Kas tas dėmesio deficito ir hiperaktyvumo sutrikimas?

Tikriausiai kiekvienas iš mūsų yra matęs vaikų “nenuoramų” ir piktais žvilgsniais palydėjęs ar net blogu žodžiu atsiliepęs apie šių neklaužadų tėvelius ir jų auklėjimo metodus. Tačiau nereikėtų pulti smerkti. Gal šie vaikai tiesiog serga?

Hiperaktyvus vaikas nuolatos juda, nė vieno darbo nesugeba atlikti iki galo ir tarsi negirdi jokių suaugusiųjų pastabų. Jis “įaudrina” visus klasiokus ir veda iš kantrybės mokytojus, o namuose nesustodamas kelia triukšmą ir erzina ne tik tėvus, bet ir kaimynus. Nepriklausomai nuo to, ar vaikas mokosi, žaidžia ar tiesiog žiūri televizorių, jis negali ilgai išlaikyti savo dėmesio. Taip, tai – pagrindinis hiperaktyvumo sindromas.

Liga renkasi berniukus

Anksčiau hiperkatyvumas turėjo daugybę pavadinimų, tačiau pastaruoju metu medikai šį sutrikimą vieningai vadina “Dėmesio deficito hiperaktyvumo sindromu” arba tiesiog “hiperaktyvumu”. Teigiama, kad hiperaktyvumas pasireiškia nuo 2% iki 20% vaikų, tačiau statistiniai duomenys skirtingose šalyse smarkiai skiriasi.

Įdomu tai, kad berniukams ši liga pasireiškia 4-9 kartus dažniau nei mergaitėms. Įprastai aiški diagnozė nustatoma maždaug 6-12 metų vaikams, kuriems pradėjus lankyti mokyklą paaiškėja, kad jie tiesiog negali mokytis įprastinėmis sąlygomis ir dar trukdo kitiems. Ir būtent tuomet problema tampa ne tik medicinine, bet ir socialine: nepasiekdami rezultatų mokykloje ir nuolatos kritikuojami už prastą elgesį, tokie vaikai ima elgtis vis blogiau. Pasaulinė statistika tvirtina, kad jaunų nusikaltėlių tarpe nemaža dalis paauglių serga dėmesio deficito sutrikimu.

Hiperaktyvumo atsiradimo istorija

Pirmą kartą šiuo sutrikimu sergantį vaiką aprašė vokiečių gydytojas Heinrich Hoffmann, mažąjį pacientą vadinęs “Nenuorama Philu”. Beje, šią pravardę gydytojai dažnai naudoja ir šiais laikais.

2 psl. »

Komentarai (10)

Janina 2020-08-06 23:06
Mano anukei pripazintas tas deficitas,bet baige mokykla ir mokosi universitete. Tik jai sunkiau yraspausdinti kompu o greiciau sekasi rasyti. Mokykloje buvo rami draugiska. Gal visokiu ligos formu yta.
Sandra 2012-11-06 15:29
Mano antrasis vaikas is 3ju atrode hiperaktyvus. Bet mokytis jam patinka, beje greiciau uz kitus vaikus atlieka uzduotis. Mokytoja sako - jis gabus. Tai jam duoda papildomu uzduociu. Taigi ir po hiperaktyvumo.
vilte 2012-04-06 17:51
Renata, jei mokytojai tokį dalyką siūlo - vadinasi prasti pedagogai. Aš siūlyčiau ieškoti mokyklos, kurioje mokytojai žino, kaip reikia elgtis su tokiais vaikais, nes tai, kad vaikas negali ilgam susikaupti nereiškia, kad jis yra kvailas ir jam reikia palengvintos programos.
vilte 2012-04-06 17:49
Jei vaikas namuose ramus, o mokykloje pasikeičia - tai čia tikrai ne dėmesio deficito sutrikimas. vaikai turintys si sindroma negali nustygti vietoje kad ir kur butu
Wokelis 2012-04-06 15:16
Išaugs tie vaikai, nėra ko panikuot
Hello 2012-04-06 12:53
O jeigu vaikas namie ramus, geras, o mokykloje mokytojai su juo visiškai nesusitvarko, nes pasikeičia neatpažįstamai? Mūsų atveju yra taip
RENATA 2012-01-28 15:10
MANO SUNUS TIKRAS HIPER AKTYVUS MOKYTOJAI SKUNDZIASI KAD NESUKAUPIA DEMESIO IR JAM NESISEKA LABAI MOKSLAI MOKYTOJA SIULO PALENGVINTA PROGRAMA GAL KAS PATARS KA DARYTI
Eliza 2012-01-11 10:54
Deja, dėmesio deficito sindromas labai dažnai prilipdomas ne tiems, kam reikia
Rena 2012-01-11 09:04
Aš tik vieną tokį žmogų pažinojau, kai pati lankiau mokyklą. Palyginus su juo, visi kiti tėra "šiaip aktyvūs"
vida 2012-01-10 20:32
pati auginu hiperiuka. Gydytoja sakė, kad kuo toliau, tuo daugiau atsiranda hiperaktyvių vaikų, bet taip ir nepaaiškino, kas įtakoja šį sutrikimą

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai