Kaip atsisveikinti su sauskelnėmis?

@ Shutterstock

Vaiko pratinimas prie puoduko daugeliui tėvelių virsta tikru išbandymu. Ką apie tai reikia žinoti?
 
Kada pradėti pratinti prie puoduko?
 
Deja, universalaus atsakymo nėra. Visi vaikai labai skirtingi, todėl ir vaikščioti, ir kalbėti, ir sėsti ant puoduko išmoksta skirtingu laiku. Metas ateina tada, kai vaikas tam pasiruošęs. Šiame procese turi reikšmės viskas – ir fizinis, ir protinis vaiko išsivystymas (netgi psichologinis vaiko temperamentas).
 
Teoriškai pradėti galima gana anksti – jau nuo 6 mėnesių įmanoma suformuoti sąlyginį refleksą. Bet jei kalbėtume apie psichologinį vystymąsi, tinkamiausias laikas antrieji gyvenimo metai, t.y. tada, kai vaikas pradeda suprasti, ko iš jo norima.
 
Vyrauja daug teorijų, kada ir kaip pratinti mažylį prie puoduko. Šias teorijas galima suskirstyti į kelias grupes:

 • Pirmoji teorija: galima vaikutį pradėti pratinti prie puoduko, kai jis išmoksta savarankiškai sėdėti.
 • Antroji teorija: kai vaikas jau moka vaikščioti, atsistoti, pasilenkti, savarankiškai nusimauti kelnytes.
 • Trečioji teorija: kai vaikas pradeda suprasti švaros ir puoduko reikšmę, domisi, kas vyksta tualete, mėgdžioja tėvus.
 • Ketvirtoji teorija: kai vaikas pats išmoksta pasiprašyti į tualetą.


Dauguma vaikų gydytojų ir psichologų sutinka, kad pernelyg ankstyvas vaiko pratinimas prie puoduko gali tapti dideliu nerimu, kuris gali persikelti ir į kitas situacijas, kuriose vaikas turi kontroliuoti savo impulsus. Pediatrų nuomone, tik 1,5–3 metukų vaikas pradeda suvokti, kas jis yra ir ką jis gali padaryti pats. Žinoma, svarbu ne tik kada tėveliai pradės vaiką pratinti prie puoduko, bet ir kaip tai bus daroma. Pernelyg griežti reikalavimai gali sukelti vaiko agresiją ir baimę.
 
Kaip ir nuo ko pradėti?
 
Sėdėjimas ant puoduko be jokių abejonių yra vienas svarbiausių vaiko gyvenimo įgūdžių. Tačiau jeigu manote, kad galite atžalą priversti atsisakyti sauskelnių, jūs labai klystate. Visi pediatrai, psichologai ir kiti specialistai sutinka, kad vaikui negalima kelti jokio streso.
 
Pamirškite barnius ir gėdijimus! Prievarta ir pyktis neduos gerų rezultatų (priešingai – mažylį tik atbaidys). Jokios prievartos ir skubos negali būti. Didelis spaudimas nepagreitins proceso, tik sukels bereikalingos įtampos ir netgi sulėtins raidą. Rezultatai gali atsiliepti net po daugelio metų.
 
Pirmas būdas: mokymasis stebint. Vaikai – tikri mėgdžiotojai. Jie stebi tėvus ir juos kopijuoja, todėl galite leisti savo atžalai eiti paskui jus į tualetą, pasakokite, ką čia veikiate. Būtų puiku, jeigu prie puoduko vaiką pratintų tos pačios lyties tėvas.
 
Vyresnieji broliai ar seserys taip pat gali būti puikus pavyzdys jaunesniam, kaip jie sėda ant puoduko ar unitazo, tačiau jeigu vyresnėlis nenori įsileisti mažojo į tualetą – neverskite.
Geru pavyzdžiui mažyliui gali būti netgi naminiai gyvūnėliai.
 
Antras būdas: knygelių, paveikslėlių, filmukų metodas. Rodykite paveikslėlius, knygeles, pieškite šia tema. Apskritai, filmukai mažiems vaikams ne pati geriausia mokomoji medžiaga, bet kartais tikslas pateisina priemones.
 
Trečias būdas: žaidimai su lėlėmis ir kitais žaisliukais. Pažaiskite su vaiku. Parodykite, kaip jūs sodinate ant naktipuodžio lėlę ar meškiuką. Paprašykite vaiko paaiškinti lėlei, kaip reikia naudotis puoduku. Ir stebėkite, ką jis sakys. Vaikai paprastai kartoja tai, ką ir kokiu tonu jūs sakote. Paklausykite, kaip jis žaidžia, kai lieka vienas. Gali kilti įvairių įžvalgų besiklausant, kas yra svarbu sakyti ar elgtis „mokant“ lėlę.
 
Tokių žaidimų metu galima pastebėti ir susijusių su puoduku vaiko baimių. Vaikas tokiu atveju sako, kad „lėlė bijo“, ją guodžia ar ramina. Atkreipkite į tai dėmesį ir kitą kartą, kai atžala bijos, žinosite, kaip elgtis, kad vaikas pasijustų geriau.
 
Ketvirtas būdas: nupirkite ir parodykite medžiagines kelnaites. Galite leisti vaikui jas išsirinkti pačiam. Paaiškinkite, kad tokias dėvite ir jūs – tik didesnes. Jei vaikas nenorės, pasakykite, kad padedate jas į stalčių – galės apsiauti vėliau.
 
Kaip išsirinkti tinkamą puoduką?

Puodukų asortimentas toks didelis, kad gali apraibti akys. Puodukų būna labai įvairių: panašių į kėdę, balną, įvairių dydžių, formų ir spalvų, su rankenomis, grojančių... O koks geriausiai tiktų būtent jūsų mažyliui?
 
Atsakymas paprastas: pirkite tokį, kuris patiks jūsų atžalai – tada ji ant jo sėsis mieliau. Tačiau vaikui patinkantis puodukas ne visada patogus, todėl būtina atkreipti dėmesį į puoduko formą.
 
Mergaitėms geriau pirkti platesnį, apvalesnį puoduką, tuo tarpu berniukams siūlomi siauresni puodukai. Puodukas turi atitikti ir vaiko svorį, kad vaikas jaustųsi patogiai.

Reiktų nepamiršti, kad grojantys puodukai patinka ne visiems vaikams. Puoduko dugne įmontuota mikroschema, sušlapus puoduko dugnui, grandinė susijungia, ir pasigirsta melodija. Tėvams šie puodukai ypač patinka, nes galima nuspręsti, ar vaikas „atliko reikaliuką“. Tačiau kai kurie vaikai, pirmąkart atsisėdę ant grojančio puoduko, išsigąsta melodijos, ir puodukas ima bauginti. Dar viena problema – toks puodukas gali sugesti (melodija gali groti ištisai arba negroti visai). Tokiu atveju vaikui sunku susiorientuoti, kas vyksta, kodėl vieną kartą puodukas groja, o kitą negroja. Be to, blaškomas vaiko dėmesys ir susikaupimas.

Dar keli patarimai patarimas: jei yra galimybė, žiūrėkite, kad puodukas būtų lengvai plaunamas ir stabilus, kad vaikas iš jo neišvirstų ir nesusižeistų.
 
Kur statyti ir kada naudotis?

Vieni teigia, kad puodukas turėtų stovėti tik jam skirtoje vietoje (vonios kambaryje ar tualete) ir negali būti nešiojamas iš vieno kambario į kitą, kiti – kad statyti geriausia ten, kur vaikas žaidžia, (kad vaikas, pajutęs norą tuštintis, parodytų į puoduką). Kaip elgtis, tėveliai turi nuspręsti patys, tačiau nereikėtų stebėtis, jeigu vaikas, pripratęs, jog puodukas gali stovėti bet kur, atėjus svečiams atsitemps jį ir prie svečių.

Tėveliai turi nusistatyti ir kada, kokiu paros metu, kiek kartų vaiką sodins ant puoduko. Šiuo atveju svarbu viską gerai apsvarstyti, laikytis nusistatytų taisyklių nuosekliai. Negalima vieną dieną vaiką nuolat sodinti ant puoduko, o kitą nesodinti visai.
 
Ką daryti, jeigu vaikas nenori išpilti puoduko turinio?
 
Vaikui puoduko turinys gali būti labai įdomus arba netgi labai brangus. Pasitaiko atvejų, kai mažylis neleidžia išpilti savo puoduko. Tai yra JO. Vaikui gali būti net baisu, nes jis tai laiko savo kūno dalimi (taip pat baisu būna ir kirpti plaukus ar nagus).
 
Švelniai paaiškinkite, kad tai, kas iš mūsų išeina, kūnui yra nereikalinga, ir mes tai išmetame. Galite parodyti, kaip patys pasinaudoję tualetu nuleidžiate vandenį.

Ar reikia nerimauti dėl „avarijų“?
 
Nors mažylis jau atsisveikino su sauskelnėmis, kelnytės ar paklodė kartais vis dar gali sušlapti. Iki ketverių metų taip atsitinka kas dešimtam. Panašios „avarijos“ galimos ne tik pratinantis prie puoduko – taip nutinka ir tada, kai pasikeičia kokios nors aplinkybės (pavyzdžiui, sutrikus dienos režimui, kai vaikas ruošiasi lankyti į darželį, šeimoje gimsta dar vienas kūdikis, persikeliama gyventi į kitą vietą ir pan.). Kaltę galima suversti triukšmingai, netinkamai aplinkai (tualete šalta ar tamsu) – mažylis jaučiasi nejaukiai, bijo, todėl kelionę „pas nykštukus“ atideda ir… prisišlapina. „Nelaimė“ gali ištikti išvažiavus atostogų ar todėl, kad mažylis per ilgai žiūrėjo baisius filmukus ir sapnuoja košmarus. Bet kai tik gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, vaikutis paprastai į kelnytes nebedaro.
 
Vis dėlto pasitaiko atvejų, kad „šlapios“ bėdelės baigiasi tik apie dvyliktus gyvenimo metus. Tada prireikia nemažai tėvų kantrybės ir net gydytojų pagalbos. Jei taip nutiktų ir jūsų vaikui, nebarkite, nes kaltas ne jis, o netinkama aplinka ar sveikatos bėdos. Jei bus baramas, gali tyčia nesiprašyti į tualetą. Tai – savita keršto ir protesto išraiška.
 
Puoduko klausimas darželyje...
 
Ne tiek jau daug yra darželių, kur auklėtojos pasako, jog vaikų su sauskelnėmis nepriima. Mamos tokiai ugdymo įstaigai įteikia krūvą medžiaginių kelnyčių ir vaikui prisišlapinus jos yra keičiamos. Dažniau norima, kad vaikas su sauskelnėmis išbūtų kuo ilgiau. Toks darželio auklėtojų požiūris tikrai nepadeda vaikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Tėveliai turėtų pasikalbėti su darželio valdžia ir išdėstyti savo argumentus, kodėl per ilga draugystė su sauskelnėmis yra nenaudinga vaikui.
 
... ir „auksinės taisyklės“

 

 • Pratindami vaiką ant puoduko negailėkite savo laiko ir pastangų. Nenumokite ranka, jeigu kelis kartus pasodintas mažylis nesupranta šio ritualo reikšmės. Bandykite dar ir dar kartą... Ir jus, ir vaiką aplankys begalinis džiaugsmas, kai rezultatas bus pasiektas.
 • Vaikui suprantama kalba nuolat aiškinkite, ką reiškia šlapintis ar tuštintis, kas yra puodukas, kam jis skirtas.
 • Nebarkite vaiko, jeigu pripratinti ant puoduko pavyksta ne iš karto. Vaikas pradės jausti baimę, gėdą, ims manyti, kad tuštinimasis yra kažkas negero.
 • Nelaikykite vaiko ant puoduko ilgai (rekomenduojama 10–15 min.), nes vaikas turi suprasti, kad puodukas skirtas tik tuštintis, o ne sėdėti. Tačiau ir neskubinkite – priešingu atveju vaikas pradės abejoti savo galimybėmis.
 • Sėkmės atveju nepamirškite vaiko pagirti. Giriamas mažylis pajus savo vertę, pradės labiau pasitikėti savimi. Vaiką, kuris labai stengiasi priprasti prie puoduko, net jeigu jam ir nesiseka, pagirti verta. Tai galima padaryti žodžiu, gestais ar net veido išraiška, kuri leidžia vaikui jaustis laimingam ir saugiam.
 • Nepamirškite nuolatinės higienos. Prižiūrėkite vaikutį, kai jis sėdi ant puoduko, kad nenugriūtų, neišsiteptų, pradėję pratinti, jokiu būdu nepalikite vaiko ant puoduko vieno. Pratinkite vaiką po tuštinimosi nusiplauti rankytes.
 • Panaudotą puoduką visada gerai išplaukite specialiomis dezinfekuojamosiomis priemonėmis. 

Komentarai

Vaikų higiena

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaikai pradeda sapnuoti dar prieš gimimą.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai