Kada vaikams reikalinga dieta?

Tiesiog nuostabu ir neįtikėtina, kiek daug fermentų turi žmogaus organizmas. Tačiau jeigu pritrūksta nors vieno, laukia katastrofiškos pasekmės.

Kenčia visas organizmas

Būtent taip būna fenilketonurijos atveju. Medicininėje kortelėje ši liga gali būti žymima PKU arba Felingo, liga arba tiesiog oligofrenija. Oligofrenija – tai silpnaprotystė, protinis nepakankamumas. Ji pasireiškia tuo atveju, jeigu vaikas paveldi iš tėvelių defektą, t. y. neturi vieno kepenų fermento (fenilalino-4-hidroksilazės). Atrodytų, kas bendra tarp kepenų ir nervų sistemos? O juk organizme viskas susiję... Jeigu trūksta šio fermento, dėl toksinio poveikio nukenčia visas vaiko organizmas, pirmiausia – galvos smegenų ląstelės (neuronai). Kitaip tariant, apsinuodijama iš vidaus.

Fenilalino perteklius ir jo apykaitos produktai tampa tikrų tikriausiu nuodu. Šios medžiagos slopina fermentų, palaikančių medžiagų apykaitos procesus neuronuose, aktyvumą, tad galiausiai mažylio nervų sistema praktiškai nustoja vystytis. Nervinės skaidulos nebepadengiamos apsaugine medžiaga – mielinu: jos gamybai reikalingas tirozinas, o dėl to, kad kepenyse nėra reikiamo fermento, fenilaminas į tiroziną neperdirbamas. Dėl tos pačios priežasties sutrinka ir nervinių impulsų perdavimas, iš rikiuotės išeina visa centrinė nervų sistema (tai panašu į kompiuterio gedimą). Tirozino reikia ir adrenalino bei noradrenalino gamybai (šie hormonai yra atsakingi už vaiko reakciją į stresą, aplinką, už arterinio kraujospūdžio palaikymą), ir melanino gamybai (trūkumas iš karto atsispindi vaiko akyse: šios būna mėlynos, plaukai – šviesūs, o odelė – balta, visiškai negalinti įdegti). Specialistai išskiria ir daugiau ypatybių, pavyzdžiui:

  • Specifinis pelėsių kvapas. Jis tikrai turėtų atkreipti mamyčių dėmesį – juk sveiki kūdikiai kvepia tik pienu ir talko milteliais.
  • Kūdikio abejingumas. Taip pat reikėtų susirūpinti. Dėl adrenalino ir noradrenalino trūkumo tokie vaikučiai atrodo vangūs, lėti, abejingi, jie gali ištisas valandas nekeisti kūno padėties, o tai metukų nesulaukusiems mažyliams nėra būdinga.
  • Odos būklė. Per odą organizmas šalina kenksmingas medžiagas, susidariusias dėl netinkamos fenilalino apykaitos. Tokiems mažyliams ilgai nepraeina bėrimai, anksti išsivysto ir nenoriai pasiduoda gydymui diatezė. Dėl kraujyje susikaupusio fenilalino nervinės ląstelės pakeičiamos jungiamuoju audiniu, tad protinis ir psichomotorinis vaiko atsilikimas tampa vis akivaizdesnis (paprastai tai galima nustatyti apie 6–7 mėnesį), prasideda traukuliai ir hiperkinezė – patologiniai nevalingi ir nekontroliuojami judesiai.

Išeitis yra

2 psl. »

Komentarai (3)

Mama 2012-01-20 16:54
Aš tokio dalyko taip nesu girdėjusi :|
Aidan 2012-01-20 13:37
Pirmą kartą girdžiu, kad kai kuriems vaikams kenktų mamos pienas.
Gilė 2012-01-20 11:16
Čia tai bent O.o

Vaikų mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai