Kalėdų dovanos vaikams: ką galima padovanoti?

Didžiųjų žiemos švenčių vaikai laukia visus metus. Juk tai – ypatingas metas, kuomet pildosi net ir pačios slapčiausios svajonės! Ką galima padovanoti vaikams? Kas jiems suteiktų daugiausiai džiaugsmo?
 
Turbūt sutiksite, kad išrinkti kalėdines dovanas vaikams - ne tik didžiulis malonumas, bet ir nemenkas iššūkis. Tik prisiminkite, kokiu greičiu Kalėdų rytą jie skuodžia prie eglutės ir kiek vilties jų akyse, kai virpantys pirštukai plėšia dovanų pakavimo popierių... Ar gali būti kas mielesnio tėvų širdžiai už tą džiaugsmo klyksmą ir šokinėjimą iš laimės, kai brangiausioji atžala randa tai, ko taip troško jos širdelė!..
 
Pateikiame keletą idėjų, tačiau nepamirškite, kad universalių patarimų nėra – renkant Kalėdų dovaną vaikui pirmiausiai reikia atsižvelgti į jo amžių, pomėgius ir norus. Dažniausiai tik patys tėvai žino (ar bent nujaučia), kas labiausiai tiktų ir patiktų jų atžalai.
 
Reklamos galia
 
Atrodytų, jeigu vaikas žino, ko nori, belieka išsitraukti piniginę ir sumokėti, tačiau, kaip rodo tyrimai, vaikų „norams“ dažniausiai labai didelę įtaką padaro reklama. Jau aštuntajame dešimtmetyje daugelis JAV tyrėjų, analizavusių reklamos poveikį vaikams, įrodė, kad reklama – pagrindinis vaikų dovanų idėjų šaltinis, o devintajame dešimtmetyje buvo patvirtinta, kad dažnai televiziją žiūrintys vaikai yra linkę prašyti dovanų reklamuojamų produktų. Tai geriausiai supranta reklamos kūrėjai: jau lapkričio mėnesį ženkliai išauga į jaunąją auditoriją orientuotos reklamos kiekis. Tad nenustebkite, jeigu reklamai dingus iš TV ekranų, vaiko „noras“ pradings kartu.
 
Bendrosios tendencijos
 

  • 2-5 metų vaikai labiausiai nori lėlių, minkštų žaislų, dviračių ir drabužių.
  • 6-7 metų vaikai vis dar nori lėlių ir žaislų, tačiau į pageidavimų sąrašo apačią jau patenka „Nintendo“ žaidimų kompiuteris. Taip pat nemažai tokio amžiaus vaikų norėtų mažo šuniuko.
  • 8-11 metų vaikai daugiausia Kalėdų Senelio prašo elektroninių prietaisų, žaidimų kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir „iPod“ muzikos grotuvo.
  • 12-14 metų vaikai nori kitokių elektronikos prietaisų, skirtų ne tiek žaidimams, kiek saviraiškai. Jie nori vaizdo kamerų, fotoaparatų, nešiojamųjų ir planšetinių kompiuterių, taip pat nemažai tokio amžiaus vaikų jau pageidauja ir grynųjų pinigų.

 
Ką galima padovanoti?
 
Žaislai. Šis pasirinkimas – pats populiariausias iš visų, ypač kai kalbama apie mažus vaikus. Suprantama, būtina atsižvelgti į tai, kokio amžiaus vaikui ši dovana skirta, reikia iš anksto išsiaiškinti vaiko pomėgius ir/arba norus, skonį. Jeigu dovaną perkate vaikui, kurio labai gerai nepažįstate, nesidrovėkite apie tai paklausti jo tėvų. Nors žaislai yra skirstomi į lavinamuosius ir ne (lavinamieji, ko gero, patys populiariausi), iš esmės džiaugsmo ir naudingų įgūdžių gali suteikti bet kurie paprastesni, tačiau kokybiški žaislai. Kartais verta „susimesti“ su giminaičiais ir šeimos draugais, nupirkti ką nors „rimtesnio“, brangesnio ir kokybiškesnio – kad prisiminimas apie šventes išliktų atmintyje daug ilgiau.
 
Sporto inventorius. Jeigu vaikas aktyvus, jam tikriausiai patiks naujas kamuolys, šachmatai, slidės, pačiūžos ar rogutės. Kiek rizikingiau tokias dovanas dovanoti tiems, kurie kiauras dienas leidžia prie kompiuterio, mažai juda, beveik neišeina iš namų. Šios dovanos geros tuo, kad skatina vaikų fizinį aktyvumą, kurio šiais laikais labai trūksta. Žiemos ar vasaros sporto inventorius - išties naudinga ir dėmesio verta dovana.
 
Eglutės žaisliukas. Išties graži ir jauki tradicija - kiekvienais metais dovanoti  po vienetinį, originalų rankų darbo eglutės žaisliuką. Kodėl gi ne? Audiniai, oda, polimerinis molis, kompaktiniai diskai – visa tai ir dar daugiau jūsų rankose gali virsti tikru meno kūriniu, turinčiu didelę išliekamąją vertę.
 
Trokštama kolekcija arba rinkinys. Tikriausiai pastebėjote, kad tarp mažiausių šeimos narių taip pat pasitaiko tikrų tikriausių kolekcionierių. Jeigu mažylis renka automobiliukus, drambliukus, kačiukus, angeliukus ar lėktuvėlių modelius, Kalėdos gali būti puiki proga papildyti kolekciją nauju eksponatu. Suprantama, turite būti tikri, kad tokio pat „eksponato“ vaikas dar neturi.
 
Krepšys, kuprinė, priešpiečių dėžutė. Mėgstamo gyvūno formos kuprinytė patiems mažiausiems vaikams, kuprinė su mielais piešinukais, krepšys su kalėdine tematika, žavi ir akį traukianti priešpiečių dėžutė – taip pat labai neblogas variantas. Jis ir gražus, ir praktiškas, galintis atnešti vaikui daug džiaugsmo.
 
Saldumynai. Didelė raudona kojinė, prikimšta vaiko mėgstamiausių saldainių, šokoladukų ir ledinukų... Kodėl gi ne? Visai gali būti, kad panašiai tokius saldžius sapnus sapnuoja mūsų vaikai naktimis... Saldumynams kompaniją gali palaikyti jūsų pačių kepti kalėdiniai meduoliai, riešutai.
 
Kūrybinis rinkinys. Jeigu vaikas mėgsta užsiimti rankdarbiais (pavyzdžiui, siūti, velti, lieti vašką, gamintis papuošalus ir pan.), puikia išeitimi gali tapti kūrybinis rinkinys. Rinkinių būna įvairių – nuo skirtų patiems mažiausiems (pavyzdžiui, įvairūs piešimo reikmenys), iki skirtų „pažengusiems“. Rinktis reikėtų atsižvelgiant į amžių ir vaiko pomėgius.
 
Knyga. Apie ką? Atsižvelkite į amžių ir vaiko pomėgius. Tai gali būti pasakos, enciklopedija, arba tiesiog kažkas, kas sukuria šventišką, ypatingą nuotaiką. Gal jūs auginate mažąją kulinarę? O gal – būsimąją stilistę?
 
Vaikiško žurnalo prenumerata. Net ir šiais laikais, kai beveik viską galima perskaityti internetu, tokia dovana turi paklausą. Jūsų lūkesčius ir vaiko amžių bei poreikius atitinkantis leidinys gali atkeliauti tiesiai į namus – tereikia žinoti tikslų adresą.
 
Kanceliarinės priemonės. Kalėdų proga galima padovanoti tokias kanceliarines priemones, kurias perkame labai retai. Tai gali būti medinis molbertas, didžiulis flomasterių ar dažų rinkinys, miela dienoraščio knygutė ir pan. Mažesniesiems idealiai tiks magnetinės lentos su raidynais arba lentos, ant kurių galima piešti kreida.
 
Muzikos instrumentas. Priklausomai nuo vaiko amžiaus ir pomėgių, tai gali būti tikras muzikos instrumentas arba žaislinis.
 
Vaikiška kosmetika. Jeigu dovanos ieškote mažai princesei, tai – išties neblogas variantas. Žinoma, būtina sąlyga – kosmetika būtų kokybiška.
 
Albumas ar rėmelis fotografijai. „Tikros“ (o tuo labiau – įrėmintos) nuotraukos šiais laikais yra retenybė. Saugome nuotraukas kompiuterinėse laikmenose, nesusimąstydami, kad daug mielų akimirkų jos dovanų mums, jei būtų pakabintos namų svetainėje.
 
Vaikiški indai. Tai gali būti puodeliai, gertuvės, priešpiečių dėžutės, dubenėliai ir t.t. Virtuvėje mamai mėgstančiam padėti vaikui patiks jaunojo kulinaro rinkinys - maža prijuostėlė ir miniatiūriniai (bet tikri) kulinaro atributai.
 
Rūbai arba avalynė. Daugelis vaikų tikrai nesvajoja apie naują megztinį ar šiltus batus, nors... Yra mergaičių, trokštančių pūsto sijonėlio, ar berniukų, norinčių turėti mėgstamo superherojaus kostiumą. Visgi prieš dovanojant rūbelį ar žaismingas šlepetes, pagalvokite apie vaiką, kuriam tai skirta. Ar jis nuoširdžiai apsidžiaugs?
 
Dovana–pramoga. Bilietas į kiną, teatro dovanų čekis, kuponas apsilankyti vandens parke ar baseine. Tai nėra materiali dovana – jūs dovanojate įspūdį.
 
Naminis gyvūnėlis. Kada ir kokį gyvūną pirkti vaikui – žino tik tėvai. Tačiau jeigu apie tai galvojate, vadinasi, vaikas jūsų kažko jau prašė. Ir turbūt ne vieną kartą. Jeigu esate apsisprendę namuose laikyti katę, šunį ar žuvytes, belieka sulaukti tinkamos progos.
 
Parduotuvės dovanų čekis arba kuponas. Tokia dovana tinka mokyklinio amžiaus vaikams. Tai ugdo jų savarankiškumą. Taip vaikas bus skatinamas pats apsispręsti - kokio daikto jis nori; pasiskaičiuoti, ar užteks pinigų (o gal teks prisidėti pačiam); tai tarsi maža finansinio raštingumo pamokėlė. Artimiesiems, perkantiems tokią dovaną, tai apsidraudimas, jei jie bijo „nepataikyti" dovanos ar nežino, ko vaikas nori.
 
Planšetė, žaidimų konsolė, kompiuteris, telefonas. Paaugusių vaikų karta taip pat mėgsta „žaisliukus“ – tik rimtesnius, skirtus vyresniems.

Ar dovanų gali būti per daug?
 
Taip, gali. Ir tai pavojinga. Vaikai pradeda manyti, kad kuo daugiau dovanų gauna, tuo labiau yra mylimi, tuo jie reikšmingesni savo tėvams. Vaikų sąmonėje sąvokos „meilė“, „pinigai“ ir „dovanos“ tampa kone sinonimais. Kartais jie ima nebendrauti su tais, kurie drįso ateiti į svečius tuščiomis arba atnešą ką nors nepakankamai vertingo.
 
Dovanomis persisotinęs vaikas vargu ar supras simbolinę dovanojimo prasmę, pačios intencijos kam nors dovanoti stebuklą. Jam nuolat reikės naujų „meilės įrodymų“. Jei liausis juos gavęs – neišvengiamai laukia konfliktas.
 
Ką daryti, kad vaikas nepersisotintų?
 
Jei nesuteiksite vaikui progos pasvajoti ir realizuoti savo troškimų, suaugęs jis nieko nenorės iš tikrųjų. Na, kažko greičiausiai vis tiek norės, bet vos susidūręs su pirmaisiais sunkumais pasiduos.
 
Vaikas persisotina tuomet, kai suaugusieji jį užverčia dovanomis ar leidžia jam suprasti, kad dovanų jis gaus visa, ko trokšta. Duokite jam laiko. Jo poreikiai, troškimai turėtų augti, bręsti, jis turėtų kažko išties labai norėti ir mokėti deramai tai išreikšti. Taip vaikai mokosi svajoti, laukti noro išsipildymo ilgesnį laiką, neįniršti, jei viskas vyksta ne iš karto. Beje, to galima mokytis kasdien, o ne tik prieš šventes.
 
Kaip išvengti nereikalingų dovanų?
 
Prieš einami į parduotuvę pagalvokite, apie ką jūsų vaikas svajoja. Pakalbėkite su juo apie tai. Jei vaiko norų sąrašas bus pernelyg ilgas, atrinkite, kas jame svarbiausia (bet būtent vaikui, o ne jums).
 
Gražių ir prasmingų švenčių!

Komentarai (4)

Vinc 2022-12-31 17:53
Nzn…………………
KAMILĖ 2020-11-23 18:08
Visai nieko komentaras
LOL 2019-12-08 13:06
LOL
tomas 2018-12-30 18:34
Grazu

Žiemos šventės

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai