Kokio maisto negalima nėščiosioms?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: nėštumo metu moters mityba turi būti pilnavertė, subalansuota ir įvairi, tačiau yra keli maisto produktai ir gėrimai, kurių reikėtų vengti arba riboti jų suvartojamą kiekį.

Maisto produktai, gėrimai, kurių reikėtų vengti arba riboti nėštumo metu:

  • Didelės, plėšrios žuvys. Didesni gyvsidabrio ir kitų toksiškų, organizme linkusių kauptis sunkiųjų metalų kiekiai yra aptinkami mitybos grandinės viršūnėje esančiose, stambiose, plėšriose žuvyse. Nėštumo metu verčiau atsisakyti tuno (ypač ilgapelekio tuno), skumbrės, kardžuvės, ryklio mėsos. Jeigu norisi žuvies, verčiau valgykite lašiša, upėtakį, menkę.
  • Žalia arba termiškai mažai apdorota žuvis ir jūrų gėrybės. Žalioje arba nevisiškai termiškai apdorotoje žuvyje, o ypač žaliose, mažai termiškai apdorotose jūrų gėrybėse gali būti įvairių žalingų mikroorganizmų, pavyzdžiui, norovirusų, listerijų, salmonelių, Vibrio bakterijų ir kt. Be to, šie produktai labai greitai genda. Nėštumo metu nereikėtų valgyti sašimio, sušių su žalia žuvimi, žalios žuvies tartaro ir kt.
  • Žalia arba termiškai mažai apdorota mėsa. Žalioje arba prastai termiškai apdorotoje mėsoje gali būti listerijų, salmonelių, žarninių lazdelių, toksoplazmų ir kitų ligas sukeliančių mikrooganizmų. Nėštumo metu nereikėtų valgyti su krauju iškeptų didkepsnių ir mėsainių, karpačio ir kt.
  • Žali kiaušiniai. Žaliuose arba termiškai nevisiškai apdorotuose kiaušiniuose gali būti salmonelių, sukeliančių salmoneliozę. Nėštumo metu reikėtų vengti skystai ar pusiau skystai virtų ir keptų kiaušinių bei visų patiekalų, padažų, kuriems naudojami žali kiaušiniai (žalius kiaušinius gaminant galima pakeisti pasterizuotais, todėl būtinai pasidomėkite tikslia sudėtimi, patiekalus su pasterizuotais kiaušiniais valgyti saugu): tiramisu, majonezas, olandiškas padažas, tortų glaistas ir kt.
  • Nepasterizuotas pienas ir nepasterizuoto pieno produktai. Nepasterizuotame piene ir produktuose iš nepasterizuoto pieno gali būti salmonelių, listerijų, žarninių lazdelių, kampilobakterijų ir kitų, daugiausiai apsinuodijimo ligas ir virškinimo sutrikimus sukeliančių mikroorganizmų. Nėštumo metu nereikėtų gerti nepasterizuoto pieno, vengti iš nepasterizuoto pieno pagamintų, minkštų (pavyzdžiui, fetos, kamambero, bri) ir pelėsinių (pavyzdžiui, gorgonzolos, rokforo) sūrių.
  • Kai kurios žolelės, prieskoniai, jų arbatos ir preparatai yra pavojingi nėščiosioms, nes gali sukelti pirmalaikius sąrėmius ir išprovokuoti persileidimą arba priešlaikinį gimdymą. Žinoma, nedidelis jų kiekis tikriausiai nepakenks, tačiau nėštumo metu rekomenduojama vengti arba vartoti tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku: šalavijo, baziliko, čiobrelio, cinamono, alijošiaus, kadagio, ramunėlių, petražolių.
  • Alkoholis. Net ir nedidelis alkoholio kiekis gali neigiamai paveikti vaisiaus vystymąsi, padidinti persileidimo arba priešlaikinio gimdymo riziką, todėl nėštumo metu primygtinai rekomenduojama alkoholio atsisakyti visiškai.
  • Kava, arbata, tonizuojantys gėrimai, t.y. kofeinas. Gydytojai rekomenduoja niekuomet nepiktnaudžiauti kofeino turinčiais gėrimais, o planuojant nėštumą ir laukiantis kofeino turinčius gėrimus (kavą, stiprią arbatą) apriboti iki 1-2 puodelių per dieną.
  • Mažesnę mitybinę vertę turintys maisto produktai ir gėrimai, t.y. nesveikas maistas. Nėštumo metu dažnai norisi riebaus, saldaus arba sūraus maisto - tai siejama su išaugusiu energijos ir druskos poreikiu. Deja, bet dažniausiai daug riebalų, angliavandenių ir druskos turintys maisto produktai, pavyzdžiui, ledai, saldumynai, bulvių traškučiai, aliejuje skrudintas maistas, nėra patys naudingiausi mūsų organizmui... Jeigu labai norisi, juos nėštumo metu valgyti galima, tačiau tai turėtų būti retas užkandis, pasmaguriavimas, o ne mitybos pagrindas.

Komentarai

Pastojimas ir nėštumas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai