Nėštumas ir antibiotikai (II dalis)

Tikriausiai užduosite sau klausimą: o gal geriau būtų nieko nedaryti ir laukti, kol liga praeis savaime? Laukimo taktika, deja, netinka. Nėščiosios savijautos pablogėjimas, dažnai lydimas ir porą ar trejetą dienų nekrintančios aukštos temperatūros, nemažėjančio galvos skausmo ar nesibaigiančio pykinimo bei vėmimo, yra priežastis kreiptis į gydytoją – juk reikia ne tik nustatyti diagnozę, bet ir pradėti gydymą, kol neatsirado komplikacijų.

Gana dažnai antibiotikais tenka gydyti  kvėpavimo takų ligas (anginą, bronchitą, pneumoniją), šlapimtakių infekcijas, po gimdymo atsiradusį mastitą, lytinių takų uždegimą, žaizdų infekcijas. Šiuo atveju nereikėtų pamiršti galimybės gydytis vaistažolėmis. Gydytis pačioms nerekomenduojama, net jeigu tuos pačius vaistus gydytojas išrašo dažnai – jis atsižvelgia į daugelį veiksnių: kiek laiko reikėtų juos gerti, kokios tai grupės antibiotikai, būsimosios motinos būklę, poveikį vaisiui.

Pirmosios ir antrosios kartos penicilinai ir cefalosporinai neturi teratogeninio poveikio, tačiau gali sukelti alerginę reakciją.

Trečiosios kartos cefalosporinai ištirti nepakankamai, todėl nėščiosioms jų vartoti nepatartina.

Aminoglikozidų grupė teratogeninio poveikio taip pat neturi.

Streptomicinas gali turėti ototoksinį poveikį (veikti klausą), todėl geriau nėštumo metu jo vengti. Išimtis – sudėtinga infekcinė liga, jeigu nėra kitos alternatyvos. Tokiu atveju taikomas trumpas gydymo kursas.

Tetraciklinai gali sutrikdyti skeleto ir dantų vystymąsi. Jo poveikis ima ryškėti antrą nėštumo trimestrą, todėl nėščiosioms nerekomenduotini.

Makrolidai pereina per placentą, tačiau vaisiaus kraujyje jų lygis būna neaukštas. Neigiamo poveikio motinai ir vaikui jie neturi. Ši antibiotikų grupė skiriama, jeigu gydant uždegimus penicilinais ir cefalosporinais pasireiškia alerginė reakcija.

2 psl. »

Komentarai

Sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai