Kodėl vaikas nenori dalintis?

Jei vaikas nenori dalintis žaisliukais, ar tai būtinai reiškia, kad jis godus ir pavydus?

Nors godumas visuomenėje dažnai aptarinėjamas ir smerkiamas, tai – natūrali žmogaus savybė, ypač – vaikystėje. Noras saugoti tai, kas tau priklauso, ir turėti dar daugiau, yra normalus. Tiesiog suaugusieji paprastai žino, kaip prisitaikyti prie socialinių normų, o vaikams to dar reikia išmokti.

Iki dosnumo tenka „priaugti“. Jis turi tapti sąmoningumo ir pasirinkimo laisvės rezultatu.

Naujas daiktas visada įdomiau už seną

Stebėdamiesi vaiko godumu, suaugusieji paprastai viską mato iš tokios perspektyvos: tai arba teisinga, arba ne. Tačiau vaikų godumo esmė šiek tiek kita, ir su teisingumo samprata neturi nieko bendra. Vaikų godumas ir pavydas yra situatyvūs. Būtina į tai atsižvelgti, suvokti visą situaciją, o ne tik priekaištauti ir mėginti atvesti į protą, apeliuoti į sąžinę, kalbant apie lygybės ir teisingumo principus.

Pavyzdžiui, vaikui smėlio dėžėje tolėliau esantys daiktai yra ne tokie įdomūs, kaip tie, kurie yra visai šalia, todėl neretai nutinka taip, kad svetimas kibiriukas atrodo patrauklesnis, negu nuosavas. Šiuo atveju tiesiog pakanka atkreipti mažylio dėmesį į turimą daiktą, parodyti, ką su juo galima nuveikti. Būna ir taip, kad pavydas ir godumas kyla todėl, kad matomas daiktas yra tiesiog naujas, neįprastas. Pripratęs prie turimo kibirėlio spalvos ir pamatęs pas kitą vaiką tokį pat, tik, pavyzdžiui, jau raudoną, mažylis gali užsimanyti būtent jo.

Kai vaikai ima peštis dėl žaislų arba stengiasi pagriebti ką nors pirmi, paprastai tai reiškia, kad jie bijo kažko netekti arba negauti to, ko nori. Taip labai dažnai nutinka su vaikais, kuriems tenka konkuruoti su savo broliukais ir sesutėmis. Vienturčiui pavydo ir godumo priepuoliai dažniausiai prasideda tada, kai pradedama lankyti darželį.

2 psl. »

Komentarai

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai