Ko nori būsimosios mamytės?

Nėštumo metu daugelis moterų ima norėti kažko, ko paprastai net ir nemėgsta. Ir atsisakyti to labai sunku. Dar gerai, jeigu tai koks karštas sumuštinis su bananais, o juk pasitaiko, kad organizmas ima reikalauti kažko visiškai neracionalaus, labai keisto ir net žalingo sveikatai.
 
Kodėl tokie norai kyla? Egzistuoja ne viena teorija. Kai kurių ekspertų teigimu, dėl visko kaltas pats organizmas, kuriam nepakanka kokių nors medžiagų. Keisti norai kyla ir dėl hormonų įtakos, ir dėl kai kurių psichologinių aspektų, ir todėl, kad moterys tiesiog nori save palepinti.
 
Šokoladas
 
Pats geidžiamiausias produktas nėštumo metu. Daugelis moterų, kurios paprastai rūpinasi savo figūra, šiuo laikotarpiu atsipalaiduoja ir randa kaip pateisinti savo potraukį šiam produktui. Kita vertus, šokoladas ne tik skanus, bet ir savaip naudingas – jis gerina nuotaiką ir pakrauna būsimosios mamytės organizmą energija, kurios jai taip trūksta. Kitos gi moterys įninka į šokoladą todėl, kad nėštumo metu tenka atsisakyti kitų malonumų (pavyzdžiui, alkoholio).
 
Ledai ir ledas
 
Maždaug 15 % iš 2000 gurgle.com surengtoje apklausoje dalyvavusių moterų prisipažino, kad nėštumo metu jautė nenugalimą norą suvalgyti ledų. Tai – antras geidžiamiausias produktas tarp būsimųjų mamyčių.
 
Kai kurios moterys mielai pagraužtų ir ledo. Jeigu ir jums kyla toks noras, greičiausiai jūsų organizmui trūksta geležies. Lede jos nėra, tačiau smegenys, apdorojusios organizmo siunčiamus signalus, kartais juos „išverčia“ šiek tiek keistai. Jos žino, ko trūksta, tačiau šaltinį nurodo ne tą.
 
Saldumynai ir cukrus
 
Potraukis saldumynams gali būti paaiškinamas labai paprastai: organizmui tiesiog reikalinga energija, tegul ir trumpalaikė. Pripažinkime: nėštumo metu moteriai tenka išties didelis krūvis (ne tik dėl augančio svorio, bet ir todėl, kad emocinis nestabilumas taip pat atima daug jėgų). Periodiškas saikingas smaližiavimas sveikatai nepakenks, tačiau turbūt ir taip aišku, kad cukrus – tai papildomos kalorijos ir dažniausiai jokių naudingųjų medžiagų.
 
Vaisiai
 
Potraukis tokiam naudingam produktui yra sveikintinas ir skatintinas! Tačiau jeigu norite vaisius valgyti dideliais kiekiais, tai gali būti ženklas, kad organizmui stinga vitamino C, arba moters pasąmonės lygmenyje glūdinti troškimą gyventi sveikiau savo būsimojo mažylio labui.
 
Citrinos ir aitrieji pipirai
 
Daugelis moterų nėštumo metu nori aštraus, ryškaus skonio, kurio įprastame gyvenime vengia, pavyzdžiui: šviežių rūgščių citrinų, verčiančių raukytis, arba pipirų, nuo kurių darosi karšta ir ima bėgti ašaros. Dietologė Fiona Ford, kuri daugiausiai domisi nėščiųjų mityba, mano, kad būsimosios mamytės, kurios renkasi labai aštrius ar rūgščius produktus, tokiu būdu stengiasi paaštrinti savo nėštumo metu prislopusius skonio pojūčius.
 
Potraukis nevalgomiems dalykams
 
Nėščiųjų geidžiamų dalykų sąraše atsiranda ir tokių, kurie yra nevalgomi. Toks reiškinys vadinamas geofagija, arba „iškreiptu apetitu“. Mokslininkai paaiškinti jo vis dar negali. Jeigu ir jums norisi ko nors, ko tikrai nelaikote maistu, būtinai informuokite apie tai savo gydytoją.
 

  • Laikraščiai ir tualetinis popierius.  Skamba truputį keistai, tačiau kai kurios būsimosios mamytės nori užkąsti būtent jų. Tikėsite ar ne, bet tualetinio popieriaus ir laikraščių kramtymas daliai nėščiųjų tampa tikra priklausomybe.
  • Kreida.  Įprasta manyti, kad noras pagraužti kreidos  išduoda, kad organizmui trūksta kalcio. Iš tiesų jis prašo geležies.
  • Anglis, akmenys ir žemė. Dalį moterų nėštumo metu traukia tarp dantų gurgždantys ir traškantys dalykai. Yra ir tokių, kurios niekam nematant traukia pagraužti tarp cemento tarp plytų. Tokie potraukiai gali būti nesaugūs tiek nėščiosioms, tiek jų dar negimusiems mažyliams.
  • Kempinės, muilas, dantų pasta. Kai kurios moterys nėštumo metu negali atsispirti pagundai pakramtyti kempinę ar paragauti indų ploviklio. Savo praktikoje Fionai Ford teko susidurti su moterimi, kuri kasdien suvalgydavo po tris gabaliukus muilo visų keturių nėštumų metu. Kai kada būsimosioms mamytėms norisi dantų pastos – suprantama, tokie troškimai taip pat gali pakenkti vaisiui.

 
Kuo pakeisti nelabai sveikus, bet mėgstamus maisto produktus?
 

Jeigu jums norisi...

Pabandykite

 

 

Ledų (greičiausiai organizmui trūksta geležies ir kalcio)

Neriebų šaldytą jogurtą

Gazuotų gėrimų

Mineralinį vandenį su vaisių sultimis, pačių darytą limonadą

Pyragaičių

Pilno grūdo bandeles su natūraliu džemu

Torto

Pilno grūdo duoną, jogurtą su braškėmis

Keptų bulvyčių, bulvių traškučių

Mikrobangėje ruoštus spragėsius be cukraus ir druskos, lavašą su sūriu ir alyvuogių aliejumi

Konservuotų vaisių

Šviežius ir džiovintus vaisius

Šokolado (gali išduoti, kad trūksta B grupės vitaminų)

Kokybišką šokoladą su kuo daugiau kakavos, mažiau cukraus ir riebalų. Galima suvalgyti po 4-5 kvadratėlius per dieną

Sausainių

Duoniukus, trapučius su vaisiais

Silkės

Silpnai sūdytą riebią jūros žuvį

Daržovių sūrymas

Gabaliuką mėsos, žuvies, šviežio agurko su jūros druska

Riebių pieno produktų

Neriebius pieno produktus su kuo mažiau cukraus. Galima įdėti džiovintų vaisių.

 
Trokštamų produktų sąrašą dar būtų galima pildyti ir tęsti. Dauguma nevalgomų, nors ir ne tokių nėščiųjų trokštamų dalykų, gali tapti žarnų nepraeinamumo, anemijos ir net priešlaikinio gimdymo priežastimi. Mitybos specialistai rekomenduoja nėštumo metu subalansuoti savo mitybą, vartoti daržoves ir vaisius, neskaldytus grūdus, baltymus ir neriebius pieno produktus. Jeigu kyla noras suvalgyti ką nors nevalgomo, pasistenkite savo mintis nukreipti kitur – išeikite pasivaikščioti arba palįskite po gaiviu dušu. Ir, žinoma, būtinai informuokite apie keistus troškimus savo gydytoją.

Komentarai

Sveika gyvensena

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai