Mitai apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus (II dalis, pabaiga)

Dabar jau įrodyta, kad vaiko charakterio pamatas klojamas jau pirmaisiais gyvenimo metais, tačiau daugelis tėvų vis dar įsivaizduoja, jog svarbiausia yra tai, kad mažas vaikas viso labo tik greičiau augtų ir stiprėtų, o auklėjimą atideda vėlesniam laikui. Tai – didelė klaida. Ką dar reikėtų žinoti?
 
Trečias mitas: lavinti mažylį reikia nuo pat pirmųjų jo gyvenimo dienų – antraip bus jau per vėlu
 
Šiuolaikinės mamos skuba ugdyti ir lavinti savo vaikučius kaip galima anksčiau: vaikas dar guli vežimėlyje, o jam mama jau skaito knygutes anglų kalba. Jis dar nevaikšto, o jam jau rodo skaičius ir raides. Visi nori auginti mažą genijų. Tik ar tai tikrai saugu ir reikalinga?
 
Smegenys – tai ne vienalytė neuronų masė, o labai sudėtinga sistema, kurią sudaro daugybė struktūrų, atsakingų už skirtingus procesus ir „bręstančių“ skirtingu laiku. Kas nutinka, kai mes stengiamės vaikui „sukimšti“ visas tas žinias? Tuo metu vystosi dešinysis smegenų pusrutulis, atsakingas už emocijas, o mes jį apleidžiame ir  apkrauname kairįjį pusrutulį. Jums įdomu, ar dvejų metukų vaikas gali išmokti kalbėti arba skaityti knygutes anglų kalba? Taip, gali. Tačiau taip „apvagiamos“ kitos galvos smegenų sritys.
 
Ankstyvame amžiuje taip apkrauti vaikais vėliau blogiau mokosi, prasčiau išsivystę emociškai, nejaukiai jaučiasi tarp kitų vaikų, nes užduotys, kurias jiems kėlėme, nesutampa su natūraliais smegenų vystymosi procesais. Iš tikrųjų pirmaisiais vaiko gyvenimo metais reikia užsiimti emocinės vaiko sferos ir pačių paprasčiausių įgūdžių ugdymu.
 
Nėra tokių sveikų ir normalių vaikų, kurie 4-7 gyvenimo metais negalėtų išmokti skaityti, tad nereikia iš to daryti problemos. Geriau garsiai paskaitykite knygutę – taip ugdysite ne tik vaiko intelektą, bet ir emocijas. Su vaiku reikia kuo daugiau žaisti – žaidimų galia tiesiog neįtikėtina! Na, o tai, kad stengiamės kuo labiau užimti vaiką kitais reikalais (piešimo ir anglų kalbos pamokomis, pavyzdžiui), tik kenkia. Tegul vaikas piešia pats – kada to nori ir kaip to nori. Jūs prisijunkite, kartu papieškite ir pažaiskite – štai toks bendravimas bus tik į naudą.
 
Šiandien daugelis tėvelių duoda vaikams žaisti su įvairiais prietaisais (telefonais, planšetėmis ir t.t.). Stambių IT kompanijų specialistai savo vaikus atiduoda į mokyklas, kur iš viso nėra kompiuterių, ir tai aiškina labai paprastai: „Mes kuriame kompiuterius, kuriais galima išmokti naudotis per tris dienas. Kad kvaršinti vaikui galvą dabar?“ Jų vaikai piešia, lipdo, žaidžia, šoka, o ne pramogauja su planšetėmis ir telefonais.
 
Ketvirtas mitas: prie mažo vaiko galima kalbėti apie viską – jis vis tiek dar nieko nesupranta
 
Yra tokių tėvelių, kurie nesureikšmina to, ką sako ir daro mažo vaiko akivaizdoje. Jie gali aiškintis savo santykius greta mažylio lovelės, plepėti telefonu, žiūrėti per televizorių ar kompiuterį pačias įvairiausias laidas. Tačiau nepamirškite, kad vaikas mus pradeda suprasti daug anksčiau, negu išmoksta kalbėti. Jis „nuskaito“ mūsų intonacijas, mimikas, gestus, supranta žodžių prasme konkrečioje situacijoje. Pirmieji metai – labai svarbus periodas, kai formuojasi vaiko kalbinė kompetencija. Jis dar nekalba, tačiau atsimena viską, ką girdi, ir tai sudaro jo kalbos „bagažą“. Labai svarbu ne tik tai, ką mes kalbame, bet ir tai, kaip tai išreiškiame – tyliai, ramiai, pagarbiai, ar pakėlę balsą, su riksmais ir keiksmais.
 
Mes turime kaip galima dažniau kreiptis į patį vaiką, su juo kalbėti, komentuoti jam tai, ką darome. Kai žiūrime į vaiką kaip į savo pašnekovą ir partnerį, mes klojame ateičiai tarpusavio supratimo pamatą. Kad ir kaip keistai tai nuskambės, bet būtent dabar, kai vaikas dar nemoka kalbėti, su juo lengviausia rasti bendrą kalbą, nes galime suprasti vienas kitą net ir be žodžių.

Komentarai

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Naujagimis vaikas gali matyti žalią ir raudoną spalvas, tačiau nemato mėlynos.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai