Kaip tinkamai reaguoti į blogus vaiko pažymius?

Žinoma, kiekviena mama nori, kad jos vaikas mokytųsi tik gerais pažymiais, būtų protingas ir talentingas. Vis dėlto neretai nutinka taip, kad svajonės prasilenkia su realybe, ir jis ima „džiuginti“ tėvelius visai ne tais rezultatais, kokius jie norėtų matyti pažymių knygelėje... Tada prasideda skandalai: ima atrodyti, kad be šios temos kitų tiesiog nebėra. Ji nemaloni tiek tėveliams, tiek pačiam vaikui. Ką daryti, kad išvengtum kraštutinumų? Kaip vertinti pažymius? Kaip pažadinti susidomėjimą mokslais?

Kodėl vaikai nori mokytis?

Norėti mokytis yra įgimta – tai natūralus poreikis. Jeigu pažiūrėtume į vienerių metukų mažylį, jis kiaurą dieną vien tai ir tedaro. Jo niekas neverčia, jis pats valandų valandas tyrinėja, kaip atsidaro stalčius ar virtuvės spintelė, ai6kinasi, ką mama laiko savo komodoje ir kaip pagaminti puodai.

Jeigu tėvai elgiasi teisingai, šis poreikis išlieka ir tada, kai atžala pradeda lankyti mokyklą. Vis dėlto labai dažnai 6–7 gyvenimo metais jie ima skųstis, kad vaikas beveik niekuo nebesidomi, o priversti jį ko nors imtis yra tiesiog neįmanoma. Kodėl gi taip nutinka?

Kodėl vaikai nenori mokytis?

Dažniausiai entuziazmas išgaruoja, kai tėveliai ima per daug kištis į spontaniško mokymosi procesą. Tai gali reikštis:

  • Noru „padėti vaikui“ („O gal geriau leisk, kad aš padaryčiau?“);
  • Noru kontroliuoti atlikimo procesą („Kaip ten mano Mildutė rišasi batukus?“);
  • Noru parodyti, kaip vaikas gerai ar blogai atlieka vieną ar kitą veiksmą („Violetinių kačiukų nebūna“);
  • Troškimu įvertinti rezultatą („Tau nelabai gerai išėjo laivelis“);
  • Begale draudimų („Šitos vazos liesti negalima“).

Visa tai baigiasi tuo, kad įgimtas poreikis mokytis tiesiog išblėsta – užuot tai daręs, vaikas priverstas tenkinti tėvų norus, pateisinti jų lūkesčius. Atkreipk dėmesį, kad labai dažnai tai vyksta dar prieš pradedant lankyti mokyklą.

2 psl. »

Komentarai (4)

pasaka 2012-02-13 17:46
labai gera mintis su ta lenta. Tik mes nelabai turetume kur pakabinti :(
pamparam 2012-02-13 16:50
Mano trečiokėlei taip pat kilo problemų su mokymųsi. Pasikalbėjome ir supratau, kad vaikui paprasčiausiai neįdomu. Todėl užsisakėme didžiulę lentą (kaip mokykloje) ir pakabinome jos kambaryje ant sienos. Dabar dukra su mielu noru mokosi žaisdama. Tame mokymosi procese dalyvauja visi žaislai :) Siūlau ir Jums pabandyti kažką panašaus :)
Lidija 2012-02-13 11:21
nereikia iš tų pažymių tragedijos daryt
Milda 2012-02-13 08:07
Pamenu, mokydavausi kone idealiai (pradinėje mokykloje), nes padėdavo mama. Bet ją pradėjo erzinti, susisukdavo, nebeaiškindavo. Turėjau visko mokytis pati. Nesuprasdavau, noro stengtis neliko. Turiu pripažinti, kad iki pat galo likau vidutinybe, nors suprantu, kad tikrai galėjau mokslus baigti geriau. Toks pat požiūris išliko netgi įstojus į universitetą, nes palaikymo, deja, taip pat nejaučiau. Tai va, noriu pasakyt, kad mokytis labiausiai motyvuoja šeimos palaikymas, o ne kritika.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai