Nėštumas ir antibiotikai (I dalis)

Nėštumas, gimdymas, bendravimas su naujagimiu, maitinimas krūtimi – ypatingi ir šviesūs kiekvienos moters gyvenimo periodai. Deja, juos gali apniaukti infekcinės ligos, kurios, kaip visi žinote, gydomos antibiotikais. O kokios jų pasekmės?

Ne kiekviena moteris gali pasidžiaugti sklandžiai praėjusiu nėštumu. Niekas neapdraustas nuo kokios nors infekcijos arba lėtinės ligos paūmėjimo, dėl ko tenka griebtis vaistų buteliuko arba dėžutės.

Antibiotikų poveikis

Pirmieji antibiotikai dienos šviesą išvydo 1928 metais Aleksandro Flemingo laboratorijoje. Kartą jis darė bandymus su auginamų bakterijų kolonijomis ir pastebėjo, kad aplink pelėsį stafilokoko bakterijos žuvo. Flemingas padarė išvadą, kad pelėsiai išskiria medžiagą, galinčią naikinti mikrobus.

Taip buvo išrastas penicilinas. Antibiotikai tapo neatsiejama šiandieninės medicinos dalimi, su kuria susidūrė tikriausiai kiekvienas.

Antibiotikai gali būti siauro arba plataus poveikio spektro. Siauro naikina tik kurią nors vieną bakterijų grupę, plataus – atvirkščiai. Kai ligos sukėlėjas yra žinomas, užtikrintai galima skirti siauro poveikio spektro antibiotikus. Jei sukėlėjai dėl kažkokios priežasties nežinomi, didelė tikimybė, kad padės antroji grupė.

Tačiau yra vienas „bet“. Antibiotikai naikina ne tik kenksmingas bakterijas, bet ir žarnyno mikroflorą (taip gali išsivystyti disbakteriozė).

Pagal poveikį mikrobams antibiotikai skirstomi į baktericidinius (naikina greitai ir daug iš karto, pavyzdžiui, penicilinas, gentamicinas), ir bakteriostatinius (pristabdo bakterijų dauginimąsi ir padeda organizmui pačiam susidoroti su infekcija) – tai eritromicinas, tetraciklinas.

Pagal taip, kaip jie veikia nėščiąją ir jos vaisių, motiną ir jos kūdikį, antibiotikai skirstomi į tris grupes:

  • Pirmos grupės antibiotikai nėštumo metu yra draudžiami, nes toksiškai veikia vaisių: tai levomicetinas, tetraciklinas, trimetoprinas, streptomicinas.
  • Antrąją grupę reikėtų naudoti atsargiai: aminoglikozidai, sulfanilamidai (gali sukelti geltą), nitrofuranai (gali suardyti vaisiaus eritrocitus). Šiuos antibiotikus skiria tik labai rimtais atvejais: jeigu sergama sunkia liga, kurios sukėlėjai kitiems antibiotikams atsparūs, arba tada, kai ankstesnis gydymas pasirodo neefektyvus.
  • Trečioji grupė vaisiaus neveikia: tai penicilinai, cefalosporinai, eritromicinas. Jais galima gydyti ir nėščiąsias.

2 psl. »

Komentarai (8)

Ramute 2018-07-10 12:51
Kristinai-pabandyki pasidaryti ismatu tyrima,man panasiai buvo,kiek prigeriau antibijotiku,niekas nepadejo,,,pasidariau si tyrima,bet privacioje labaratorijoje,rado grybeli,israse 1 tablete antibiotiku,dabar esu laiminga
Kristina 2018-06-30 22:47
Pas mane e.coli bakterija, antibiotikus geriu jau trecius. Siuo metu geriu Furadonins antibiotikus, bet niekas nepadeda, bakterija vis vesi. Kaip gali pakenkti vaisiui antibiotikai ir kaip bakterija. Nestumas 29 sav.
Ruta 2013-06-03 01:20
Buvau pasigavus inkstu uzdegima, antrame trimestre daktare israse antibijotiku dabar esu 3trimestre 30savaiciu ir vel skauda tik dabar kita sona bijau kad inekcija nebutu perejus i kita sona skausmas tikrai labai nemalonus atrodo vakscioti sunku ir dabar galvoju ar gerti antibijotikus ? Bijau pakenkti vaikeliui....
Rasa 2012-11-14 08:56
O jei man gyditoja israseantibijotiku nezinomdama kad as laukiuosi ,cia del danties infekcijos,beje ir danties foto dare paklause ar laukiuosi pasakiau jog ne nes nezinojau :( o ir prie tai kiek vaistu isgeriau diclak nuo skausmo nezinojau jog kazkas auga pilvelyje,ir dabar labai jaudinuosi viskas bus gerai ar ne..
Mamoms 2011-12-02 15:33
Dažniausiai skiriami trečiosios grupės antibiotikai, todėl nieko blogo neturėtų nutikti. Be to, gydytojas puikiai žino, kokius vaistus galima išrašyti nėščiajai, o kokių ne
Saulė 2011-12-02 15:14
Nereikia pulti į kraštutinumus. Jei yra reikalas - antibiotikus vartoti būtina. Manau čia daugiau kalbama apie pastovų vaistų vartojimą, juk būna moterų, kurios nuolatos gyvena ant vaistų, vos tik sunegaluoja.
Lika 2011-12-02 11:03
Nebūtinai, bet jeigu galima kentėti, geriau apsieiti be jų ir nerizikuoti
Fiona 2011-12-02 10:11
Vadinasi, ir nuskausminamieji gimdymo metu gali labai pakenkti... Bet juk nebūtinai?

Sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai