus nuo grūdų“ arba kitaip tariant, pirmiausia pati išmoksi skirti ką galima leisti, o ką reikėtų drausti. Iš tiesų, draudžiamų dalykų nėra taip jau daug, todėl greitu metu pastebėsi, kad žodis „negalima“ tapo retenybe jūsų šeimoje.

2 psl. »

Komentarai

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ketvirtadalis identiškų dvynių yra veidrodiniai dvyniai. Jų plaukai krenta į skirtingas puses, jie turi veidrodinio tipo pirštų antspaudus ir jeigu vienas yra dešiniarankis, tai kitas – kairiarankis. Tačiau identiški dvyniai turi beveik vienodus protinius sugebėjimus. Tokie dvyniai dalinasi 100% DNR.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai