Kodėl neprabunda motiniškas instinktas?

Daugelis jaunų mamyčių jaudinasi dėl to, kad nejaučia ryšio su savo vaikučiais, arba kitaip tariant – motiniško instinkto. O juk mergaitėms nuo mažens kalama į galvą, kad motinišką instinktą turime turėti visos. Kaip yra iš tikrųjų?
 
Aš jo nemyliu!
 
Psichologai primena, kad mamomis ne gimstama, o tampama. Ir tas jausmas aplanko nebūtinai tada, kai sužinote apie savo nėštumą ar pagimdote mažylį. Tai, kad ką tik gimusiam vaikui nejaučiate begalinės meilės, nereiškia, kad turite kokių nors psichinių sutrikimų ar esate nenormali – tiesą pasakius, aplinkui mus labai daug merginų ir moterų, nepatyrusių motinystės instinkto. Tačiau kiekvienas atvejis individualus, ir kiekviena mama savo naują gyvenimo etapą priima skirtingai.
 
Vienos meilės jausmo nepatirs dėl to, kad pagimdė per anksti. Kitos – nes nėštumas buvo neplanuotas, nepageidautinas arba nuo nemylimo vyro. Daug ką lemia ir individualaus charakterio bruožai: padidėjęs nerimas, jautrumo stoka (taip neretai būna dėl to, kad vaikystėje trūko tėvų meilės ir šilumos),, nesugebėjimas „persijungti“ nuo vienos gyvenimiškos situacijos prie kitos.
 
Kada tampame geromis mamomis?
 
Motiniško instinkto atsiradimui reikšmės neturi nei amžius, nei socialinė padėtis, nei IQ, nes būti gera mama pirmiausiai reiškia būti brandžia asmenybe, kuri pasirengusi priimti atsakomybę už mažylį. Turi būti susiformavusios tam tikros asmeninės savybės – kūrybiškumas, užuojauta, gebėjimas užsiimti kuo nors kartu, domėjimasis kitais ir t.t. Kita vertus, jeigu kokios nors iš šių savybių dar neturite, tai nereiškia, kad apie vaikus net ir galvoti neverta. Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais daugelis mamyčių tampa visapusiškai brandesnės.
 
Kas iš viso yra motiniškas instinktas?
 
Motiniškas instinktas – tai greičiau vienokio ar kitokio moterų elgesio, veiksmų modelis, o ne įgimta ar įgyta savybė. Motinystė – tai socialinė vaiką pagimdžiusios merginos/moters rolė, o su ja (kaip ir su bet kuria kita) kartais būna nelengva susidoroti. Kartais aplinkybės susiklosto taip, kad kitos rolės (žmonos, meilužės, karjeristės ir t.t.) konkrečiai tuo metu moteriai yra svarbesnės.
 
Todėl jeigu mamyte tapote visai neplanuotai, nereikia jaudintis, jeigu iš pradžių mažyliui nejaučiate begalinės meilės. Šilti jausmai jus būtinai aplankys (tik vėliau).
 
Ką daryti?
 
Bet kuriuo atveju nereikėtų pamiršti, kad emocinė jūsų mažylio sveikata labai priklauso nuo to, kaip su juo bendraujate, kiek jį „priimate“. Naujagimiai puikiai jaučia mamos nerimą, neužtikrintumą ir neviltį, todėl gali augti patirdami vidinį diskomfortą.
 
Jokiu būdu negalvokite, kad esate „bloga mama“. Tiesiog išsiaiškinkite, kas verčia jus taip jaustis, kokios to priežastys, ir imkitės priemonių. Atminkite, kad neįveikiamų kliūčių nėra.
 
Jeigu jums sunku priprasti prie savo naujos rolės, nueikite į psichologijos kursus tėveliams – ten susitiksite ir su bendraminčiais, ir su psichologais, kurie padės suvokti motinystės vertę ir svarbą.
 
Taip pat tobulėkite, siekite išmokti ir sužinoti kažką naujo – tai suteiks jums daug teigiamų emocijų ir padės pajusti daugiau šiltų jausmų vaikui.
 
Leiskite, kad jūsų mažyliu rūpintųsi kuo daugiau giminaičių – pažiūrėjus iš šono, kaip jie užsiima su mažyliu, geriau matyti, kaip vis dėlto nuostabu būti mama, ir kiek džiaugsmo gali suteikti mažylis (neretai paprasti gyvenimo džiaugsmai matomi tik per atstumą).

Komentarai

Po gimdymo

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai