Kodėl vaikas būna nepaklusnus?

Nepaklusnių vaikų problema dažnai užspendžia tėvus į kampą. Tačiau ar tikrai mažieji tokie nepaklusnūs, kaip mums atrodo? O gal mes tiesiog nesuvokiame, jog vaiko ir suaugusio žmogaus realybės suvokimas gerokai skiriasi? Todėl kai tau ima atrodyti, kad vaikas tapo nekontroliuojamas, neskubėk jo bausti, nes dažniausiai jis nesupranta, ko iš jo nori suaugusieji arba supranta ne visai taip, kaip tu. Mes siūlome tau keturis žingsnius, kurie padės pažvelgti į situaciją iš kitos pusės.

Pirmasis žingsnis: aiškiai suformuluoti savo prašymus

Jei vaikų žaidimo aikštelėje iš šalies pažiūrėtum kaip kalba didžioji dalis mamyčių, tikriausiai nustebtum, kiek daug neigiamų emocijų jos siunčia savo vaikams: “Na kiek kartų aš tau turiu kartoti?”, “Visi vaikai kaip vaikai, o tu...”, “Na kas gi tu per vaikas?” ir t.t. Vaikas, priešingai nei suaugęs žmogus, nesuvokia užslaptintų minčių. Viską, ką tu jam sakai jis suvokia pažodžiui.  

Jei tu nori, kad vaikas tave išgirstų, savo pageidavimus turi pasakyti aiškiai ir suprantamai: “ateik pas mane, aš noriu nuvalyti tau rankas”, “nekišk pirštų į burną, jie purvini” ir t.t. Jei vaikas pirmą kartą nepaklauso, turėtum tą patį pakartoti dar kartą, o ne pradėti burbėti tas mistines ir vaikams nesuvokiamas frazes “Visi vaikai kaip vaikai...”. Patikėk, tas tavo burbuliavimas jam nieko nereiškia, taigi veltui gaišti laiką ir gadini savo nervus.

Antrasis žingsnis: būti nuosekliai

Tavo prašymai turi būti ne tik aiškūs, bet ir nuoseklūs. Jei tu dvimečiui pasakysi “ruoškis pasivaikščiojimui” arba “sėskis valgyti”, būk nusiteikusi, kad jis tikrai nepadarys to, ko tu nori. Kodėl? Todėl, kad šitie darbai iš tiesų susideda iš kelių veiksmų. Suaugusio žmogaus akimis atsisėsti valgyti yra paprastas veiksmas. O štai vaikui atrodo visai kitaip. Pabandyk viską daryti nuosekliai ir aiškiai įvardinti kiekvieną veiksmą, kurį vaikas turi atlikti, kad įgyvendintų tavo norą. Pavyzdžiui:

2 psl. »

Komentarai (3)

ra 2012-03-02 18:46
tikrai..as per diena savo naklauzadai pasakau koki 1000kartu neimk..neliesk,,nelipk..ne ne ne...is proto gali iseiti..
na bet reikia kazkaip save kontroliuoti..nors kartais tikrai nebelieka nervu :(
rasa 2011-12-04 14:16
tokia jau lietuviu kalbos struktura, kad viename sakinyje galime panaudoti kelis neiginius...o kas del vaiku auklejimo, sekmes visiem kas praleidzia 24/7 su jais...
Lina 2011-11-27 18:21
Įdomus požiūris. Tiesą sakant, privertė susimąstyti ir šiek tiek pastebėti savo elgesį. Pasirodo tikra tiesa, kad kalbėdama su vaiku naudoju labai daug neigiamų žodžių.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai