Nagų kramtymas: priežastys ir problemos sprendimo būdai

Nagų kramtymas – tai nervingas įprotis, kurį gali paskatinti įvairūs veiksniai. Su juo susiduria įvairaus amžiaus žmonės, ir daugelis vaikų – ne išimtis. Kodėl taip atsitinka? Ką daryti? Kaip padėti savo atžalai?
 
Priežastys
 
Vaikai paprastai nagus ima kramtyti gana netikėtai – tai labai greitai ir dėl įvairių priežasčių susiformuojantis įprotis. Gali būti, kad vaikas nagus ėmė kramtyti visai netyčia - tiesiog įkišo pirštuką burnon ir suprato, kad nagučiai lengvai nusikramto. Gali būti, kad vaikui nuobodu, jis patiria stresą, pasikeitė jo gyvenimo ritmas, jis išgyvena arba bijo.
 
Mokslininkų teigimu, nagų kramtymas yra glaudžiai susijęs su auklėjimu: palyginus Europos, JAV, Japonijos ir Korėjus vaikus, nustatyta, kad nagų kramtymas būdingesnis Vakarų Europos šalyse ir ypač – JAV. Tai labai susiję su skirtingu požiūriu į vaikų bausmes: Vakarų Europoje fizinės bausmės visuomet laikytos nepakeičiamomis auklėjimo priemonėmis, o štai Japonijoje vaikai beveik niekuomet nebuvo mušami. Taigi galima manyti, kad nagų kramtymas yra viena iš psichologinių traumų išraiška.
 
Baudžiamas vaikas savo baimę išreiškia įvairiais veiksmais: nagų kramtymu, pirštų barbenimu, nevalingu kojų judinimu arba siūbavimu ir t.t. Dauguma tėvų pyksta ir širsta, kai vaikai kramto nagus, tačiau reikia nepamiršti, kad tai – nevalingas veiksmas, kurio tiesiog negalima kontroliuoti. Vaikas taip elgiasi ne savo malonumui ir ne tam, kad paerzintų aplinkinius.
 
Statistika rodo, kad nagus kramto maždaug trečdalis 7-10 metų amžiaus vaikų. Dažniau juos kramto berniukai, ir tai taip pat susiję su auklėjimu: juk mūsų visuomenėje berniukams nuolatos peršama mintis, kad vyrai neverkia, vyrai nieko nebijo, vyrai nerodo emocijų. O nagų kramtymas – tai ne kas kita, kaip emocijų išraiška. Žmogui, kuris neturi tokio įpročio, dažnai nelengva jį suprasti – juk tai gana skausminga (nagus kramtantys vaikai neretai nusigraužia ir odą aplinkui). Tačiau nagų kramtymas, kaip ir nykščio čiulpimas ar mylimo žaislo nešiojimasis, suteikia vaikui komforto jausmą, kuris leidžia nusiraminti.
 
Jei pastebite, kad vaikas ėmė kramtyti nagus, pagalvokite, kas pasikeitė jūsų aplinkoje - galbūt mama pradėjo dirbti, o vaikas yra prižiūrimas kitų žmonių arba lanko darželį; galbūt namuose atsirado broliukas/ sesutė, naminis gyvūnėlis; galbūt šeima persikėlė į naują vietą; galbūt vaikas yra migdomas/ maitinamas/ su juo žaidžiama ne tuo laiku, kaip įprasta? Visi šie pokyčiai gali lemti aibę blogų įpročių, kuriais malšinamas stresas - tiek ir nagučių kramtymas, tiek ir nosies krapštymas, plaukų pešiojimas ir t.t.
 
Daugelis vaikų nagų kramtymo periodą išauga, ypač kai kiti ima kritikuoti negražias rankutes. Tačiau stiprus spaudimas teigiamų rezultatų neduos. Geriau imkitės švelnesnių priemonių.
 
Ar verta kovoti su šiuo įpročiu?
 
Kaip jau minėta, nagų kramtymas – tai labiau kultūros ir estetikos klausimas, tad didelės bėdos, jog vaikas ėmė kramtyti nagus, dažniausiai nėra – dažniausiai problema išnyksta vaikui augant, sąmoningėjant. Tačiau jeigu vaikas nagus nukramto iki kraujo, tokios žaizdelės gali tapti rimtos infekcijos židiniu ir sukelti ženkliai didesnių problemų – tada būtina įsikišti ir spręsti problemą.
 
Jeigu nagų kramtymą lydi ir kiti bjaurūs įpročiai (ypač tokie, kurie pačiam vaikui kelia skausmą, pavyzdžiui, plaukų rovimas, žaizdelių, spuogelių išdraskymas), svyruojanti nuotaika, isterijos priepuoliai, verta susimąstyti - akivaizdu, kad vaikas patiria stresą, nesusitvarko su savo emocijomis, tad tėvams būtina jam padėti. Reikia išsiaiškinti streso, baimių, liūdesio priežastis ir jas šalinti.
 
Ką daryti?
 

  • Visų pirma – nusiraminkite. Atkreipkite dėmesį į tai, kada ir kur tai nutinka. Dauguma vaikų nesugebėtų atsekti šio ryšio, tačiau tėvai turėtų matyti: a) kur yra vaikas, kai pradeda kramtyti nagus; b) kas tokiais atvejais yra šalia; c) kokiomis temomis tuo metu diskutuojama; d) kokiu dienos metu šis įprotis pastebimas labiausiai.
  • Kai nustatėte, su kuo susijęs vaiko nagų kramtymas, aptarkite tai su savo atžala. Pamėginkite dukrelei ar sūneliui paaiškinti, kad jis kramto nagus tuomet, kai yra neramus, susierzinęs ar jaučiasi nemaloniai, nepatogiai. Šio pokalbio metu tėvai turėtų padėti vaikui surasti kitų būdų, kaip susidoroti su emocijomis, užuot kramčius nagus, ir kaip išvengti nagų kramtymo ateityje.
  • Padėkite vaikui pažvelgti į save iš šalies. Kai tik jis ima kramtyti nagus, pasiūlykite jam tai daryti žiūrint į veidrodį. Vaizdas nebus labai nepatrauklus, todėl po kelių tokių seansų ėmęs kramtyti nagus jis prisimins matytą vaizdą ir tikėtina, kad liausis tai daręs.
  • Nagų kramtymas – baimės ir susikrimtimo požymis, todėl turėtumėte padėti vaikui atskleisti savo emocijas žodžiais, o ne veiksmais. Turėdamas galimybę drąsiai ir garsiai išsakyti savo nerimą, jis nebenorės emocijų reikšti kitais būdais.
  • Pasistenkite šį įprotį pakeisti kita, malonia veikla (pavyzdžiui, leiskite suvalgyti ledinuką arba pakramtyti gumos).
  • Vaikui, kuris dažnai nerimauja, reikėtų turėti saugančių ir raminančių daiktų (pavyzdžiui, žaislą, kuris visuomet būtų šalia, kai tik užplūsta nerimas ir baimės).
  • Daugiau dėmesio skirkite vaiko užimtumui ir stenkitės dažniau rodyti savo jausmus. Vaikas jaučiasi ramus tik tuomet, kai jaučia tėvų meilę ir rūpestį. Kuo daugiau dėmesio skirsite vaikui, tuo mažiau jo bus kramtyti nagus.
  • Specialistai teigimu, labai veiksminga apdovanojimų sistema. Iš pradžių veiksmingi dienos apdovanojimai, bet ilgainiui galima pereiti prie savaitinių, vėliau – prie apdovanojimų kas mėnesį. Mergaitėms greičiausiai patiktų pasiūlymas padaryti manikiūrą namie arba net salone.
  • Psichologai pataria nepalikti vaiko be veiklos, jei pastebite, kad nagus jis kramto iš nuobodulio.
  • Jeigu mažylis jau vyresnis ir supranta sudrausminimus, pasakykite, kad liautųsi kramtęs nagus, paaiškinkite, kad taip elgtis negalima, kad nagučiai bus negražūs, kad gali skaudėti. Svarbu vaiko nebarti, nes jis susigės, o tai kels dar didesnį stresą, kurį vaikas ims malšinti grauždamas nagus slapta.
  • Jeigu vaikas dar per mažas, kad suvoktų jūsų sudrausminimą, pastebėję, kad mažylis vėl kramto nagučius, tiesiog švelniai ištraukite pirštukus iš burnytės ar patapšnokite per delniuką, kad išsitrauktų pats.
  • Kartais vaikui tiesiog, liaudiškai kalbant, nėra kur rankų dėti. Jums lengva koncentruoti dėmesį ir ramiai žiūrėti televizorių ar skaityti, tačiau vaikas blaškosi, ieško papildomos veiklos, jis dar neišmoko savo energijos nukreipti tik į vieną veiklą. Nagų kramtymą galima sustabdyti davus vaikui kamuoliuką, žaislą, minkštą plaukų gumelę - nebus laiko kištis rankų į burnytę.
  • Nagus galima apklijuoti gražiais lipdukais, kurie patinka pačiam vaikui. Laiko, kol lipdukai laikysis gali visiškai pakakti, kad vaikas ir pasidžiaugtų, ir atprastų kramtyti nagus.
  • Jeigu auginate mergaitę, tai galite jai pasiūlyti nagus nusilakuoti jos mėgiama spalva - šiais laikais tikrai galima nusipirkti kokybiškos vaikiškos kosmetikos. Jeigu norite, tai galima išsisukti ir nagus paspalvinus dirbtiniais ar natūraliais maistiniais dažais.
  • Paaugusiam vaikui galima nagus nulakuoti bespalviu, karčiu nagų laku, padedančiu atprasti nuo nagų kramtymo. Vieną kartą pakramčius šitaip nulakuotus nagus noras tą daryti dar kartą tikrai dings, tačiau prieš naudojant šią priemonę būtina tartis su vaiku, išsiaiškinti ar jis pats sutinka ir to nori, ar supranta, kad vėl kramtant bus labai neskanu, kad grauš burnytę.
  • Jei minėtos priemonės nepadeda ir vaikas kramto nagus taip agresyviai, kad jo pirštai pradeda kraujuoti arba prasidea infekcija, tuomet reikia kreiptis į gydytoją.

Komentarai

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai