Kankinantis dantukų dygimas

@ Shutterstock

Kūdikio gimimas – didžiulis džiaugsmas visai šeimai. Su šiuo svarbiu įvykiu atkeliauja ir daugybė klausimų – kodėl mažylis neramus, kodėl verkia, kodėl atsisako krūties ir kitokio maisto, kodėl nuolat kiša pirštus į burną ir skaudžiai kandžioja krūtinę? Atsakymas gali būti visai paprastas – kalasi pieniniai dantukai!

Naujas gyvenimo etapas


Pieninių dantukų pasirodymas – svarbus įvykis mažylio gyvenime. Šios dienos su nekantrumu laukia ir tėveliai – tai tarsi įžengimas į naują gyvenimo etapą, kuriame mažylis šypsosis jau ne bedante, o gražiais mažais dantukais papuošta šypsena. Pirmieji dantukai suteikia ir naujų atsakomybių – jais teks rūpintis nuo pat pirmųjų jų pasirodymo dienų.

Dantų dygimo kalendorius

Taigi kada laukti šios ypatingos dienos? Nėra vienareikšmio atsakymo, tačiau pirmieji pieniniai dantys dažniausiai pasirodo apie 5-7 gyvenimo mėnesį, vadinasi, pirmieji perliukai atsiranda būtent tada, kai daugumą mažylių jau rekomenduojama primaitinti – apie šeštą gyvenimo mėnesį.

Tėvelius būtina įspėti, kad tai nėra griežta taisyklė – dantų dygimo simptomai gali kamuoti ir kelių mėnesių kūdikį, o kartais gali tekti laukti ir kone iki pirmojo kūdikio gimtadienio. Pasitaiko ir kuriozų, kai naujagimiai pasaulį išvysta jau su pilna burnyte dantukų.

Taip anksti?

Ankstyvą ar vėlyvą dantų dygimą gali nulemti pačios įvairiausios priežastys, pavyzdžiui, pastebėta, kad pirmųjų dantukų greičiau sulaukia tie kūdikiai, kurių:

  • Svoris gimimo metu didesnis nei vidutinis;
  • Ankstyvesnį dantų dygimą nulėmė genai;
  • Mama gimdė jaunesnio amžiaus;
  • Organizme stebima hormonų pusiausvyros pakitimų;
  • Sirgta tymais ir panašiai.

Tuk tuk, kurgi tas dantukas?

Vėlyvesnį dantukų dygimą gali nulemti ir gana sunkios ligos, pavyzdžiui, rachitas. Įtakos taip pat gali turėti:

  • Genetikos nulemtas dantų dygimo laikas;
  • Medžiagų apykaitos sutrikimai;
  • Ankstyvesnis gimimas (tuo pačiu ir mažesnis naujagimio svoris);
  • Kai kurios infekcinės ligos ir panašiai.

Labas, pirmoji šypsena

Vis dėlto jei nestebima jokių vystymosi ir raidos sutrikimų, dėl dantų dygimo nuokrypių jaudintis nereikia – svarbiausia, kad pirmieji dantukai pasirodytų bent jau iki pirmojo gimtadienio, o visa burnytė užsipildytų iki maždaug trečiojo gimtadienio. Kitu atveju būtina kalbėtis su šeimos gydytoju ir vaikelio odontologu, pas kurį reikėtų apsilankyti dar iki 12 mėnesių sukakties.

Nelengvas metas visai šeimai

Apie dygstančius dantukus praneša patinusios ir paraudusios dantenos. Jų dygimo vietoje galima matyti praplyšusius tarpelius arba baltus dantukų kampučius. Jau prieš kurį laiką gali padidėti seilėtekis, tačiau tai būdinga ne visiems mažyliams. Kūdikis dažniau ir aktyviau kiša pirštukus ir kumštuką į burnytę, nori kandžioti krūtinę, buteliuką arba kitus daiktus. Dantų dygimo metu būdingas padidėjęs mažylio irzlumas, miego ir valgymo sutrikimai. Kai kuriais atvejais gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra, atsirasti dažnesnis tuštinimasis. Prasikalus dantukų paviršiams, šie simptomai dažniausiai praeina. Vieni kūdikiai šį laikotarpį išgyvena gana lengvai, tačiau kitoms šeimoms tai gali būti labai nelengvas metas. Beje, aukštos kūno temperatūros ir viduriavimo su dantų dygimu sieti nereikėtų – tai jau tikriausiai infekcinių ligų požymiai.

Mama, tėti, padėk man

Taigi ką daryti, jei besikalantys dantukai mažyliui neleidžia nei pavalgyti, nei miegoti, o tuo pačiu ant kojų sukelia ir visą šeimą?

Jei mažylis jau valgo įvairesnį maistą, jam galima duoti kietesnės duonos gabalėlį, šaldytuve palaikytą nesaldų riestainį.

Dauguma kūdikių mėgsta kramtyti įvairių tekstūrų kramtukus, ypač jei ant jų yra masažuojančių šerelių.

Tokių šerelių ant aplikatoriaus turi ir „Anaftin Baby“ gelis dygstant dantukams. Tai biolipnus, malonaus bananų skonio gelis, padedantis sumažinti diskomfortą ir skausmą pažeistose vietose.

Galima pamasažuoti dantenas šaltu ir švariu pirštu arba specialiu silikoniniu antpirščiu.

Reikėtų nepamiršti, kad mažylio dantenos tuo metu jautresnės, todėl reikėtų jį maitinti švelnesniu, ne per karštu ir nedirginančiu maistu bei rūpintis, kad jis nepatirtų didesnio diskomforto. Padės dažnesnis glaudimas ir dėmesio skyrimas – juk mažyliui tokie potyriai gali būti labai didelis išbandymas!

Šaltinis: Partnerių turinys

Komentarai

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai