Lietuviškos Kalėdų tradicijos

Jeigu apie senąsias Kūčių tradicijas šį bei tą žinome, tai apie Kalėdas, kaip taisyklė, informacijos turime mažiau, tačiau negalima sakyti, kad liaudyje joms buvo skiriamas mažesnis dėmesys. Kviečiame susipažinti su pagrindinėmis Kalėdų šventimo tradicijomis, tiesa, jos smarkiai skiriasi nuo laikmečio ir regiono, tačiau bendrumų tikrai būta.

Keturios Kalėdų dienos

Senovėje Kalėdas švęsdavo keturias dienas, kiek vėliau - tris, dabar beliko dvi šventinės dienos. Pirmąją Kalėdų dieną šeima stengdavosi susikaupti, būti drauge, niekur nebuvo einama, žmonės keldavosi anksti ryte, nudengdavo Kūčių stalą, kuris iš vakaro buvo paliktas vėlėms - buvo stebima, ar vėlės nepaliko savo buvimo pėdsakų, ar maisto likę tiek, kiek buvo iš vakaro, ar visi indai stovi vietoje. Likučius ir šieną, kuris per Kūčias buvo klojamas po staltiese, nešdavo gyvuliams.
Antrąją dieną jau buvo galima priimti kaimynus ir giminaičius, patiems eiti į svečius. Jos metu jau pasirodydavo ir Kalėdotojai - persirengėliai (buvo persirengiama ožiais, arkliais, gervėmis, meškomis, čigonais ir pan.), kurie giedojo giesmes ir prašė vaišių ar pinigų - reikėjo būtinai juos pasikviesti vidun ar pavaišinti, pagirdyti, tačiau jeigu Kalėdotojai imdavo kalbėti, o ne dainuoti, tai jų buvo galima ir neįleisti. Pasidalijus savo geru buvo laukiama dvigubai daugiau kitais metais.
Trečioji, o kai kur ir ketvirtoji Kalėdų diena buvo vadinama Ledų diena. Buvo vengiama sunkiai dirbti - kapoti malkas, kulti ar malti javus. Tikėta, kad šie darbai pavasarį gali prišaukti ledus, kurie sukels potvynius ir audras, kurios pakenks derliui.Kalėdų valgiai

Per Kalėdas tradiciškai valgydavo kiaulieną arba šernieną, o pagrindinis stalo atributas buvo virta kiaulės galva, kurią išpuošdavo uogomis ir visžalių augalų šakomis. Žemaitijoje valgė šiupinį iš kurio vidurio kyšojo kiaulės uodega. Paprastai prieš pat Kalėdas skersdavo kiaulę, kaip auką dievams, prašydami sveikų gyvulių ir gero derliaus ateinančiais metais.

2 psl. »

Komentarai (7)

PENY VISE 2017-12-21 18:55
HI JORDY
anonimas 2017-12-15 13:33
Lukai šaunuolis apgyniai šito teksto garbę
Lukas 2017-12-11 17:19
Guste pati tu nesamone. siaip cia labai ydomu
egle 2016-12-22 14:55
visai nieko
Guste 2016-12-20 10:08
Nesamone
auguste 2015-12-25 14:55
idomu
Lelija 2014-04-27 18:39
Labai įdomu...

Žiemos šventės

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai