Kūdikių ir vaikų odos priežiūra ir apsauga žiemą

Žiema – rūpesčių kupinas metas, ypač – mažus vaikučius auginantiems tėveliams: kuo aprengti mažylius, kad jie nesušaltų? Kaip apsaugoti jų jautrią odelę?
 
Odos funkcijos
 
Oda atlieka šias funkcijas:
 

 • apsauginę;
 • medžiagų apykaitos;
 • termoreguliacinę;
 • toksinų išskyrimo;
 • imunologinę, t.y. dalyvauja padidėjusio jautrumo ir imuniteto reakcijose (oda turi reikšmę imuniteto apsaugai).

 
Kodėl reikia saugoti mažų vaikučių odą?
 
Mažiausi šeimos nariai itin jautriai reaguoja į temperatūrų pokyčius. Žiemą išėjus iš šiltos patalpos vaiką pasitinka šalto oro banga, ir atvirkščiai. Tokios sąlygos – didelis stresas mažylio odelei: ji ima sausėti, šerpetoti, gali atsirasti alerginių bėrimų. Todėl žiemą ruošiantis pasivaikščiojimams gryname ore svarbu ne tik pasirūpinti tinkama vaikučio apranga, bet ir jo odelės priežiūra, laikytis kai kurių taisyklių.
 
Bendrieji patarimai, kaip išvengti nušalimų
 

 • Gerai pamaitinkite savo atžalą. Vaikams lauke šilčiau, jei išeidami iš namų jie gerai pavalgo.
 • Pratinkite vaiką gerti daugiau vandens. Kasdienis vandens gėrimas – įprotis, labai svarbus ir patiems mažiausiems. Tėvai dažnai nepagalvoja, jog kūdikio odos būklę lemia ne tik išorės veiksniai, tačiau ir pakankamas skysčių kiekis organizme. Žiemos metu jis itin svarbus, kadangi padeda odai palaikyti natūralią drėgmę.
 • Naudokite apsauginę dangą kūdikio vežimui. Nebijokite, gryno oro vaikučiui tikrai nepritrūks! Specialūs vežimo apdangalai padeda apsisaugoti nuo netikėto sniego ar lietaus, todėl patariama pasirūpinti tokiomis priemonėmis, ruošiantis žiemos pasivaikščiojimui. Apsauginė vežimėlio danga taip pat gali apsaugoti kūdikio odą nuo tiesioginio vėjo bei šalčio.
 • Nepalikite vaiko balkone kelioms valandoms. Jei nėra galimybės išeiti į lauką, daugelis mamų palieka savo vaikučius miegoti balkone. Tačiau palikti ten atžalų  be priežiūros po kelias valandas ne tik nepatartina, bet ir pavojinga. Kai mama pati stumia vežimėlį, ji jaučia, kada darosi šalta, taip pat mato, kaip jaučiasi vaikutis. Ilgai paliekant vaiką balkone galima sukelti alergiją šalčiui, kuri pasitaiko ne taip ir retai.
 • Sumaniai sluoksniuokite drabužius, saugokite vaiką nuo perkaitimo. Atrodytų, apie kokį perkaitimą galima kalbėti žiemą? Nereikia persistengti, siekiant apsaugoti vaiką nuo šalčio. Itin svarbu rinktis natūralių medžiagų žieminę aprangą, kuri „kvėpuotų“ ir kurią būtų patogu sluoksniuoti, lengva nuimti, ypač vaikui sušilus. Tėvams taip pat patariama turėti atsarginį drabužių komplektą, kuris pravers, jei ruošiamasi aktyvioms pramogoms lauke ant sniego.
 • Vaikui ant galvos apmaukite vilnonį megztą pošalmį – galvos dangalą, dengiantį galvą ir kaklą, palikite atvirą tik veidą.
 • Neužriškite šaliko iki pat akių. Tai – dažnai daroma klaida. Noras apsaugoti veiduką suprantamas, tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad vaikas iškvepia šiltus oro garus, kurie sudrėkina audinį. Drėgnas šalikas šaldo veidelį, gali atsirasti net nušalimo žymių.
 • Kai temperatūra lauke laikosi 0 laipsnių ar nukrenta iki –5-7, nors ir nevėjuota, šilčiau apdenkite mažyliui nugarą, sėdmenis (į roges ar vežimėlį įklokite šiltą vilnonę antklodę ar kailį). Nėra gerai, kai vaikas rogutėse užmiega – užmigęs jis nejuda ir dėl to greičiau sušąla.
 • Ypač atsargioms reikia būti toms mamoms, kurios vaikučius nešiojasi nešynėse, vaiknešėliuose. Tabaluojančios ir gerai nepridengtos vaiko kojos gali lengvai nušalti. Kūdikį daug geriau tiesiog apskliausti savo paltu.
 • Labai patogus pasirinkimas žiemą – vokeliai. Juose kūdikiai jaučiasi kaip šiltame kokone. Jame kojytės gali lengvai judėti, jos nesušąla.
 • Neleiskite nuoga rankute prisiliesti prie metalinių daiktų, nes vaikutis gali nušalti per kelias sekundes.
 • Turėkite omenyje, kad vėjuotą dieną būna šalčiau, negu ramią dieną, net jeigu temperatūra – ta pati. Vėjas sustiprina šaltį. Kai termometras rodo nulinę temperatūrą ir lauke stiprus vėjas (apie 14-18 m/s), neikite pasivaikščioti su kūdikiu ir priešmokyklinio amžiaus vaiku, nes tokio stiprumo vėjas veikia kaip 15-20 laipsnių šaltis be vėjo.

 
Ar vaikas sušalo?
 
Neišsigąskite, jei vaikas lauke pradėjo drebėti. Drebulys – apsauginė organizmo reakcija į šaltį (drebančiojo kūnas išskiria 3-5 kartus daugiau šilumos ir pats save sušildo).

Kai kūdikiui per daug šalta, jo pirštų galiukai ir odelė aplink lūpas pamėlynuoja, vaikas ilgiau miega.

Ar atžalėlė nesušalo, grįžę iš lauko suprasite užkišę pirštus už apykaklės. Jei nugara šilta, vadinasi, viskas gerai.
 
Kaip prižiūrėti kūdikių odelę, kad ji nenušaltų?
 

 • Stebėkite drėgmės lygį vaiko kambaryje. Vienas iš nepastebimų, tačiau svarbių veiksnių, galinčių lemti vaiko odos sveikatą – kambario oras. Esant itin sausam arba pernelyg drėgnam orui, kūdikio oda neigiamai reaguoja į aplinkos poveikį. Jei vaiko kambarys itin sausas, tai yra papildomas dirgiklis, kuris žiemos metu skatina vaiko odos sausėjimą, šerpetojimą, paraudimus.
 • Prauskite vaikučius vidutinės temperatūros vandeniu. Dažniausia klaida, kurią daro tėvai žiemos metu – karštos vonelės kūdikiui. Karštesnis nei įprasta vanduo žiemos metu ne padeda vaikui sušilti, o pirmiausia sausina jo odą.
 • Naudokite švelnius, specialiai kūdikiams pritaikytus prausiklius. Taip pat kaip ir kitu metų laiku maudant kūdikį tėvams patariama rinktis tik švelnius, specialiai vaikams skirtus prausiklius. Tai pirmoji priemonė, kuri padės paruošti kūdikio odelę prieš einant į lauką. Svarbu atkreipti dėmesį į tokios kosmetikos sudėtį, vengti kvapių ar turinčių alkoholio produktų.
 • Maitinkite kūdikio odą. Laikas po vonios procedūrų – tinkamiausias pamaitinti kūdikio odą. Po maudynių reikėtų švelniai nusausinti vaiko odą ir masažuojamais judesiais ją įtrinti specialiai kūdikių odai pritaikytu losjonu. Tai padės apsaugoti odą nuo paraudimų bei išsausėjimų, kurie žiemos metu gali atsirasti netgi ir drabužiais pridengtose kūno vietose, kadangi šaltame ore oda gamina mažiau drėgmės ir tampa sausesnė.
 • Saugokite kūdikio veiduką. Vaiko veidas žiemą lieka mažiausiai apsaugotas. Tėvams, norintiems tinkamai pasirūpinti vaiko veido oda esant šaltam orui, patariama pasirinkti intensyviai maitinantį, specialiai vaikams skirtą balzamą, natūralaus taukmedžio gaminius. Jei jų neturite, tiks visi žiemą naudojami vaikiški kremai. Svarbiausia – tinkamai patepti skruostus, nosį bei kaktą (svarbu netepti veido labai storu sluoksniu, nes oda negalės kvėpuoti, ir tepti reikėtų 15-20 minučių prieš išeinant į lauką). Specialios priemonės padeda apsaugoti kūdikio odą ne tik nuo išsausėjimo, tačiau ir nuo streso, patiriamo esant dideliems temperatūrų skirtumams.
 • Nepamirškite vaiko lūpų. Mažyliams, taip pat kaip ir suaugusiems, žiemos metu gali suskeldėti lūpos. O jos juk visada drėgnos: arba dėl nuolat bėgančių seilių, arba dėl varvančios nosytės. Todėl dėl nuolatinės drėgmės jautrios vaiko lūpos greitai suskilinėja. Itin plona lūpų oda nėra atspari šaltam orui bei žiemos vėjui. Geriausia kūdikio lūpas reguliariai tepti apsauginiu lūpų balzamu – jis apsaugos lūpas nuo aplinkos poveikio ir jas suminkštins.

Komentarai

Vaikų higiena

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai