Naujagimio odos priežiūra (I dalis)

Ką pagalvoja moteris, kai jai pasakoma, kad jos oda – kaip kūdikio? Greičiausiai palaiko tai komplimentu. Juk paprastai mažylio odelė įsivaizduojama kaip švelniai rausva, padengta dangišku pūkeliu, minkštutė ir kvepianti. Idealiu atveju gal taip ir būna, tačiau paprastai normali vaikučio odelė netgi verčia tėvelius sunerimti. Kaip ja rūpintis, kokia ji turi būti, ko baimintis, dėl ko neverta nerimauti, į ką pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį – visa tai aptarinėti galima labai ilgai. Na, o pokalbį pradėti reikėtų nuo žmogaus anatomijos ir fiziologijos.

Odos sandara ir funkcijos

Žmogaus odą sudaro du sluoksniai: epidermis ir derma. Epidermis – išorinė odos plėvelė, sudaryta iš raginio ir bazalinio sluoksnio. Po juo yra derma – jungiamojo audinio sluoksnis, kuriame yra prakaito ir riebalinės liaukos bei plaukų šaknys.

Net paprastas ir nelabai išsilavinęs žmogus žino, kam reikalinga oda: kad apsaugotų raumenis, kaulus ir vidaus organus. Deja, toks atsakymas yra teisingas tik iš dalies. Oda turi ir daugiau funkcijų:

 • Apsauginę (saugo nuo žalingo aplinkos poveikio);
 • Šalinimo (su prakaitu iš organizmo pašalinami medžiagų apykaitos produktai);
 • Termoreguliacinę (oda padeda organizmui prisitaikyti prie aplinkos temperatūros);
 • Kvėpavimo (kvėpuojama ne tik plaučiais – per odos kraujagyslių sieneles vyksta dujų apykaita);
 • Jutimo (mes jaučiame skausmą, šaltį i pan.);
 • Sintezavimo  (odoje sintetinamas vitaminas D ir melaninas, saugantis žmogų nuo ultravioletinių spindulių).

Naujagimio odelės ypatumai

Minėtosios odos ypatybės yra universalios – jos būdingos tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Dabar aptarkime, kuo ypatinga naujagimio oda.

 • Kūdikėlio raginis sluoksnis labai plonas – jis yra vos trijų ar keturių ląstelių storio. Kadangi būtent šis sluoksnis yra atsakingas už apsauginę funkciją, nesunku įsivaizduoti, kokia pažeidžiama yra mažylio odelė. Be to, ji nepakankamai atlieka termoreguliacinę funkciją, todėl vaikai greitai perkaista ir peršąla.
 • Naujagimių epidermio ir dermos jungtis yra labai silpna. Greičiau plinta infekcija.
 • Naujagimio odelėje išsiraizgęs tankus kapiliarų tinklas, tad tai, viena vertus, taip pat lemia greitesnį infekcijos plitimą, o žvelgiant dar kitaip – padeda odai vykdyti dujų apykaitą (mažylis „kvėpuoja“ oda). Kitaip tariant, suaugusio žmogaus apsauginė funkcija yra daug stipresnė, tačiau kvėpavimo funkciją geriau atlieka naujagimio oda.
 • Vaikučio odelė yra itin drėgna (joje yra 80–90 % vandens, suaugusiojo odoje – tik 65–67 %). Drėgmę reikia palaikyti nuolat. Kadangi oda labai plonytė, pasikeitus aplinkos sąlygoms ji greitai sausėja.
 • Kaip jau minėta, mažylių odelėje melanino dar labai nedaug, tad ji blogai apsaugota nuo UV spindulių poveikio.

Naujagimio odelės priežiūra

2 psl. »

Komentarai (6)

Agne 2013-10-17 19:23
rankytes tai kiekviena diena apvalyti galima, nes kudikis i burna daznai deda.
Agne 2013-10-17 19:21
nesamone,kad kudiki kiekviena diena reik plauti, nes taip nuplausi visa apsaugini sluoksni. Uztenka 2-3 per savaite, o be to priklauso nuo aplinkos veiksniu. Jei karsta ir kudikis prakaituoja , dazniau galima, saltuoju metu laiku nebutina taip daznai. Nuo aplinkybiu priklauso, nera tokios taisykles vienos.
Luka 2012-02-02 20:10
Man taip pat viskas žinoma :)
sarune 2012-02-02 20:07
labai pravers ir jau visai greitai. vasario gale turetume susilaukti
Ledų pardavėja 2012-02-02 16:17
Ačiū, dabar man tai labai aktualu
Am 2012-02-02 13:26
Daugiau mažiau viskas žinoma

Kūdikių higiena

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai