Kodėl vaikai alpsta?

Alpimas – tai būsena, kurią sukelia sumažėjęs galvos smegenų aprūpinimas deguonimi. Prieš tai galima jausti silpnumą, galvos svaigimą, aptemsta akyse, netenkama sąmonės.

Tai gana dažnai nutinka paaugliams, todėl tėvams praverstų žinoti, kas sukelia tokias būsenas, kaip reikėtų reaguoti tokioje situacijoje. Be to, turėdama šiokį tokį supratimą apie alpimus, galėsi atskirti, kada vaikas tikrai praranda sąmonę, o kada tik apsimeta, kad išvengtų bausmės arba gautų tai, ko nori.

Alpimo priežastys

Labiausiai paplitusi vaikų alpimo priežastis – vegetacinė nervų sistemos veiklos sutrikimai (būtent tos dalies, kuri reguliuoja širdies, kraujagyslių ir visų vidaus organų darbą). Paprastai ji stabilizuojasi, kai vaikas lytiškai subręsta, todėl keliolikmečiai atsiduria rizikos grupėje. Labiausiai alpti linkusios aukštos ir plonos 13–14 metų mergaitės. Jų centras, atsakingas už kraujagyslių išsiplėtimą ir susitraukimą, gana dažnai nespėja laiku sureaguoti padidėjusiu kraujospūdžiu (pavyzdžiui, pakeitus kūno padėtį). Dėl to neretai ir jaučiamas galvos svaigimas, netgi alpstama (paprastai – kai staiga pereinama iš horizontalios padėties į vertikalią, arba jeigu ilgai esama horizontalioje padėtyje – tokiu atveju kraujas paskirstomas apatinėms galūnėms, tačiau kraujagyslės nepakankamai greitai reaguoja į susilpnėjusią smegenų kraujotaką. Vadinasi, smegenų ląstelėms ima trūkti deguonies, ir vaikas netenka sąmonės).

Būdingas šio alpimų tipo bruožas yra tai, kad jie daugeliu atvejų po truputį vystosi, progresuoja. Dėl šios priežastis vaiką, jeigu jis pajunta spengimą ausyse ir galvos svaigimą, reikia tuoj pat pasodinti ir nuleisti jo galvą kaip galima žemiau, arba paguldyti ir pakišti po kojomis pagalvę.

2 psl. »

Komentarai (8)

Rmn 2020-08-06 16:13
Anonime.ir ka tokiu atveju daryti del kaklo kraujagysliu uzsispaudimo?
Anonime 2020-05-22 02:34
pries kazkiek laiko eidama i mokykla su drauge nualpau, atvazeves draugas nuveze i priimamaji padare daktarai tyrimus buvo geri. antra karta nualpau prie ne savo mokyklos taip pat buvo drauge su kuria ejau ryte. prie manes privaziavo moteris paklause drauges kas atsitiko pasake kad nualpo tada mane paeme ir nuveze i primamaji tuo tarpu padaree sirdies tyrimus kraujo ir isveze i klaipedos ligonine ten prabuvau savaite laiko nes virusas buvo ir paleido namo. nustate kaklo kraujagysliu uzsispaudima
Evelina 2014-09-04 19:36
Na daug kas apsimeta nes nenori i darba eiti i mokykla tai visokiu priežasčiu nutinka.
nesvarbu 2014-02-13 16:57
Viena karta esu nualpus
steisi 2012-11-02 00:53
gerai kad mano dukra dar nei karto nebuvo apalpus
Lukai 2012-05-11 17:11
Tai is ko idomu nusiziuri jei visi tik vaidina?
pelenė 2012-05-07 15:08
aš alpdavau, bet taip būdavo dėl dietų
Luka 2012-05-07 11:51
Dažniau vaidina nei alpsta. Nusižiūri iš kitų

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai