Kaip „nenubaidyti“ nuo vaiko sėkmės

Neverta “laužyti galvos” mąstant apie tai, kokiais metodais užprogramuoti vaiką sėkmei. Šią dovaną jam padovanojo pati gamta, o tėvų pareiga – tiesiog nenukrypti į šalį ir “nesugadinti” savo vaiko.

Kas gi toji gyvenimiška sėkmė? Tai pasiekti tikslai įvairiose srityse: kieme, kuriame vaikas žaidžia su draugais, mokykloje, universitete, darbe ir galiausiai, žinoma, asmeniniame gyvenime. Visa ankstyva vaikystė – tai nuolatinė sėkmė, tačiau laikui bėgant vaikas po truputėli perauga į asmenybę: jis mokosi sėdėti, vaikščioti, savarankiškai valgyti, išsakyti ir apginti savo nuomonę, siekti to, kas jam atrodo reikalinga. Iš pradžių jis turi viską, kas būtina sėkmei: yra norai (“Aš noriu”), tikėjimas (“Aš galiu”) ir atkaklumas (“Aš padarysiu”). Vienintelis skirtumas tarp suaugusių žmonių ir vaikų yra tas, kad pastarieji neapkrauna savęs papildomais sunkumais, mąstydami apie sėkmę: “Sėkmingas aš žmogus ar ne? Ar aš jau pakankamai pasiekiau šiame gyvenime?”. Jie nesusikuria sau barjerų, tiesiog daro tai, ką reikia daryti ir jiems viskas gaunasi tarsi savaime.

Apie žodelį “ne”

Žinoma, auklėjant vaiką, be draudimų išsiversti tiesiog neįmanoma. Tačiau prieš draudžiant reikėtų gerai pamąstyti: ką, kada ir kodėl tu ketini uždrausti.

Nueik iki bet kurios vaikų žaidimo aikštelės, kurioje susirenka ir mažieji su savo mamytėmis. Ko tik ten neišgirsi!

  •     Tomai, tu kur lendi?!
  •     Regina, tuojau pat atiduok! Čia ne tavo žaislas!
  •     Ateini dabar pat! Kam pasakyta!
  •     Vita, nesivalyk rankų į suknelę, kelintą kartą tau kartot turiu?!
  •     Domai, negalima!
  •     Lukai, neliesk!

Tėvai neatsitraukdami stebi ir saugo savo vaikus. Tik štai tas “ne” dažniausiai ne pats geriausias pagalbininkas. Vaikas tiesiog veržiasi į pasaulį, nes jame yra tiek daug neatrastų ir nepatirtų dalykų. Kiekvienas žmogus turi natūralų mechanizmą, vadinamą “savisaugos instinktu”. Šis mechanizmas nuolatos tolubėja, tačiau tam reikia laiko ir patirties. Kaip supranti, draudimai trukdo tos patirties įgyti, taigi savisaugos instinkto vystymuisi pastatomi barjerai.

2 psl. »

Komentarai (5)

nesvarbu 2012-12-23 10:43
Vaikas labai nekantrus nuo to bausmes
kad vaikas ima nesavo daikta as pasakau neimk nesavo daikta as tau nupirksu daikta tada turesi savo ko tu nori bet,vaiko pagalba nereikia jis pas zino ko nori.
Nerijus 2012-03-23 11:32
Aš pasakysiu iš savo patirties. Pesimizmas ir nesėkmės prasideda tada, kai vaikas pamato, jog negalima pasitikėti žmonėmis. Pradžia gali būti visiškai nekalta - neištesėtas "nesvarbus", kaip mums atrodo, pažadas. O toliau - tik blogiau.
Filomena 2012-03-23 11:13
Nepamenu, kur skaičiau, kad vaikas ras mažiausiai 20 skirtingų sąvaržėlės panaudojimo būdų, tuo tarpu suaugusysis - vos porą ar trejetą. Manau, tėvai iš dalies patys kalti, kad atžala užauga ribotu žmogumi. Kita vertus, kad galėtų skatinti vaiko kūrybiškumą, pritrauktų sėkmę, jie ir patys turi būti nestandartiškos asmenybės.
Laura 2012-03-22 22:41
Įdomus straipsnis, ties kai kuriomis vietomis privertė susimąstyti
de 2012-03-22 13:50
Labai teisingai pasakyta, kad vaikas jau gimsta užprogramuotas sėkmei, bet mes patys jį "perauklėjame" ir nukreipiame neteisingu keliu.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai