Kaip įrengti kūdikio kambarį?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: kūdikio kambario (ar vaiko miegojimo bei žaidimų kampelio tėvų kambaryje) įrengimas yra labai svarbus - juk būtina pasirūpinti ne tik interjeru, bet ir skirti daug dėmesio patogumui, saugumui bei lavinančios aplinkos sukūrimui.

Lovelė. Svarbiausias ir kūdikiui reikalingiausias baldas yra lovelė. Rinkitės naujagimiams ir kūdikiams pritaikytą, aukštas sieneles turinčią ir saugumo standartus atitinkančią lovelę. Verčiau rinktis minimalistinę, kuo mažiau dekoratyvių, išsikišusių detalių turinčią lovelę be papildomų baldakimų, užuolaidėlių, prikabintų pagalvėlių ir pan. Įvairios dekoracijos padidina nelaimingų atsitikimų, uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką.

Lovelė, jeigu ji dar pakankamai tvirta, tikrai gali būti padėvėta, naudota kito vaikučio, tačiau labai svarbu, kad jos čiužinukas būtų geros būklės ir tinkamas kūdikiui. Rekomenduojame rinktis kietesnį (perdėm minkšti čiužiniai padidina uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką), „Oeko-Tex 100“ standartą (parodo, kad gaminys neturi kenksmingo poveikio) atitinkantį čiužinuką, kurio užvalkalą galima nuimti ir skalbti aukštoje temperatūroje.

Vyresni kūdikiai, ypač tie, kurie jau geba savarankiškai atsistoti, dažnai ima graužti lovelės kraštus. Kūdikių lovelės privalo būti dažomos saugiais, netoksiškais dažais, tačiau papildomai galite įsigyti specialias minkšto plastiko apsaugas, skirtas lovelės kraštams (kartais šios apsaugos būna lovelės komplektacijoje).

Rinkdamiesi lovelę galite apsvarstyti „augančios“ lovelės variantą - šios lovelės gerokai brangesnės ir jų pasirinkimas nėra toks didelis, tačiau jos yra praktiškos, nes gali būti pailginamos, o vėliau ir transformuojamos į atvirą lovą vyresniam vaikui. Vietoje lovelės taip pat galima rinktis lopšį, tačiau turėkite mintyje, kad jis tinkamas tik naujagimiui, kūdikis greitai jį išaugs ir jam vis tiek reikės lovelės.

Vystymo stalas. Naujagimiui dažniausiai reikia apie 10 sauskelnių ar vystyklų per dieną, tad patogi vieta vaikelio nuvalymui ir pervystymui yra tiesiog būtina. Vaikučių dar neturintieji į vystymo stalo būtinybę dažnai žvelgia kritiškai, tačiau pabandę jie greitai įsitikina, kad šis baldas yra reikalingas.

Jeigu kambaryje yra pakankamai vietos, verta rinktis didesnį vystymo stalą su atviromis lentynomis arba stalčiais, kuriuose galėsite laikyti sauskelnes, higienos priemones bei vaiko drabužėlius. Šalia vystymo stalo taip pat pravers ir uždara šiukšliadėžė panaudotoms sauskelnėms ar skalbinių krepšys vystyklams. Jeigu kambaryje vietos nedaug, vietoje vystymo stalo galite įsigyti vystymo lentą, uždedamą ant komodos ar bet kurio kito tvirtesnio paviršiaus.

Vieta daiktams. Pirmą kartą tėvais tapę arba vaikučių dar neturintys žmonės nustemba, kiek daug daiktų reikia tokiam mažam žmogeliukui! Kūdikiai per dieną „sunaudoja“ krūvą sauskelnių ar vystyklų, drabužėlių, dažnai išpurvina patalus, jiems reikalingos mažylių higienos priemonės, jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jie sukaupia didžiulę žaisliukų kolekciją...

Visą šį turtą reikia kažkur laikyti, tad pasirūpinkite kūdikio daiktams skirtomis vietomis. Labai praverčia atviros lentynos arba komodos su stalčiais iš kurių daiktus paimsite greitai ir lengvai. Paaugusiems ir vis daugiau savarankiškumo įgijusiems vaikams labai pravers ant žemės pastatomos arba į žemas lentynas įkišamos daiktadėžės - vaikas pats galės iš jų išsitraukti žaisliukus, mylimą pleduką ar drabužėlius, o vėliau juos sudėti atgal bei mokytis tvarkos.

Patogus krėslas. Žinoma, jūsų namuose yra kėdžių, sofų ar fotelių, tad dar vienas krėslas tikrai nėra pirmojo būtinumo prekė, tačiau jis vaiko kambariui suteiks daugiau jaukumo ir tikrai bus naudojamas. Patogus fotelis su pakoju kojoms ištiesti, supamasis arba masažinę funkciją turintis krėslas labai pravers žindymo ir migdymo, o vėliau ir pasakų skaitymo metu.

Prietaisai. Kiekvienas savo sveikata ir gera savijauta besirūpinantis žmogus turėtų atsižvelgti į kambario temperatūrą ir drėgmę, tačiau kūdikiams jų aplinkos mikroklimatas yra gyvybiškai svarbus. Kūdikiai dar nesugeba taip efektyviai reguliuoti savo kūno temperatūros, kaip suaugusieji, jų gleivinės labai jautrios perdėm sausam patalpų orui, o per aukšta temperatūra siejama su padidėjusia staigios kūdikių mirties sindromo rizika.

Kūdikio kambaryje vertėtų įtaisyti termometrą ir drėgmės matavimo prietaisą (galite įsigyti vieną prietaisą, parodantį tiek temperatūrą, tiek ir oro drėgmę). Optimali kūdikio kambario temperatūra yra 16–20°C, o ideali drėgmė turėtų būti 40–60%.

Jeigu kūdikio kambaryje yra per šalta ar per karšta, oras per sausas arba per drėgnas, vertėtų imtis atitinkamų priemonių. Įjunkite šildytuvą arba dažniau vėdinkite kambarį (tuo metu su kūdikiu iš kambario išeikite), tinkamai aprenkite kūdikį, drėkinkite drėkintuvais arba atvirkščiai sausinkite patalpų orą drėgmės surinktuvais.

Žaislai. Vaikai mokosi ir tobulėja žaisdami, tad, žinoma, žaislai užima didelę jų gyvenimo (ir kambario) dalį. Kaip jau minėjome, žaislus itin patogu laikyti ant žemės pastatytose arba į žemas lentynas įkištose daiktadėžėse, kur vaikas galėtų pats juos pasiekti, išsitraukti, o vėliau susidėti.

Žaislų pasirinkimas yra tėvelių asmeninis reikalas, tačiau mes siūlome pabandyti sumažinti jų kiekį ir žaislus vis kaitalioti. Vaikui lengvai pasiekiamose vietose laikykite tik dalį žaislų, o kitus paslėpkite ten, kur mažylis nematys (pavyzdžiui, įdėkite į daiktadėžę ir ją laikykite giliai spintoje). Vaikui nematant dalį naudojamų, bet jau pabodusių žaislų pakeiskite „naujais“, o senuosius paslėpkite. Mažylis bus juos primiršęs ir džiaugsis lyg ką tik nupirktais, tad nebus tokio didelio poreikio dažnai pirkti naujus žaisliukus, sutaupysite pinigų ir nepaversite vaiko kambario žaislų sandėliu.

Dekoras. Naujagimiui dekoracijos nėra įdomios, nes vos gimę vaikučiai yra trumparegiai, spalvas mato labai blankiai, o smulkių detalių bei sudėtingų raštų neįžvelgia. Naujagimiai geriausiai skiria stambius, konstrastuojančių spalvų (pavyzdžiui, juodos ir baltos) piešinius ar kitus objektus. Vertėtų naujagimiui gerai matomose vietose pakabinti kelis lapus su paprastais piešiniais (pavyzdžiui, ant balto lapo nupieškite kelias juodas širdeles ar apskritimus). Suaugusiojo akiai tokia dekoracija gal ir nėra labai graži, tačiau ji lavina naujagimio regą.

Kūdikiui augant dekoracijos įgaus daugiau prasmės ir ims džiuginti ne tik tėvelius, bet ir mažylį. Kambario ar vaiko žaidimų kampelio dekoravimas yra kiekvienos šeimos asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo skonio ir estetikos pajautimo. Kad ir kokias dekoracijas ar kambario temą bepasirinktumėte, siūlome atsižvelgti į jų edukacinę vertę. Pavyzdžiui, įvairūs gyvūnai, skaičiukai, abėcėlės raidės ar pasaulio žemėlapis atrodo smagiai ir padeda mokytis.

Saugumas. Vien lovelėje gulinčio ir bejėgio naujagimio saugumą užtikrinti gerokai paprasčiau, nei vaikučio, kuris jau pradėjo ropoti, o vėliau ir nerangiai vaikštinėti bei bėginėti. Kūdikiui augant, visų pirma, stenkitės pašalinti smulkius daiktelius, kuriuos jis gali pasiekti. 2-3 mėnesių kūdikis pradeda viską kištis į burnytę, tad yra didelis užspringimo pavojus, o kiek vyresni vaikai bando smulkmenas „sutalpinti“ į nosį, ausis. Mažiems vaikams taip pat pavojingi įvairūs minkšti audiniai, pledukai, pagalvėlės ir pan., nes jie padidina uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką.

Ropoti ir vaikščioti pradėję kūdikiai susiduria su dar daugiau pavojų - jie dažnai atsitrenkia ir susimuša į aštrius baldų kampus, knebinėja rozetes, patikrina visus stalčius ir spinteles... Tad siūlome būtinai paskaityti straipsnį apie judrių vaikučių saugumą: Kūdikis pradėjo ropoti: kaip užtikrinti saugumą namuose?

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai