Kaip ugdyti vaiko valią?

Kaip ugdyti vaiko valią? Kaip nesupainioti jos su savarankiškumu? Kokius sunkumus tenka įveikti tėvams, norintiems užauginti žmogų, gebantį savarankiškai įveikti sunkumus? Ar aplamai įmanoma išugdyti mažo vaiko valią?

Pasirodo, kad ne tik įmanoma, bet ir būtina, nes kuo ankstyvesniame amžiuje įpratinsi mažylį turėti savų pareigų ir atsisakyti impulsyvių bei neracionalių įgeidžių, tuo mažiau problemų turėsi ateityje.  Kai kurie teigia, kad pačiu pirmuoju valios ženklu galima laikyti kūdikio pastangas prasibrauti iš saugaus mamos pilvuko į gyvenimą. Tačiau iš tiesų tai ne valingas, o instinktyvus veiksmas. Gaila, bet valia nėra prigimtinė žmogaus savybė, todėl ją teks ugdyti. Svarbiausias veiksnys, padedantis ugdyti šią savybę – tai pastovi dienotvarkė. Ji moko vaiką tvarkos, organizuotumo ir drausmės.

Nepamiršk, kad bet kurį sąmoningai atliktą veiksmą visų pirma įtakoja noras jį atlikti. Bet kuriam žmogui sunku “perlipti per save” ir prisiversti daryti tai, ko visai nesinori, o kad tie norai atsirastų, reikia sukurti tam tikrą atmosferą. Sutik, kuomet gyvenimas atrodo monotoniškas ir nuobodus, žmogaus siela ir kūnas “apmiršta” ir bet kokie tikslai tampa beprasmiais. Mums, suaugusiems, kartais prireikia didelių gyvenimo permainų, skatinančių judėti į priekį. O štai mažiesiems atsigauti ir sužadinti norus gali padėti labai paprasti dalykai: muzika, žaislai ir žaidimai su tėveliais. Ypatingai to reikia pernelyg ramiems mažiesiems, kurie ilgai miega, nereikalauja daug dėmesio ir gali ilgą laiką išbūti vieni.

Kai tik vaikas išmoksta savarankiškai vaikščioti, įprastai prasideda draudimų ir jo veiksmų kontroliavimo etapas. Būtent šiuo laikotarpiu kiekviena mamytė turėtų išmokti pirmą ir labai svarbią pamoką: draudimai slopina vaiko poreikių ir norų (pabandyti ką nors pasiekti, kur nors užsiropšti ar paliesti) įgyvendinimą, taigi tie norai su laiku nuslopsta. Leisk vaikui pajusti, kaip gera kažko norėti ir to siekti.

2 psl. »

Komentarai (1)

Simona 2011-12-17 12:36
O as dar suabejociau su teiginiu, kad valia nė kiek nepriklauso nuo prigimties.

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Daugiausiai vaikų turintis žmogus pasaulyje - tai Maroko sultonas Ismailas. Jis augina 548 sūnus ir 340 dukterų. Jo hareme vaikas gimsta maždaug kas 20 dienų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai