Mamos atmintinė: dažnai užduodami klausimai ir atsakymai apie kūdikius

Mažylį iš gimdymo namų ar ligoninės parsivežusioms mamoms neretai kyla daugybė klausimų - jas glumina vaikučio verksmas, jos bijo, kad kūdikis pernelyg mažai valgo, nepriauga pakankamai svorio, ilgai neužmiega, mamytės nežino, kaip atpažinti galimą kūdikio ligą bei tinkamai neįvertina natūralių vystymosi procesų. Siūlome naudingą atmintinę jaunoms mamytėms ir pateikiame dažniausiai kylančius klausimus bei atsakymus į juos.

Kodėl kūdikis verkia?


Vos gimę mažyliai dar nesugeba išreikšti savo emocijų ir paprašyti fiziologinių poreikių patenkinimo, tad kūdikiai pasitelkia vienintelę turimą komunikacijos formą - verkimą. Vaikučiai dažniausiai verkia praalkę, kuomet jų vystyklas ar sauskelnės „pilnos“ ir jie junta diskomfortą, negalėdami užmigti, norėdami būti paimti ant rankų, siekdami mamos švelnumo, sušalę ar sukaitę, sutrikus virškinimui (tai pakankamai dažna problema, kadangi mažylių virškinimo ir šalinimo sistemos dar nėra visiškai susiformavusios), susirgę, pavargę nuo pernelyg ilgo bendravimo ar stimuliacijos žaisliukais, muzikėlėmis, vaizdais.

Kūdikiui pravirkus reikėtų prie jo prieiti, pasūpuoti ant rankų ir, visų pirma, patenkinti jo poreikius - vaikelį pamaitinti, pakeisti vystyklą, nuraminti, įsitinkinti, kad kambario temperatūra yra tinkama, reikalui esant, pamatuoti vaikelio temperatūrą. Jeigu vaikutis niekaip nenurimsta, tai reikėtų pasikonsultuoti su medikais, gali būti, kad mažylis serga, pavyzdžiui, tikrai skausmingu ausies uždegimu.

Kada kūdikis yra alkanas?

Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis mažyliai turėtų būti maitinami kas 2-4 valandas, tad jiems reikėtų žįsti 8-12 kartų per dieną. Griežtesnis ar laisvesnis maitinimo grafikas susiformuoja natūraliai, tad mamoms tikrai nereikėtų laukti iki kol vaikelis stipriai išalks ir ims verkti. Suirzusį ir nuo verkimo nuvargusį vaikutį sunku ne tik nuraminti, bet ir pamaitinti.

Artėjant maitinimo laikui, reikėtų stebėti kūdikio veiksmus. Išalkę kūdikiai ima pūsti lūpas ar jas apsilaižo, prie lūpų glaudžia kumštelius, paglosčius vaiko žandą, pasuka galvytę ir prasižioja, ima lūpomis ieškoti spenelio.

Kiek kartų kūdikis turi šlapintis/tuštintis?

Pirmosiomis dienomis teks pakeisti 2-3 šlapimo ir išmatų mišinio pilnus vystyklus ar sauskesles, praėjus dar keletui dienų vaikelis „pripildys“ jau 3-4 vystyklus ar sauskelnes, o per pirmąjį gyvenimo mėnesį vaikutis nusišlapins 5-6 kartus ir pasituštins 2-3 kartus per parą.

Jeigu mažylis šlapinasi arba tuštinasi gerokai dažniau arba rečiau, tai vertėtų pasitarti su vaiką prižiūrinčiais medikais, gali būti, kad jam nepakanka gaunamo pieno arba jo virškinimo sistema sutrikusi.

Kokios spalvos turėtų būti vaiko išmatos?

Pirmąkart kūdikio vystyklus keičiančios mamos neretai išsigąsta labai tamsios, juodai žalios išmatų spalvos, ima baimintis, kad, galbūt, mažylis turi rimtų virškinimo sutrikimų. Pirmosios kūdikio išmatos susiformuoja dar iki gimimo, jos vadinamos mekonijumi ir yra labai tamsiai žalios, net juodos spalvos (pernešiojus vaikelį jis neretai pasituština dar iki gimimo, tai lemia žalią vaisiaus vandenų spalvą).

Praėjus 2-3 dienoms mekonijų pakeičia skystesnės, šviesiai žalsvos tarpinės išmatos, o ilgainiui vaikelis ima tuštintis normaliomis žalsvai geltonos spalvos išmatomis. Išmatų spalva yra neblogas kūdikio sveikatos indikatorius, tad, jeigu vaikelis yra vyrenis nei maždaug 1-2 savaitės amžiaus, o jo išmatų spalva pernelyg tamsi ar visai skaidri, reikėtų pasikonsultuoti su medikais.



Kodėl kūdikio galvytė kreiva?

Vos gimę žmogučiai šiek tiek primena ateivius - jų galvelės neretai yra keistokos formos, šiek tiek smailos ar kreivos.

Žmogaus kaukolė susideda iš keletos kaukolės kaulų, kurie visiškai suauga ir sutvirtėja tik maždaug 20-aisiais gyvenimo metais. Mažyliai gimsta turėdami net 5 momenėlius, kurie užtikrina kaukolės kaulų paslankumą ir palengvina gimimą, taip pat šie plyšeliai suteikia pakankamai erdvės pirmaisiais gyvenimo metais dar didėjančioms smegenims, jų dėka galvoje greitai normalizuojasi kraujospūdis.

Jaudintis dėl keistos kūdikio galvos formos tikrai nereikėtų, ilgainiui vaikelio galva įgaus normalią formą, kauleliai sutvirtės.

Kodėl kūdikis gimė su mėlynėmis ant galvytės?

Medikams padėjus vaikelį ant krūtinės mamas užplūsta begalinė laimė, o kartais ir išgąstis - dalis vaikučių gimsta su didesnėmis ar mažesnėmis kraujosrūvomis ant galvytės, petukų.

Žinoma, tai kelia baimę ir gailestį, tačiau šios kraujosrūvos yra pakankamai normalus reiškinys. Gimti besiruošiantis mažas žmogus yra pasisukęs, jo galva remiasi į mamos dubens kaulus, tad jam jau sunkiai telpant mamos pilvelyje, o taip pat ir gimimo metu, judant gimdymo takais gali paprasčiausiai trūkti smulkios kraujagyslės ir susidaryti mėlynės.

Kodėl kūdikis atpila?

Kūdikių atpylimas yra normalus ir įprastas reiškinys, tad, jeigu kūdikis priauga pakankamai svorio, jaudintis tikrai nereikėtų. Būtina stebėti atpilamo skysčio spalvą - jis turėtų būti balkšvos spalvos, tačiau gelsva ar žalsva spalva rodo, kad mažylis atpila su tulžimi, tuomet vertėtų pasikonsultuoti su medikais.

Dažniausiai mažyliai atpila dėl žindimo metu priryto oro. Norint to išvengti reikėtų neuždelsti, kol kūdikis stipriai išalks ir vaikutį maitinti laiku, o po valgymo atremti kūdikį į savo krūtinę ir labai švelniai paplekšnoti jo nugarytę, paglostyti sukamaisiais judesiais. Kūdikis atsirūgs ir išleis prirytą orą.

Mažyliai taip pat apila dėl paprasčiausio persivalgymo, tad, jeigu kūdikis atpila daug skysčio, reikėtų jį maitinti dažniau, bet po truputį mažiau.

Kodėl skauda maitinant krūtimi?

Žindymas yra naudingas kūdikiui tiek fiziologiškai, tiek emociškai, tačiau dar neįpratus žindyti šis procesas gali būti pakankamai nemalonus ir net skausmingas. Dažniausiai daroma mamų klaida - netinkamai paduodama krūtis. Labai svarbu, kad mažylis čiulptų ne tik spenelį, bet ir apžiotų didžiąją krūties aureolės (tamsesnis plotas aplink spenelį) dalį.

Jeigu kūdikis apžioja tik spenelį, reikėtų atsargiai įkišti savo rodomąjį pirštą į kūdikio burnytę ir ištraukti spenelį, o tuomet juo vėl paliesti mažylio lūpas, leisti jam bandyti žįsti iš naujo. Tinkamai neapžiojus krūties aureolės pienas paprasčiausiai nebėgs, suirzęs ir alkanas kūdikis nuspaus spenelius, jie gali imti sausėti, trūkinėti.

Žindymas gali būti skausmingas ir dėl užsilenkusios apatinės kūdikio lūpos, kuri gali skausmingai spausti spenelį. Reikėtų švelniai pajudinti vaikučio smakrą arba atsargiai ištraukti spenelį ir pradėti žindymą iš naujo.



Kaip užmigdyti mažylį?

Miegas yra ypatingai svarbus kūdikio vystymuisi, tad tėveliams reikėtų numatyti miego režimą ir stengtis jo laikytis.

Atėjus migdymo laikui reikėtų, visų pirma, patenkinti vaikelio fiziologinius poreikius - jį pamaitinti, padėti atsirūgti, pakeisti vystyklą ar sauskelnes, perrengti patogiais, kambario temperatūrai tinkančiais rūbeliais. Mažylį reikėtų ramiai, ritmingai pasūpuoti, jam paniūniuoti.

Tėveliai taip pat pastebi specifinius jų vaikučių pomėgius, kurie padeda nurimti ir greičiau užmigti. Vienus vaikelius migdo dulkių siurblio garsas, kiti užmiega vežiojami vežime, treti įminga po švelnaus masažo.

Kaip atpažinti kūdikio ligą?

Susirgusio kūdikio elgesys labai greitai pasikeičia, tad, kasdien jo emocijas ir fizinę būklę stebintiems tėveliams ligą atpažinti yra pakankamai lengva.

Ligos simptomai: verkimas, nereagavimas į bendravimą, raminimą, atsisakymas valgyti, pakitęs miego ir būdravimo ritmas, pasikeitusi odos spalvą, išsausėjusios, labai raudonos ar mėlstančios lūpos, vėmimas, ypač padažnėjęs, intensyvus atpylimas, padidėjęs prakaitavimas, pakilusi temperatūra, pagreitėjęs ar sulėtėjęs kvėpavimas.

Kodėl kūdikis žvairuoja?

Kūdikio akių raumenys dar nėra pakankamai stiprūs, tad vienos ar abiejų akių, nuolat ar tik kartkartėmis, judinant akis pastebimas žvairumas yra normalus. Ilgainiui vaikelio akių raumenys stiprės, jis išmoks sinchroniškai judinti abi akis ir žvairumas visiškai išnyks.

Susirūpinti vertėtų, jeigu vaikučiui jau 6 mėnesiai, o jis tebežvairuoja, tuomet vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nukreips pas okulistą. Apsilankyti pas specialistus reikėtų ir pastebėjus, kad jau išnykęs žvairumas vėl atsinaujino.

Nedidelė dalis kūdikių žvairuoja ypač stipriai, jų akytės tarsi virpa nuo pat gimimo. Tai dažniausiai pasitaiko, jeigu gimdymas buvo sunkus, traumuojantis. Specialistų konsultacijos šiem mažyliams reikalingos iškart po gimimo.

Kodėl kūdikio kvėpavimas nelygus?

Ilgiau miegantį vaikutį stebinčios mamos išsigąsta jo sulėtėjusio ar visai pradingusio kvėpavimo. Kvėpavimo sulaikymą lemia jį reguliuojančio smegenų centro išsijungimas, šis reiškinys vadinamas miego apnėja. Miego apnėja pasitaiko daugeliui kūdikių, tačiau jos tikimybė gerokai padidėja, jeigu naujagimis gimė per anksti.

Trumpas, ne ilgiau 20 sekundžių trunkantis kvėpavimo sulaikymas nėra pavojingas ir žalingas, miego apnėja išnyks vystantis ir bręstant vaikelio smegenims. Pastebėjus, kad mažylis nebekvėpuoja nereikėtų iškart pulti jo purtyti. o tiesiog palaukti, kvėpavimo centras netrukus vėl atsistatys ir kūdikis ims kvėpuoti normaliai.

Pastebėjus, kad kvėpavimo sulaikymas yra ilgesnis nei 20 sekundžių, susidūrus su problema, kuomet vaikelis nustoja kvėpavęs, net ima mėlti, o jį pajudinus vėl pradeda ritmingai kvėpuoti, būtina iškart kreiptis į medikus. Pernelyg ilgai užsitęsęs kvėpavimo užlaikymas gali būti susijęs ne tik su miego apnėja, bet ir su pavojingomis ligomis, pavyzdžiui, epilepsija.

Komentarai

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaikai pradeda sapnuoti dar prieš gimimą.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai