Kūdikis blogai miega: kodėl ir ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: neramus kūdikio miegas yra viena dažniausių problemų su kuria susiduria tėveliai... Negalintis užmigti ar dažnai naktį pabundantis kūdikis nepailsi, ryte pabunda irzlus, tad po sunkios nakties vos ant kojų besilaikančios mamos ir tėčio laukia dar viena sudėtinga diena... Kaip to išvengti?

Kūdikio blogo miego priežastys: nuo pilvuko bėdų iki smegenyse vykstančių procesų


Kūdikis blogai miegoti gali dėl daugybės priežasčių ir kai kurios iš jų yra pakankamai akivaizdžios. Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į vaikelio sveikatą - jeigu kūdikis blogai jaučiasi, serga, karščiuoja, jam kalasi dantukai, kamuoja pilvuko pūtimas ir diegliukai, jis buvo ką tik paskiepytas, ruoškitės bemiegei nakčiai (ar net jų maratonui).

Su vaikelio raida susijusias vartymosi ir ašarų kupinos nakties priežastis pastebėti sudėtingiau. Kūdikį gali būti sunku užmigdyti arba jo miegas gali būti itin jautrus, jeigu mažylis dieną pervargo, gavo per daug stimuliacijos arba jeigu pasikeitė jo įprasta dienotvarkė ir/arba aplinka.

Periodiškai pasikartojančius, atrodytų, jokio paaškinimo neturinčius kūdikio miego suprastėjimus galima sieti su augimo šuoliais ir miego regresu. Augimo šuoliai yra kelias dienas trunkantys labai spartaus augimo tarpsniai, kurių metu kūdikis ne tik blogiau miega, bet ir yra irzlus bei nuolat alkanas, gali kelias dienas „kabėti ant krūties“. Pirmasis augimo šuolis būdingas 7-10 dienų naujagimiams, vėliau kartojasi sulaukus 2-3 savaičių, 4-8 savaičių, o tuomet 3, 6 ir 9 mėnesių amžiaus. Nepaisant to, kad vaikelio miegas labai neramus, bendra paros miego trukmė įprastai padidėja.

Miego regresų metu, manoma, pasikeičia kūdikio miego ciklas, sumažėja paaugusio kūdikio miego poreikiai bei itin aktyviai vystosi vaikelio smegenys. Miego regresai, kaip ir augimo šuoliai, ištinka periodiškai - 4, 8, 11, 18 mėnesį ir sulaukus 2 metų. Jų metu kūdikis sunkiai užmiega ir blogai miega, yra irzlus ir alkanas, tačiau, skirtingai nuo augimo šuolių, miego regresų metu bendra paros miego trukmė sumažėja.

Kūdikio miego problemas išsprendžia dienotvarkė ir pozityvus nusiteikimas

Nustačius prasto miegelio priežastį bus lengviau rasti jos sprendimo būdą. Pavyzdžiui, jeigu žindomą vaikelį kamuoja pilvo pūtimas ir diegliukai, mamai vertėtų peržiūrėti savo mitybą ir atsisakyti pilvo bėdas galinčių iššaukti produktų: pieno ir jo produktų, įvairių kopūstų ir kitų kryžmažiedžių šeimai priklausančių daržovių (špinatų, ridikėlių, kaliaropių), kofeino turinčių gėrimų, citrusinių ir kitų rūgščių vaisių bei uogų. Jeigu kūdikis yra maitinamas mišinėliu, galima išbandyti alergiškiems vaikams skirtus mišinius arba tiesiog išbandyti kelias jų rūšis iki kol atrasite jums tinkamiausią.

Daugumai kūdikių ramiau miegoti padeda dienotvarkės bei miego ritualų įvedimas, kuriuos specialistai rekomenduoja išbandyti nuo maždaug trijų mėnesių amžiaus. Į kūdikio dienotvarkę būtinai įtraukite nakties ir dienos miegelių laikus, maitinimus, galite kasdien skirti laiko mankštai ar masažui, pasivaikčiojimui, buvimui ant pilvuko. Artėjant miegui susikurkite kasdien pasikartojančių veiksmų seką - miego ritualą.

Žinoma, natūralių vaikeliui augant vykstančių procesų (pavyzdžiui, augimo šuolių ar miego regreso), siejamų su blogu miegu, „atšaukti“ nepavyks, tačiau šiuo atveju labai padeda žinių apie kūdikio raidą gilinimas bei pozityvus nusiteikimas. Pavyzdžiui, augimo šuolį atpažinę tėvai jausis ramiau suprasdami, kad tai sunkus, tačiau laikinas, tik keletą dienų tetruksiantis etapas, kuriam pasibaigus vaikelis ir vėl miegos ramiau.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Daugiausiai vaikų turintis žmogus pasaulyje - tai Maroko sultonas Ismailas. Jis augina 548 sūnus ir 340 dukterų. Jo hareme vaikas gimsta maždaug kas 20 dienų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai