Klaidos, labiausiai didinančios prarają tarp tėvų ir vaikų

Kodėl tėvai tolsta nuo vaikų (ir atvirkščiai)? Kodėl atžalos turi paslapčių ir jomis nustoja dalintis? Psichologai išskiria tokias dažniausias klaidas.

Hipoprotekcija. Tėvai nekontroliuoja vaiko elgesio, jis turi visišką veiksmų laisvę. Mama ir tėtis neturi nė menkiausio supratimo, kur, kaip ir su kuo jų vaikas leidžia laiką, kuo domisi ir užsiima. Formaliai jie atlieka savo funkcijas, tačiau savo atžalos neugdo, todėl ji vertybių ir normų priversta ieškotis už šeimos ribų. Kai kuriais atvejais tos normos pakenkia mažylio sveikatai, psichikai ir kitiems žmonėms.

Hiperprotekcija. Tai labai stipri vaiko kontrolė. Tėvai seka kiekvieną atžalos žingsnį ir verčia laikytis jų pačių normų ir vertybių sistemos, neleidžia pasireikšti kaip asmenybei. Nenuostabu, kad dalis tokių vaikų jaučiasi esą visiškai bejėgiai, formuojamas jų vartotojiškas santykis su pasauliu, prasideda konfliktai su bendraamžiais. Kiti gi – priešingai: ima labai protestuoti, maištauti, tyčia elgtis taip, kad pakenktų tėvams ir bendruomenei.

Šeimos „dievukas“. Tėvai pildo visus vaiko pageidavimus, stengiasi apsaugoti nuo bet kokių sunkumų. Ar reikia sakyti, kad tokie berniukai ir mergaitės auga egocentriškomis asmenybėmis, visada nori būti dėmesio centre, viską gauti be vargo? Susidūrimas su realybe jiems būna labai skaudus – toli gražu ne visi tai ištveria. Na, o tėvai nei gerbiami, nei vertinami.

Emocinis atstūmimas. Kitaip tariant – Pelenės (arba Peleniaus) auginimas. Tėvas arba mama atstumia atžalą, ir ji tai jaučia (ypač tuo atveju, jeigu šeimoje yra dar vienas vaikas, kuris dėmesio gauna daugiau). Galų gale mažylis tampa labai pažeidžiamas, jautrus ir užsisklendęs savyje.

2 psl. »

Komentarai (7)

mokykis rašybos Pink 2013-08-16 16:30
Pirmiausia reikia pasimokyti rašybos ir tik tada rašyti komentarus
Norai 2012-10-20 11:58
Pažįstu 5m mergaitę, kurią augina viena mama. Jau dabar jos elgesys kaip paauglės/ ir balso intonacija kaip 15/.
ass 2012-09-20 14:38
skaudziausia vaikams kuriu tevai meyli ju ir nesupranta. o dar vaidina gerais tevais jai nk nezino ape savo vaika
Pink 2012-09-19 17:24
Emocinis atstumimas yra tai, ka gavo mano buves ish savo tevo. Del to kenciu ir as. Jis yra labai grazus, patinka daugeliui merginu. Kitas, turedamas tokia isvaizda butu "pasikeles". Bet maniskis- atvirksciai. Na, su draugais is bendrauja laisvai, del to problemu nera. Bet su manim jis yra visiskai nepasitikintis savimi. Nusprende issiskirt, nors verke naktimis del to... Jis galvoja, kad negali duoti tai, ka as nusipelnau. Kai isgeria- pratruksta, pasakoja, kaip jam sunku be manes. Ilgiuosi jo..
2012-09-16 13:56
emocinis atstūmimas ir hiperprotekcija...
Nora 2012-08-21 08:14
turbūt hiperprotekcija
Irma 2012-08-20 19:30
įdomu, kuri klaida dažniausia?

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai