Kaip nustatyti vaiko ligą iš kosulio?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: kosulys - vienas pirmųjų daugelio ligų simptomų, tad svarbu mokėti jį atskirti ir nustatyti diagnozę.

Dažniausios vaikų ligos, pasireiškiančios kosuliu


Viršutinių kvėpavimo takų infekcija (paprasčiau - peršalimas). Kosulys sausas, nepavyksta atsikosėti, tačiau jis nėra „giluminis“. Kosulį lydi gerklės skausmas.
Persirgus viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kolys gali „užsilikti“. Šis kosulys sausas, nelabai intensyvus, tačiau galintis kamuoti net kelias savaites. Dažniausiai pasireiškia sudirginus ir taip po ligos jautrius kvėpavimo takus, pavyzdiui, išėjus į šaltį ar patekus į nešvarią, dulkėtą, prirūkytą patalpą.

Bronchitas. Iš pradžių kosulys sausas, o ligai atsitraukiant drėgnas, su atkosėjamais skrepliais. Kosulys gali būti skausmingas, raižantis gerklę.

Plaučių uždegimas. Kosulys drėgnas, su atkosėjamais skrepliais, kartais net su krauju. Kosulio metu dažnai juntamas skausmas krūtinėje.

Gripas. Ne visuomet, tačiau ligonį gali varginti sausas kosulys. Kosulio metu dažnai paaštrėja galvos, raumenų skausmas.

Laringitas. Kosulys sausas, kosėjama trumpais kosčiojimais, primenančiais lojimą. Kosulį lydi balso užkimimas. Esant stipriam piepuoliui (dažniausiai naktį) vaikas gali pradėti dusti.

Kokliušas. Kosulio priepuoliai labai intensyvūs, ypač varginantys. Kosulys gali būti toks intensyvus, kad sukelia vėmimą.

Astma. Kosulys labai intensyvus, spazminis, netrukus pereinantis į dusimą. Kosulio priepuolio pradžioje ir pabaigoje sunku kvėpuoti (ypač iškvėpti), kvėpavimas paviršinis.

Gastroezofaginio refliukso liga (rėmuo). Periodiškai kylanti skrandžio rūgštis dirgina ir pažeidžia gleivinę, žmogus nuolat, chroniškai kosti. Kosčiojimas trumpas, kartais su atsikrenkštimu. Šis kosulys ypač suintensyvėja naktį, ryte, gulint lovoje ir labai trikdo miego kokybę.

Kada dėl kosulio būtina kreiptis į gydytoją?

Pasireiškus kosuliui derėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Negydomas kosulys ir jį sukėlusios ligos gali komplikuotis. Kosulys labai varginantis simptomas, trukdantis ligoniui gerai išsimiegoti, pailsėti ir atgauti sveikimui būtinas jėgas.

Atvykę pas gydytoją pasistenkite pateikti kuo daugiau informacijos: kuo tiksliau įvardinkite, kada vaikas pradėjo kosėti; koks kosulys kamuoja vaiką (sausas ar drėgnas, pavienis ar priepuolinis ir pan.); kada kosulys suintensyvėja (naktį, būtant šaltyje ir pan.); kokius vaistus, arbatas jau vartojate; kokie kiti simptomai pasireiškia.

Kaip gydyti kosulį?

Kosulio gydymui dažniausiai skiriami gleives skystinantys vaistai mukolitikai, padedantys ligoniui greičiau atsikosėti. Jeigu kosulys ypač stiprus, priepuolinis gali būti skiriami jį slopinantys vaistai, dažniausiai vartojami prieš miegą, kad išvargęs ligonis galėtų kokybiškai pailsėti.

Kosulio kamuojamam ligoniui taip pat svarbu gerti daug skysčių - paprasto, drungno vandens arba vandens su citrina, gleives skystinančių, atsikosėti padedančių arbatų su aviečių, eukaliptų, gysločių lapais, anyžiais, debesylų šaknimis.

Kosėjant padeda inhaliacijos, t.y. kvėpavimas garais. Inhaliacijos slopina uždegiminius procesus, ramina ir gydo sudirgintą gleivinę. Jeigu kosulys sausas, vertėtų daryti inhaliacijas su jūros druska, jei drėgnas - su silpnu sodos tirpalu. Sveikstant arba profilaktiškai galima pakvėpuoti spygliuočių, eukaliptų arba šaltalankių eteriniais aliejais papildytais garais.

Jautrius, ligos pažeistus kvėpavimo takus gali dirginti ir kosulį sustiprinti sausas patalpų oras. Ligonis jausis geriau, efektyviau atsikosės ir lengviau kvėpuos, jeigu drėkinste patalpų orą (galima nusipirkti specialų drėkintuvą arba ant karštų radiatorių dėti sušlapintus rankšluosčius).

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai