Kodėl vaikai meluoja?

Daugumai tėvelių pirmasis vaiko melas (arba tai, ką jie vadina melu) gali sukelti tikrą siaubą. “O kas bus toliau...” - pasibaisėjusi sako mama, kurios keturmetis sūnus be atsiklausimo paėmė šokoladą ir tą atkakliai neigia, nors jo lūpų kampučiuose liko aiškūs šokoladiniai pėdsakai.

Būna ir kitokių melo išraiškų: pavyzdžiui, grįžęs iš darželio, vaikas pasakoja, kaip auklėtoja jį skriaudė. Mama panikoje, nieko nelaukdama lekia pas darželio auklėtoją išsiaiškinti situacijos, o galiausiai paaiškėja, kad vaikas viską tiesiog išsigalvojo.

Koks skirtumas tarp melo ir fantazijų? Melas, priešingai nei fantazija – tai sąmoningas tiesos iškraipymas arba išgalvojimas, siekiant asmeninės naudos. Fantazija – tai tik vaizduotės vaisius, kuris niekam nekenkia. Taigi, kad sumeluotum, reikia sugebėti bent šiek tiek numatyti galimas savo veiksmų pasekmes (priešingu atveju, kam meluoti?). Dėl šios priežasties pirmosios melagystės apsireiškia maždaug 3 – 4 gyvenimo metais. Na o fantazuoti gali ir jaunesni vaikai, nes tam nereikia kažkokių specialių įgūdžių.

Kai kuriems vaikams melas tampa įpročiu ir manipuliavimo priemone. Tačiau “tiesos” ir “melo” sąvokos yra paremtos tam tikrais moraliniais principais, todėl aiškus jų suvokimas atsiranda tik mokykliniame amžiuje. Iki 7 ar net 10 metų išvadas vaikas daro atsižvelgdamas į suaugusiųjų veiksmus: jei mama nelaiminga, vadinasi aš kažką padariau negerai. Jei mama niekaip nereaguotų, tai vargu ar mažylis bent susimąstytų apie savo elgesį. Taigi melavime ir fantazavime vaikas paprasčiausiai nesugeba įžvelgti blogio, nes jo moralinės nuostatos dar nesusiformavusios. Mes visi žinome, kad meluoti – negerai, tačiau nepamirškime, kad tai yra vienas iš būdų apsiginti nuo galimų pasekmių. Beje, šį būdą vaikas sužinoti būtent iš mūsų, suaugusiųjų.

2 psl. »

Komentarai (8)

Lukrecija 2012-06-14 18:32
Aš visada melavau visems nes aš bijojau savo mamos
Rena 2012-04-02 21:17
Čia kaip Pringles reklamoje: kartą paragavęs negali sustot :D
Rimante 2012-04-02 16:46
Aš puikiai prisimenu, kaip pati meluodavau kai buvau mažiukė. Ir pagrindinė mano melo priežastis buvo baimė, kad tėvai supyks ir nesupras. Blogiausia tai, kad prie melo taip greitai priprantama, kad galiausiai nebejaučiamos ribos ir meluojama ištisai.
Vilija 2012-04-02 11:48
Na, manau, dažniausiai meluojama ne dėl baimės, o paprasčiausiai iš vaikiško smalsumo. Vaikai jaučia, kad suaugusieji ne visada sako tiesą, o kadangi jie linkę kopijuoti, tai ir kopijuoja. Po to nesupranta, ką padarė ne taip.
kristulka 2012-01-13 23:36
as manau kad vaikai dazniausiai meluoja is baimes. Kaip ir suaugusieji beje
zirma 2012-01-13 23:35
as buvau tikra melage ir tikrai negaliu pasakyti kodel. Tiesiog savaime tas melas gaudavosi
Ridikutė 2012-01-13 11:39
Riba tarp melo ir fantazijos yra labai plonytė. Greičiausiai viskas priklauso tik nuo mūsų vertinimo ir požiūrio, bet iš esmės tai turbūt galima laikyti tuo pačiu dalyku
Proproproprosenelė 2012-01-13 09:24
Kai manęs mama vaikystėj klausdavo, kur buvau, sakydavau, kad "pas paukštukus"

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai