Mama, kas aš: berniukas ar mergaitė?

Svajodami apie būsimą vaikutį, dauguma tėvelių iš anksto įsivaizduoja, kas gims – mergaitė ar berniukas. Atrodytų, koks gi skirtumas, juk nepaisant to, kas gims, savo vaiką vis tiek mylėsi labiau už viską pasaulyje... Ir vis dėl to, skirtumas yra, nes berniukai ir mergaitės skiriasi ne tik fizine, bet ir emocine prasme, todėl jų auklėjimas taip pat turi savų niuansų.

Seksualinės tapatybės pradžia. Nepaisant to, kad fizine prasme berniuku arba mergaite jau gimstama, emocine prasme mažas vaikas nesugeba savaime savęs priskirti vienai ar kitai lyčiai. Šis vaiko suvokimas ateina su laiku, o jį suformuoja įvairios aplinkybės: mažylį supantys žmonės, bendra kultūra ir auklėjimas.

Fizine prasme kūdikio lytis pradeda formuotis maždaug 2-3 nėštumo mėnesį. Tuo metu aktyviai besidauginantys lytiniai hormonai nusprendžia, kas gi gims ir jau maždaug 4 nėštumo mėnesio metu išryškėja pirmieji tam tikros lyties požymiai. Šis laikotarpis labai svarbus, mat augančiame vaisiuje formuojasi ne tik išoriniai lytiniai organai, bet ir įvairios nervinės ląstelės bei smegenys, kurios ateityje kontroliuos emocines reakcijas, kurios, kaip žinia, tarp vyrų ir moterų labai skirtingos.

Vos gimęs vaikutis pagal išorinius lytinius organus priskiriamas vienai ar kitai, tai yra vyrų arba moterų grupei. Tačiau tikrasis vyriškumas bei moteriškumas formuojasi ne dėl fizinių kūdikio ypatybių, bet dėl visuomenės požiūrio. Kitais žodžiais tariant, visuomenė nesąmoningai savo elgesiu iš anksto užprogramuoja vaiko smegenis vertinti save vienaip arba kitaip.

Šeimos ir visuomenės įtaka. Jei pažvelgtume į istorinius faktus, pastebėtume, kad vos gimęs kūdikis iš esmės nebuvo priskiriamas jokiai lyčiai. Tiek mergaitės, tiek berniukai iki 2-3 metų buvo auginami visiškai vienodai. Vėliau prasidėdavo „formavimo procesas“. Berniukai nešiodavo tik kelnes, o mergaitės – tik sukneles. Berniukams nuo mažens buvo skiepijamas pasitikėjimas savimi, ryžtas, tvirtybė ir kitos vyriškumo sampratą atitinkančios vertybės, o mergaitės buvo auklėjamos kaip paklusnios namų šeimininkės: nuolaidžios, pasiaukojančios ir visuomet pasitempusios.

2 psl. »

Komentarai (9)

Sandra 2012-11-22 23:03
Koks vaikas bus priklauso nuo tevu auklejimo ir nuo aplinkos kurioje jis auga.Mano pazistama beveik viska daridavo uz savo vaika dabar jam 9 metai ir jis mazai savarankiskas pats neapsiauna batu,nesusirenka zaislu... ir iki siol taip ira
mamce 2011-12-09 03:04
o ka daryti jei sunus verksnys? jam sunku toliau bus.. greit ji uzguls kiti vaikai
Negaliu 2011-11-24 20:03
Emilija apie tai aš ir kalbu. O paskui stebisi visi ko tas vaikas tiek problemu turi. O kaip neturėsi, jeigu viską nuolatos slepi giliai savyje vedamas baimės jausmo nepritapti, būti ne tokiu vyrišku kaip visi.
Emilija 2011-11-24 19:38
Verkia. Ir turi verkti. Bet kuris padorus psichologas patvirtins, kad nustūmus savo emocijas ir jausmus gilyn, vėliau kyla daugybė problemų (net ir sveikatos prasme)
Negaliu 2011-11-24 17:10
Negaliu pakęsti to stereotipo "berniukai neverkia".
Loreta Aha 2011-11-24 11:07
Manau kad ir vieniša mama gali išauginti puikų žmogų. Mano kolegė augina berniuką (8 metų). Jis paslaugus ir visuomet pasiruošęs padėti, nes nuo mažens mama paskui jį nelakstė, o pratino rūpintis tiek savimi, tiek ir ja. Šio vaiko atsakomybės jausmo gali pavydėti ne vienas suaugęs žmogus.
Loreta Emilijai 2011-11-24 11:03
Kad keistumeisi - reikia labai stiprios vidinės motyvacijos, kurios dauguma deja stokoja. Išorinė motyvacija (darbas, santykiai ir t.t.) dažniausiai padeda tik kuriam laikui. Bet ar tokiu atveju galima būtų sakyti, kad žmogus pasikeitė? O štai keistis tik dėl savęs paties nenori beveik niekas. JUk gerai taip, kaip esi pripratęs.
Aha 2011-11-24 10:50
Man kyla natūralus klausimas: o jeigu vieniša motina nuo kūdikystės augina sūnų, kaip tai jį veikia?
Emilija 2011-11-24 10:01
Na, gal tai ir tiesa, bet vis tiek manau, kad net ir netinkamai išauklėtas žmogus yra pajėgus keistis

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai